Menu
JenProCestovatele
Asie

Největší buddhistický památník v historii – objevte jeho tajemství

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 2. 2018

Na ostrově Jáva se ukrývá jeden z velkých divů lidstva – Borobodur. Fascinující stavba láká turisty z celého světa a stala se nejnavštěvovanějším místem v Indonésii. Proč je tak výjimečný?

Historie Boroboduru

Chrámový komplex stojící v indonéském Magelangu na Střední Jávě se skládá z šesti čtvercových teras završených třemi kruhovými terasami. Na celé stavbě je umístěno 2672 reliéfních panelů a 504 soch Buddhy. Chrám byl postaven pravděpodobně v 9. století a nejspíše ve 14. století opuštěn. Důvody nejsou příliš jasné, ale odborníci se přiklánějí k vysvětlení, že postupně upadalo buddhistické a hinduistické království na Jávě a národ konvertoval k islámu.

Borobudur je především buddhistické poutní místo. Cestou k vrcholu projdou poutníci symbolicky třemi úrovněmi světa související s buddhistickou kosmologií.

Top 10 míst, které nesmíte vynechat na ostrově Jáva

Znovuobjevení velkolepé stavby

V roce 1814 poslal britský poručík guvernéra ostrova Jáva na expedici čítající 200 mužů, kteří hledali ukrytý starodávný chrám. Místní legendy tvrdily, že prokletá svatyně byla po staletí ukryta na kopci v indonéské džungli.

Po dvou měsících hledání v pusté džungli, našel tým konečně kamennou sochu. Pak další a další. Pak další stovky, ukryté pod tunami popela z erupcí Merapi, jedné z nejaktivnějších sopek na světě.

Tímto způsobem znovuobjevil západní svět Borobudur, největší buddhistický památník všech dob. Protože místo obklopovalo mnoho tajemství a mystických záhad, začaly se šířit pověsti a spekulace. Některé dokonce tvrdily, že se jednalo o hrobku samotného Buddhy.

Borobudur prošel několika rekonstrukcemi. Ty největší proběhly v letech 1975 až 1982 pod záštitou indonéské vlády a UNESCO. V roce 1991 byla stavba zapsána mezi památky světového dědictví UNESCO.

Tip na návštěvu: Během květnového úplňku se jedno ročně pořádá festival Vesak. Je to buddhistický festival, který oslavuje narození, smrt a osvícení Buddhy. Pokud byste se na festival chtěli podívat, nezapomeňte pohodlné, ale uctivé oblečení.

U chrámu si můžete sjednat licencovaného průvodce, který vám podá podrobné informace. O chrámu se tak dozvíte detailní informace, ale nejdříve si ověřte, zda umí jazyk, kterým s ním chcete komunikovat (česky neumí ani jeden), abyste se vůbec dorozuměli.

Chrám samotný přežil staletí zanedbávání, zemětřesení, vulkanické erupce, teroristické útoky i rekonstrukce. Nyní musí zvládnout další ohrožení. Obrovský cestovní ruch. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Indonésii, a to jak buddhistickými poutníky, tak i cestujícími. Asi není překvapení, že tento klenot patří mezi velké divy světa.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Největší buddhistický památník v historii – objevte jeho tajemství