Menu
JenProCestovatele
Výlety Pardubický kraj

Nejdelší visutý most na světě na Dolní Moravě je kontroverzní stavbou

Petr Gorás

Petr Gorás

23. 7. 2022

Masiv Králického sněžníku na nejsevernějším cípu Pardubického kraje přitáhl pozornost cestovatelů již před pár lety, kdy tu vznikla oblíbená i nenáviděná rozhledna Stezka v oblacích. Letos se na Dolní Moravě otevřela i světově nejdelší visutá lávka pro pěší – Sky Bridge 721. Pojí se s ní i nová naučná stezka využívající rozšířenou realitu. Proč však lávka vzbuzuje u části veřejnosti spíše rozpaky a nelibost?

Oblast Králického sněžníku a Dolní Morava

Zdejší oblast se nazývá Králický sněžník a jedná se zároveň o pohoří, národní přírodní rezervaci i stejnojmennou horu (1423 m n. m.) na pomezí česko-polských hranic. Na úpatí hory dokonce vytéká pramen největší moravské řeky a zhruba 7 km po jejím proudu, kdy už se z pramene stává silnější říčka, se nachází Dolní Morava. Historicky je to poměrně obyčejná horská vesnička o pár set obyvatelích, kde však v posledních několika letech výrazně narůstá turistický ruch.

Patrně to začalo s rozhlednou „Stezka v Oblacích“ v roce 2015, která zaujala celou Evropu svou netypickou architekturou a stometrovým tobogánem. Od té doby vzniklo v lokalitě mnoho dalších letních, zimních i celoročních atrakcí: bobová dráha (jedna z nejdelších v Česku), horská dráha, trail park, adrenalin park, lanovky, a samozřejmě sjezdovky.  V pátek 13. května 2022 přibyl nově i Sky Bridge 721. Psalo se o něm v mnoha světových médiích a na slavnostní otevření se přišli podívat i zahraniční novináři.

Králický Sněžník: Střecha Evropy, aktivity pro děti i proslulé lyžování

Sky Bridge 721 v číslech

Světově nejdelší visutý most pro pěší se nachází v nadmořské výšce 1110 až 1116 metrů. Můžete si k němu buď vyšlápnout pěšky, na kole, nebo se pohodlně svést lanovkou. Číslovka v názvu mostu značí délku visutého mostu, tedy 721 metrů. V nejvyšším bodě se lávka vypíná 95 metrů nad zemí. Šířka lávky je 1,2 metru, takže se v případě závratí můžete bezpečně přidržovat zábradlí oběma rukama. A nemusíte se bát, že se budete muset vyhýbat lidem naproti. Visutý most je totiž jednosměrný.

Denně „nebeská lávka“ pojme maximálně 3300 lidí, takže především v letní sezóně může být vhodné si předem zaregistrovat vstupenku. Bude to i levnější. A nakolik vás chůze oblohou vyjde? Pokud se zaregistrujete předem, činí vstupné na samotný most 350 Kč za dospělého a 245 Kč za dítě. V rámci zvýhodněných balíčků si můžete přikoupit i cestu lanovkou a případně i návštěvu nedaleké rozhledny „Stezka v oblacích“.

Most času – naučná stezka i originální hra

Součástí projektu je i dvoukilometrová naučná stezka Most času, která vás v rámci 9 informačních panelů seznámí s historií místa od začátku 2. světové války po současnost.  A není to jen tak obyčejná naučná stezka, jakých v Česku potkáte tisíce. Pokud s sebou vezmete i chytrý mobilní telefon s připojením na internet, můžete se pomocí rozšířené reality zapojit do hry Most času.

Koncept je takový, že se po překonání visutého mostu rázem ocitnete v roce 1938 u lehkého opevnění z železobetonu (tzv. řopík). Následně se přes různé zlomové roky (1945, 1968, 1989) dostáváte až do současnosti. Vypravěčem se vám stane 16letý chlapec, který objevuje skrytou minulost svých předků z Dolní Moravy. Vzhledem k náročnější vojenské tématice je hra vhodná pro dospělé a starší děti od 12 let. Pro ty menší je pak určena obdobná hra, tentokrát pohádkovějšího charakteru, ve které se kluk jménem Stamík přenese časem až do pravěku.

Moravská Amazonie: Největší český lužní prales je v ohrožení!

Překonání portugalského rekordu

Jestliže na Dolní Moravě vyrostla nejdelší visutá lávka na světě, nabízí se přirozeně otázka, který že most to byl vlastně překonán. Jedná se o most Arouca 516, který se nachází v severní části Portugalska, nepříliš daleko od Porta. Je dlouhý oněch 516 metrů, které má v názvu, a v nejvyšším bodě nad řekou Paiva je 175 metrů vysoko. Světového prvenství si však užil pouhý jeden rok. Slavnostně byl totiž otevřen 2. května 2021, tedy skoro přesně rok před Dolní Moravou. Před ním pak od roku 2017 držel světový rekord švýcarský visutý most Charlese Kuonena v malebných Západních Alpách. Ten je dlouhý 494 metrů.

Pouťová atrakce nebo nová ikona regionu?

Svou kritiku sklidila už několik let před lávkou rozhledna Stezka v oblacích, a to kvůli dvěma hlavním důvodům: zaprvé hyzdí zdejší panorama svou mohutnou konstrukcí a zadruhé pak do oblasti přitahuje mnohem víc turistů, než kolik místní chráněná příroda dokáže bez újmy zvládnout. Ročně až 300 000 návštěvníků.

Podobně je na tom teď i Sky Bridge 721. Sice už není takovým trnem v oku jako široká rozhledna s tobogánem, ekologický rozměr však zůstává. Jak například sdělil ekolog Mojmír Vlašín v České televizi, takovýto cestovní ruch a v takové míře přírodu vyloženě ničí. Nový visutý most považuje za pouhou atrakci podobnou nafukovacímu hradu, která stejně nikoho nepřiblíží skutečné přírodě. Zda však lávku potká podobný osud jako třeba Eiffelovu věž, jejíž pověst se od „ošklivé železné obludy“ přehoupla v ikonu Paříže i celé Francie, to ukáže až čas.

 

Zdroje: obecdolnimorava.cz, dolnimorava.cz, geofun.cz, olomoucky.denik.cz, ceskenoviny.cz, wikipedia.org

Ohodnoťte tento článek:
2,4
Právě čtete

Nejdelší visutý most na světě na Dolní Moravě je kontroverzní stavbou