Menu
JenProCestovatele
Jižní Amerika

Na galapážský ostrov Santiago se vrátili vzácní leguáni po 200 letech

Martina Mádlová

Martina Mádlová

29. 3. 2019

Na Galapágy, konkrétně na ostrov Santiago, vypustili ochránci přírody 1400 vzácných leguánů, které převzali z ostrova Seymour. Na ostrov se vrátili takřka dvě stě let potom, co došlo k jejich vyhynutí. Populaci leguána výrazně zdecimovali nepřirození predátoři, kteří ještěry loví nebo žerou jejich vejce.

Leguán galapážský, který žije jen na tomto území (je endemitem), byl vypuštěn v rámci revitalizačního programu galapážského národního parku Masseyskou univerzitou na Novém Zélandu a místními ochránci přírody. O leguánovi na Santiagu se naposledy hovoří v zápisech britského přírodopisce Charlese Darwina z roku 1835.

Šéf národního parku Jorg Carriona prohlásil, že leguáni na ostrově vymřeli především kvůli novým predátorům. Největší podíl na zdecimování druhu mají mít prasata divoká. Ta byla na ostrově vyhubena v roce 2001.

Ochrana ekosystému

Někteří leguáni museli zůstat na severním ostrově Seymour, aby nedošlo k ohrožení stávající vegetace.

„Leguán je býložravec, který pomáhá ekosystému s obnovou tím, že rozptyluje semena po okolí a obnovuje vegetaci,“ vysvětlil zástupce národního parku Danny Rueda.

To je velmi důležité i proto, že se Galapágy potýkají s masami turistů. Ročně jich přicestuje 245 tisíc a podle místních úřadů je to maximální možný počet. Víc lidí by už mohlo nevratně narušit místní přírodu. Vypuštění leguánů do přírody by, podle odborníků, mohlo obnovit a ochránit stávající ekosystém, aby nedošlo k jeho ohrožení.

Státní orgány budou i nadále sledovat leguány v Santiagu, zda vytvářejí hnízda a zda mají dostatečné množství potravin. Budou také pečlivě sledovat novější živočišné druhy, jako jsou hlodavci apod., aby nenarušovali hnízda vzácných ještěrů.

Leguán galapážský žije asi na šesti zdejších ostrovech. Dorůstá délky přes metr a jeho stravu tvoří především kaktusy.

Vzácný ekosystém, který je potřeba chránit

Galapážské souostroví se nachází v Tichém oceánu a je poměrně izolovanou přírodní rezervací. Sestává z 18 sopečných ostrovů, na kterých žije mnoho endemických druhů. Místo patří k nejzranitelnějším ekosystémům na světě

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na galapážský ostrov Santiago se vrátili vzácní leguáni po 200 letech