Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Nejkrásnější jezera světa. Lákají romanticky založené turisty i filmové tvůrce

Jezero představuje nádherný přírodní úkaz, nad kterým se nám mnohdy tají dech. Vodní živel v nás probouzí emoce a naše smysly, kterými si můžeme vychutnat krásu přírody. Spousta velkých jezer nacházejících se na různých kontinentech láká turisty ze všech koutů světa, aby spatřili tuto nádheru. A v okolí některých z nich se také natáčely slavné filmy.

Největší evropská jezera

Velká jezera také nabízejí možnost kvalitního koupání a úchvatně strávené letní dovolené u sladkovodního toku namísto slaného moře. Mezi největší evropská jezera patří třeba Plitvická jezera v Chorvatsku, italské jezero Lago di Garda, Bled ve Slovinsku, známé jezero Loch Ness, které je po jezeře Loch Lomond druhé největší ve Skotsku. Tato nádherná evropská jezera rozhodně mají turistům co nabídnout.

Jezero Loch Ness

Jezero Loch Ness

V Evropě je však rozlohou největší Ladožské jezero, které se nachází v Karelské republice v severozápadní části Ruska. Je dlouhé přes 200 km, má skalnaté břehy a zálivy podobné fjordům. Břeh je oblázkový i písečný a místy porostlý borovicemi. Na jezeře se nachází přes 600 ostrůvků. Koupat se v jezeře asi nebudete, je tam trochu zima. Průměrná teplota vody se totiž pohybuje poněkud v mínusu.

Ladožské jezero

Ladožské jezero

Termální prameny ve Slovinsku

Jezero Bled

Jezero Bled

Zato Bledské jezero je ke koupání mnohem vstřícnější. Vzniklo roztáním ledovce asi před 14 tisíci lety. Nacházejí se v něm termální prameny, takže teplota vody bývá až 26°C. Patří tedy k nejteplejším alpským jezerům, což umožňuje pohodové koupání až do podzimu. Oblast je vyhledávaným střediskem letních vodních, ale i různých zimních, sportů. Pořádá se zde též mistrovství světa ve veslování.

Okolí jezera je opravdu hezké. Na skalním ostrohu se rozkládá hrad, pod jehož vrchem stojí kostel svatého Martina. Na jezeře se nachází ostrov s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kam se lze dopravit loďkou. Oblast má svou bohatou historii – první lidé se zde usadili už v době kamenné – a je celoročně vyhledávanou destinací s velkým turistickým ruchem.

Ledovcové jezero Lago di Garda

Lago di Garda Itálie

Lago di Garda

Severoitalské Jezero Lago di Garda patří k největším ledovcovým jezerům v Itálii. Jeho břeh je dlouhý přes 150 km. Toto jezero je opravdu nádherné – na jeho skalnatém povrchu najdeme řadu typických rostlin, stromů a keřů, například rozmarýn, oleandr, baldrián, vřes, zimostráz či routa, cypřiše, olivovníky a cedry, protěže, pivoňky, lilie a dokonce i chráněný lomikámen. Navíc v celé této oblasti se hojně vyskytují orchideje. Prostě ráj…

Na jezeře je rozšířená vodní doprava a provozuje se tam windsurfing, takže si můžete parádně zasurfovat. V okolí je hodně co k vidění, kromě cyklostezek a bohatých možností turistického vyžití v krásné krajině plné vinic a sadů, lze také navštívit několik středověkých hradů.

Plitvická jezera, po kterých plul v kánoi Vinnetou

Plitvická jezera v Chorvatsku patří mezi opravdovou lahůdku. Je to národní park, který tvoří 16 krasových jezer, 140 vodopádů a 20 jeskyní. V okolí žije řada šelem a jiných živočichů. Národní park byl založen v roce 1949 a o třicet let později, v roce 1979, byl přiřazen ke Světovému dědictví UNESCO. V roce 1991 se bohužel toto krásné místo stalo svědkem jugoslávského válečného konfliktu a ještě dlouho poté se tam nacházely miny.

Oblast Plitvických jezer bývá velmi navštěvovaná turisty. Právě zde se kdysi natáčel slavný film Poklad na stříbrném jezeře.

Jezero Titicaca v Americe

Jezero Titicaca a Copagabana

Jezero Titicaca a Copagabana

Jezero Titicaca je největší jezero Jižní Ameriky, v jehož okolí žili Indiáni a dnes již zaniklé civilizace, což dokládá mnoho nálezů. Jezero se rozprostírá se na hranici Bolívie a Peru mezi Andami a je dlouhé 190 km a hluboké asi 280 metrů. Vyskytuje se na něm mnoho ostrůvků, na jednom z nich – Isla del Sol (Ostrov Slunce) se nachází pozůstatky dávné civilizace Inků, kdysi na něm byla spousta chrámů a bylo to velice posvátné místo, než jej zničili španělští dobyvatelé.

Lake Matheson na Novém Zélandu a další smaragdová jezera světa

Lake Matheson Nový Zéland

Jezero Matheson

Nádherné jezero Lake Matheson nacházející se na Novém Zélandu, má hladinu jako zrcadlo, v něm se odráží krása přilehlých hor. Dalším překrásným jezerem se smaragdově zelenou hladinou je například kanadské jezero Edith Lake, které se v národním parku Jasper. Vynechat nelze ani jezero Malawi v Africe. To patří mezi deset největších jezer na celém světě, má velice starý původ a je čtvrtým nejhlubším jezerem vůbec.

Jezero Malawi

Jezero Malawi

Na kterých jezerech se natáčely české filmy?

Máchovo jezero

Máchovo jezero

Ani naše česká jezera nezůstávají pozadu. Přestože nemáme moře, můžeme se pochlubit krásou našich sladkovodních toků, které také mají svou historii a velkou turistickou návštěvnost. Sice se kolem nich neproháněli Indiáni, ale i v okolí některých z nich se natáčely slavné české filmy. Opomenout nelze film Dovolená s Andělem, který se natáčel u Hamerského jezera u Stráže pod Ralskem v obci a stejnojmenném kempu Hamr na Jezeře. Jedná se o turisty vyhledávanou oblast, v jejíž nedalekém okolí se nachází také zřícenina hradu Děvín.

U našeho Máchova jezera se zase natáčel poměrně nový film Filipa Renče Lída Baarová.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejkrásnější jezera světa. Lákají romanticky založené turisty i filmové tvůrce