Menu
JenProCestovatele
Slovensko

Metropolis východu neboli Košice: Co navštívit na výletě s rodinou?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

13. 10. 2023

Celému východnímu Slovensku dominuje historické, kulturní i sportovní centrum Košice. Tipy na výlety v tomto městě vás jistě zaujmou! Košice totiž představují pro turisty různorodou přehlídku gotické, barokní i klasicistní architektury, slovenského i uherského dědictví. Nechybí tu velkolepá naučná muzea, příjemná místa, kde se pobavit s dětmi, ale ani sofistikovaná zábava a noční život.

Objevujte v Košicích historii Slováků, Maďarů i Sasů

Osada předcházející dnešnímu městu se objevuje v nejstarších dochovaných záznamech z roku 1230. Jmenovala se Villa Casa a v dané listině se zmiňuje kostel. Osídlení tohoto místa je samozřejmě mnohem starší, ale důležitější je 13. století. Po ničivém vpádu Mongolů se část obyvatelstva nahradila Němci, Košice se staly městem a ke konci století získaly i opevnění. Od roku 1369 mají svůj erb, nejstarší písemně doložený v Evropě. Na vršku Hradová měly Košice hrad, dnes zříceninu, o které se moc neví – je možné, že ji ani nedostavěli a nezačali používat. Město bylo dlouho královské, dokonce druhé největší v Uhersku už ve středověku.

V té nejstarší části, kde bývaly hradby, mají Košice centrum. Zdejší městská památková zóna čítá obdivuhodných 500 památek! Konkrétně má největší koncentraci co do historických budov v Košicích Hlavná ulica. Kdysi po ní jezdila koňská tramvaj, nyní se jedná o pěší zónu. Prohlédněte si úžasné historické fasády, zajděte si na kávu a navštivte klidně také divadlo či jiné pamětihodnosti.

Až si budete procházet v Košicích náměstí a ulice, využijte tipy na tyto historické památky. Seřadili jsme je podle aktuálního hodnocení samotných turistů na portálu Trip Advisor:

 • náboženská dominanta Košic, Dóm sv. Alžbety
 • zpívající fontána na Hlavní ulici
 • Miklušova věznice s historickou mučírnou
 • morový sloup Immaculata
 • národní divadlo
 • Jakabov palác
 • gotická kaple sv. Michala
 • měšťanské domy a paláce bohatých rodů

Církevní památky Košic – kostely a kláštery

Mnoho zdrojů se shoduje, že že v Košicích památkou číslo jedna katedrála sv. Alžběty. Velkolepý gotický chrám se může pyšnit statusem největšího kostela na Slovensku. Vejde se do něj totiž až 5000 lidí! Stavba začala ve 14. století na místě staršího kostela sv. Michala. Když se Košice staly městem, obyvatelé si za patronku zvolili Alžbětu Durynskou, tak se změnil i patron nového kostela. Katedrála nějakou dobu fungovala jako poutní místo a dokonce je opředená legendami.

Sakrálních památek však po celém městě najdete více, jsou to přece jen důležité stavby pro církev i pro zachování historického a estetického dědictví. Svatému Michalovi zůstala v centru kaple hned vedle Dómu a u návštěvníků je oblíbená díky středověké atmosféře. Nejstarší kostel leží kousek západně od Hlavní – dominikánský kostel u kláštera z roku 1290. Nedaleko uvidíte také kostel uršulínský, řeckokatolický, sv. Trojice a sv. Antonína Paduánského. Po celém městě je náboženských památek mnohem více, i klášterů dodnes funguje několik. Po košické židovské komunitě zbyl starý hřbitov a židovská sekce veřejného hřbitova na jihu města.

Kam v Košicích s dětmi? Třeba do zoo!

Chcete se něco dozvědět a naučit? Navštivte v Košicích technické muzeum nebo některou jinou instituci zaměřenou na vzdělávání. Spousta z nich se bude hodit i na zabavení dětí – samozřejmě úměrně k jejich věku a zálibám.

Kam si udělat v Košicích výlet s rodinou? Vyzkoušejte následující oblíbené turistické atrakce:

 • Východoslovenské muzeum Košice
 • Botanická zahrada Košice
 • letecké muzeum
 • muzeum obětí komunismu
 • historický jarmark na Hradové
 • dětský areál Anička
 • archeologické muzeum
 • Dom remesiel
 • Steelpark – park vědy a zábavy
 • soukromé etnografické muzeum Humno
 • Košická dětská historická železnice

Zvláštní pozornost věnujme zoologické zahradě. Ta je totiž vyhlášená svou obrovskou rozlohou a velkým množstvím atrakcí. Navíc najdete hned vedle Zoo Košice Dinopark! Výprava MHD do městské části Kavečany je tak vhodným potenciálním výletem s dětmi, na kterém můžete strávit klidně celý den. Kromě zvířat vás čekají různé interaktivní prvky a pěšky je dobře dostupná také letní bobová dráha.

Čtyři největší zoo v Evropě. Kde je nejvíce zvířat a kde největší výběhy

Kultura v Košicích: Divadlo i festivaly

Košice patří k nejdůležitějším kulturním městům střední Evropy. Sídlí zde národní divadlo, státní filharmonie a celá řada dalších kulturních institucí a spolků. Divadel má město dokonce tucet, včetně například také loutkového divadla, a hudebních podniků najdete také spoustu. Zkrátka když se večer procházíte po Košicích, koncert nebo výstava na sebe nenechá dlouho čekat.

A jaké se pořádají v Košicích festivaly, chceme-li něco tradičního a velkolepého? Tak například mezinárodní Art Film Fest. Dále také kupříkladu festival lokálních televizí Zlatý žobrák, festival FEMAN kultury a národností, světelný umělecký projekt Biela noc, festival street artu Use the City, české dny, francouzské dny… Skoro v každém měsíc v roce se něco děje.

V poslední době rozšířily veřejné dění Košic Kulturpark a Kulturfabrik. To první je oživený areál bývalých kasáren. Od roku 2013 se tam nachází knihovna pro mládež, kavárna a prostory pro výstavy, divadlo, koncerty a další projekty. Tabačka Kulturfabrik je vyhlášené kreativní centrum s podobným účelem, které vzniklo z bývalé továrny. Košičané si očividně dokáží město zpříjemnit!

Kromě toho, jak kvete v Košicích kultura, se tam podobně daří také sportu. Město má dlouhou sportovní tradici, například se tam už před skoro sto lety běžel první evropský maraton. V Košicích trénuje veleslavný fotbalový a velmi slavný hokejový klub, najdete tam však také spolky a hřiště pro všechny možné disciplíny od běhání po šachy.

Zeleň města Košice & turistika po Rudohoří

Sport se dá příležitostně sledovat, ale také jej můžete provozovat. Jakožto návštěvník města máte například možnost vydat se po turistické značce do hor. Vydejte se od Botanické zahrady Košice trasou na sever a naskytne se vám několik stezek. Nejen že zde prozkoumáte Čermeľskou dolinu, ale uvidíte spoustu drobných kuriozit. Košice jsou brána do východních končin Slovenského rudohoří, takže kdo chce, může kráčet lesem celé hodiny.

Jaká mají lesy za Košicemi zajímavá místa?

 • Čermeľská železnica s muzeem
 • zřícenina hradu Košice a rozhledna Hradová
 • naučná stezka Vrabčie skaly
 • horolezecká stěna Rokodromo
 • Košické cyklotraily
 • lanové centrum
 • paintball
 • hrad Sokoľ
 • Bukovecký hrad
 • chata Jahodná
 • pozůstatky Békefiho chaty

Pokud máte ale chuť jen tak relaxovat, samozřejmě není nic snazšího než si najít oddychovou zónu v některém parku poblíž centra. A jste-li naopak zvědaví, co dalšího najdete, Košice a okolí toho skýtají ještě více. Projděte se městem a najděte si vlastní oblíbená zákoutí nebo se vydejte na hodinovou cestu k největšímu hradu střední Evropy!

Spišský hrad. Vydejte se na nejrozsáhlejší hradní zříceninu střední Evropy

Kudy z Česka do Košic? Autobusem, či autem?

Do Košic se dostanete snadno, jen to asi bude pár hodin trvat. Cesta z Prahy přes Brno nebo přes Beskydy se dá autem v ideálním případě absolvovat za 7–8 hodin. Nejrychlejší je to samozřejmě letadlem – k dispozici jsou přímé spoje z pražského mezinárodního letiště na to košické. Let trvá hodinu a čtvrt a nejlevnější letenky seženete už za 500 Kč. Většině smrtelníků však bude pravděpodobně cesta letadlem na tak krátkou vzdálenost připadat zbytečná.

Proč procházet kontrolami a odbavováním, když můžete nasednout do vlaku? Tedy… samozřejmě nemusíte-li být na Slovensku co nejrychleji. Vlakové spoje však jsou populární způsob, jakým se čeští turisté do Košic dostávají. Přímým rychlíkem tam pojedete sice 11–12 hodin, zato budete mít k dispozici servis, internet a výhledy z oken. Na rodinný výlet to tedy není špatný nápad. Dálkové autobusy do Košic se cenově pohybují podobně, zato jim cesta o něco déle trvá – z Prahy za cca 15 hodin.

Zdroje:

Mapy.cz, Košice.sk, Visit Košice, Trip Advisor, TravelGuide.sk, IDOS, Kiwi.com, Hrady-zamky.sk, K13.sk,
Novinky.cz(2012): Jediná ulice v Košicích nabídne více památek než jinde celé město

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Metropolis východu neboli Košice: Co navštívit na výletě s rodinou?