Menu
JenProCestovatele
Lyžování v ČR

Nejlepší české sjezdovky. 7 tipů, kam vyrazit za pořádnou jízdou

Adéla Lišková

Adéla Lišková

1. 11. 2016

Česká republika sice nemá Alpy, avšak hory, které v minulosti tvořily její přirozenou hranici, jí obepínají téměř ze všech stran. A co se týče lyžování, ať už se vypravíte do Krkonoš, Jeseníků či Krušných hor, vždy je o co stát. Kde najdete nejlepší české sjezdovky?

Nejlepší české sjezdovky

ilustrační foto, Zdroj: Pixabay

1. Nejlepší české sjezdovky – Špindlerův mlýn

Pokud byste se zeptali zahraničních lyžařů, jakou českou sjezdovku znají, pravděpodobně by si vzpomněli na slavnou černou ve Svatém Petru ve Špindlerově mlýně. Hned dvakrát se tu totiž konal Světový pohár, od roku 2011 pak sjezdovka nese název FIS World Cup. Sjezd je velmi prudký, navzdory většině ostatních černých sjezdovek u nás je však tato poměrně dost široká.

2. Nejlepší české sjezdovky – Červená voda

Největší luxus při lyžování dopřejete, pokud se vydáte do skiparku Červená voda v Orlických horách. Na Bukovou horu vás vyveze lanovka s polstrovanými a vyhřívanými sedačkami. A pokud sněží, pomocí střechy z ní lze udělat nepropustnou kabinu. Až vystoupíte, můžete se vydat na sjezd po jedné z červeno-modrých sjezdovek. Jedinou vadou je trochu strmější dojezd.

3. Nejlepší české sjezdovky – Ramzová

V přehledu nejlepších českých sjezdovek nesmí chybět také nejdelší sjezdovka v České republice. Ta nese název Ramzová, vede na horu Šerák a najdete jí v Jeseníkách. Svou délkou 3 381 m a převýšením 577 m může s klidem konkurovat i alpským sjezdovkám, jízdu na Ramzové si tedy jistě užijete. Ze začátku je sjezd poměrně mírný, ovšem dále se mění na náročnější červenou sjezdovku.

4. Nejlepší české sjezdovky – Rokytnice nad Jizerou

Co se týče délky, Ramzové šlape na paty pohodová Turistická modrá v Rokytnici nad Jizerou, která měří něco málo přes tři tisíce metrů (převýšení je 650 m). Tento sjezd z vrchu Lysé hory sice není náročného, ovšem překrásný výhled na Podkrušnohoří to spolehlivě vynahradí. Kladem je rovněž dostatečná šíře sjezdovky, která přijde vhod i méně pokročilým lyžařům. Kdo by si raději dopřál něco prudšího, může vyzkoušet sousední červenou, která je jen o půl kilometru kratší.

5. Nejlepší české sjezdovky – Šance

Ti nejnáročnější lyžaři si jistě přijdou na své na černé sjezdovce Šance, kterou najdete u Železné hory. Sjezdovka vede na horu Špičák a je tak prudká, že v některých místech má sklon neuvěřitelných 45 stupňů. Na náročnosti jí přidává i to, že v některých místech se vůbec neupravuje.

6. Nejlepší české sjezdovky – Němčičky

Nejníže položený svah ve střední Evropě jsou jihomoravské Němčičky, kde si můžete zalyžovat přímo mezi vinicemi. A i samotné lyžování stojí za to – najdete zde dvě pečlivě upravované červené sjezdovky a rovněž mírný svah vhodný pro děti a začátečníky.

7. Nejlepší české sjezdovky – Klínovec

Mezi nejnovější počiny určené českým lyžařům patří čtyřsedačková lanovka, díky které si již od předminulé sezóny můžete sjezd celý Klínovec. Začíná již na úpatí hory u Jáchymova a pokračuje až na vrchol hory, odkud vede příjemná červená sjezdovka v délce téměř tří km a s převýšením 600 m. Je třeba také ocenit její úctyhodnou šířku, která se pohybuje v rozmezí 50 až 100 m.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší české sjezdovky. 7 tipů, kam vyrazit za pořádnou jízdou