Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Čechy

Město a zámek Horažďovice: Co zde najdete a co navštívit v okolí?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

12. 7. 2022

Jihočeské městečko Horažďovice turisté vyhledávají hlavně kvůli zámku. Ten spolu s dalšími možnostmi kulturního a sportovního vyžití představuje zajímavý program na víkend. Na co všechno se můžete v Horažďovicích a okolí těšit? To se dozvíte v tomto článku.

Jakou má město Horažďovice historii?

Horažďovice se v nejstarších pramenech (od roku 1251) nazývaly Gorazdějovice po zakladateli Gorazdovi. Tento Metodějův učedník osadu založil hodinu cesty pěšky od hradiště Prácheň, po němž dnes zůstaly jen ruiny. Z Gorazdějovic se roku 1292 po vyhlášení králem Václavem II. stalo právoplatné město.

Pro rozvoj města byl důležitý rod Bavorů ze Strakonic, který je nechal opevnit. Pak Horažďovice spravovali páni z Hradce a po nich páni z Kocova. Okolní sídla dal pak rozvinout královský sudí Půta Švihovský z Rýzmberka – vlastník města ke konci 15. století.

Další výraznější rozvoj Horažďovic přišel po třicetileté válce, kdy město vyhořelo a dvakrát je vyrabovalo vojsko. Pod taktovkou rodu Šternberků byl významně přestavěn zámek i klášter. Od roku 1845 do roku 1945 Horažďovice patřily slavnému rodu Kinských.

Město Tábor: Sídlo husitů, pestré kultury i největší jihočeské ZOO

O dějinách a dnešním stavu zámku

Tam, kde je v Horažďovicích zámek, nejdříve stál hrad. Gotickou tvrz nechali ve 13. století postavit Bavoři ze Strakonic. Jednalo se o malou strategickou stavbu. Za pánů z Hradce se z ní stalo panské sídlo, opravdový hrad. Na přelomu 16. a 17. století Švihovští nechali provést rozsáhlou přestavbu na renesanční zámek. Po třicetileté válce s opravami zdevastované budovy přibyly i barokní prvky. Z původního hradu se dodnes zachovalo jen sklepení a zbytek věže.

Zámek od roku 1920 slouží jako městské muzeum. V roce 1945 Kinští přišli o majetek kvůli své německé národnosti. Uvnitř přibyly byty, prádelna, čistírna, sídlila zde dokonce i autoškola. Dnešní podoba muzea je výsledkem významných rekonstrukcí, které proběhly v 90. letech.

Dnes najdete v zámku Horažďovice muzeum, informační centrum, knihovnu, galerii a restauraci. Budova sestává ze čtyř křídel s nádvoří a renesančním ochozem. Příznivce křížů a kapliček potěší raně barokní kaple u vstupu.

Návštěva zámku Horažďovice – Otevírací doba a vstupné

Na zámku je stále k vidění zámecká historická expozice. Velký sál, kde se konají koncerty, zdobí mimo jiné stropní freska z husitské bitvy pod Vyšehradem. Nejzajímavějším exponátem v Malém sále je originální šestipedálový klavír. K vidění je také zámecký pokoj, kde byl v roce 2020 pod omítkou nově odkryt dříve neznámý obraz. Zámek také disponuje chodbou s loveckými trofejemi a vyhlídkovou věží.

Muzejní expozice vás blíže seznámí s historií Horažďovic. Koho zajímá neživá příroda, ten zde má šanci zhlédnout výstavu minerálů. Ve věži se střídají různé krátkodobější výstavy. Prostory lze pronajmout a na zámku se rovněž konají i svatební obřady.

Hlavní sezóna zámku je od června do října. Přijít můžete kterýkoliv den kromě pondělí a otevřeno bývá od 9:00 do 17:00. Prostory galerie jsou otevřeny i ve vedlejší sezóně a knihovna samozřejmě funguje celoročně. Plné vstupné na velký zámecký okruh činí 70 Kč, za pouhou návštěvu expozic zaplatíte 40 Kč.

Historické památky v Horažďovicích: náměstí, opevnění a klášter

Mimo zámek si ve městě můžete prohlédnout také historické budovy v centru. Jsou tu domy z období baroka, renesance a dokonce i gotiky. Obdivovat lze i kostel sv. Petra a Pavla ze 13. století a morový sloup. Kousek od náměstí stojí Červená brána z roku 1252. Údajně jde o druhou nejstarší českou bránu.

Dále také patří k historii Horažďovic klášter. Ten nechal postavit františkánům Půta Švihovský v roce 1504 spolu s kostelem. Pozdně gotický kostel sv. Michala tak nahradil původní 170 let starou svatyni. Klášter dělníci dokončili někdy ve dvacátých letech, františkáni se zde však udrželi jen do roku 1599. Do bitvy na Bílé hoře tu sídlili čeští bratři.

Po Bílé hoře klášter čekala obnova, barokní rekonstrukce a návrat františkánských mnichů. Jejich působení trvalo jen 30 let. Od roku 1853 klášter patří kongregaci školských sester de Notre Dame – s přestávkou mezi lety 1952–1990. Kostel se za jejich působení dočkal přesvěcení Panně Marii. Nejzajímavějším uměleckým prvkem kostela je náhrobek Půty Švihovského s posmrtným reliéfem jeho podoby. O budovu kláštera se dnes malá skupina jeptišek dělí se státní střední odbornou školou a ZUŠ.

Co dalšího dělat v Horažďovicích – atrakce jsou spíše drobné

Třetí kostel v Horažďovicích je kostel sv. Jana Křtitele se starým hřbitovem. Kousek od něj si můžete prohlédnout sochu Jana Nepomuckého a Sloup sv. Josefa. Dále od centra, u židovského hřbitova, je pěkné vyhlídkové místo.

Horažďovice disponují rozsáhlým katastrem. Můžete si udělat procházku po některé z odlehlých městských částí. Krajina slouží hlavně jako pole, uvidíte však i lesíky, potkáte pár rybníků a kapliček. Pro pěší turisty je k dispozici červený, zelený a žlutý okruh – nejdelší měří 12 km.

Čertovo jezero a Černé jezero. Pověsti i skutečné příběhy, které se vážou k šumavským skvostům

Ještě v minulém století stával v Horažďovicích mlýn. Jeho pozůstatek na řece Otavě, který byl ke konci svého provozu i elektrárnou, najdete jižně od náměstí. Hned na opačném břehu řeky, kousek za hranicí města, leží muzeum mlynářství. Rosenauerův mlýn se jmenuje po významném staviteli mlýnů, Josefu Rosenauerovi. Zastihnete-li muzeum otevřené, čeká vás kompletní výklad o funkci mlýnů a životě mlynářů. Vedení muzea doporučuje informovat se o prohlídkách předem.

Jaké jsou v Horažďovicích akce pro veřejnost?

Zažijte v Horažďovicích zábavu pro děti i dospělé! Sledujte zejména program zámku, kde se stále něco děje – koncerty, besedy… S dětmi můžete zajít do zámeckého divadelního sálu, kde Tyjátr Horažďovice pravidelně hraje loutkové pohádky.

Od letošního roku se koná v Horažďovicích festival pouličního jídla. Červencový open air street food fest letos vychází na 16. 7. Kromě možnosti ochutnat různé pokrmy si také budete moci poslechnout různou hudbu.

Větší tradici mají Slavnosti kaše. Při této příležitosti je v Horažďovicích jarmark a různé aktivity pro dospělé a děti. Hlavní náplní je vaření a jezení kaše. Tento festival totiž připomíná Rudolfa I. Habsburského, pro šetřivost a skromnost přezdívaného Král Kaše. Ten zde v roce 1307, při obléhání Horažďovic, zemřel ve věku pouhých 25 let. Jeho záhubou byla pravděpodobně úplavice, žaludeční vředy nebo Crohnova nemoc – to se přesně neví.

Okolí Horažďovic: Tipy na výlety

Uděláte-li si z Horažďovic výlet na kole nebo klidně i pěšky, navrhujeme vám například tato místa:

  • romantický pozůstatek barokního glorietu u Malého Boru
  • památník bitvy u Horažďovic za Malým Borem
  • vesnická památková zóna Velké Hydčice
  • zřícenina hradiště Prácheň
  • kostel na Práchni
  • Muzeum řeky Otavy a voroplavby ve Střelských Hošticích

Dovolená v Česku: Tipy na výlety v jižních Čechách

Zdroje:

Mapy.cz, Muzeum HD, Město Horažďovice, Kudy z nudy, Hrady.cz, Šumavanet, Wikipedia, Střední škola Horažďovice, Rosenauer.unas.cz

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

Město a zámek Horažďovice: Co zde najdete a co navštívit v okolí?