Menu
JenProCestovatele
Německo

Německé město Žitava nabízí památky, zoo i výchozí bod pro návštěvu lužických hor

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

12. 7. 2020

Žitava neboli německy Zittau. Město těsně za německou hranicí, kdysi bohaté díky textilnímu průmyslu, je dnes bohaté na zajímavosti pro turisty. Od druhé světové války Žitava sice zažívá pokles počtu obyvatel, stále však má co nabídnout. Na své si přijdou milovníci historie, zájemci o lužickou kulturu i obdivovatelé krásné krajiny.

Kudy do Žitavy: Mapa nelže, je to skoro Česko ‒ a skoro Polsko

Samozřejmě už je Žitava Německo, ale leží velice blízko a náš národ na ni měl po staletí velký vliv. Nachází se v německé oblasti mezi Šluknovským a Frýdlantským výběžkem. Sousedí zároveň také s Polskem, které na území zasahuje. Žitava patří zároveň do historické oblasti Horní Lužice. Střetává se zde hned několik národů: Němci, Češi, Poláci a Lužičtí Srbové.

Z Liberce sem dojedete vlakem za 40 minut. Jedete-li autem, čeká vás průjezd hraničním přechodem u Hrádku nad Nisou. Poloha města vyhovuje českým výletníkům i “pendlerům”. Poválečné posunutí polské hranice však způsobilo úpadek města, ocitnuvšího se od té chvíle na samém rohu německé země.

Skála smrti u Kunratic a zajímavosti v okolí. Výlet do Lužických hor vám zaručí dobrou náladu

Historické památky v Zittau. Slyšeli jste o Žitavském postním plátnu?

Návštěvu Žitavy začněte v historickém centru. Hlavní náměstí je lemováno barokními měšťanskými domy, mezi kterými se vyjímá honosná renesančně-klasicistní radnice. Ta byla postavena v 19. století a svým vzhledem má připomínat italský palác.

Důležitými architektonickými a zároveň náboženskými stavbami jsou zdejší kostely, jako třeba St. Johanniskirche s komentovanými prohlídkami a vyhlídkovou věží. Příznivci církevního umění mají možnost zhlédnout dvě historická postní plátna, nejcennější artefakty v Žitavě. Těmito bohatě zdobenými textiliemi nesoucími biblická vyobrazení se kdysi o předvelikonočním půstu zakrýval oltář. Velké plátno z 15. století je vystaveno v kostele sv. Kříže, to menší ze 16. století v bývalém klášteře.

Historie na vás dýchne také ze Solnice, obří několikapatrové budovy stojící nedaleko. Vznikla v 16. století a fungovala jakožto solnice, zbrojnice, sýpka a stáj v jednom. Dnes její prostory slouží knihovně, která přechovává mimo jiné cenné starožitné spisy.

Zoo Žitava a jezero s pláží nabízí odpočinek

Jedním z důvodů, proč si zajet do Žitavy, může být i Tierpark Zittau. Tato zoo je sice poměrně malá, ale působí díky své architektuře příjemným a harmonickým dojmem. Setkáte se s užovkou červenou, ledňáčky, dikobrazy, kosmany, velbloudy a dalšími desítkami druhů cizokrajných i domácích zvířat.

Pro romantické duše má Žitava jezero. Olbersdorfer See je vlastně zatopený lom hnědého uhlí, kolem kterého vznikl významný rekreační bod. Můžete se vyvalit na umělé písečné pláži, číst si na trávníku ve stínu stromů, nechat děti hrát si na hřišti. Také tudy vede cyklotrasa a naučná stezka.

Lužické a Žitavské hory: Ozdravná rekreace v lesích a skalách

Západně od Zittau se táhne pohoří Lužických hor, jejichž německé části se říká Žitavské hory. Oblast je to velmi zdravá pro duši i dýchací cesty. Na německou stranu pohoří se dostanete buď z města místním vláčkem, nebo můžete přejít hranici z českých Lužických hor po některé turistické trase.

Žitavské hory se mohou pyšnit krásnými skalami a lesy. Na jihu od Žitavy stojí za zhlédnutí zřícenina gotického skalního hradu Karlsfried, který se stal obětí rozebrání zdí k stavbě kostela a různým opravám domů. Nedaleko je vyhlídkové místo Fuchskanzel a mnoho zajímavých skalních útvarů.

Se zcela jiným typem krajiny se setkáte naopak na sever od městečka. Tam jsou prosluněné nízké kopečky s poli a loukami.

Proč hledat v Žitavě práci a bydlení?

Žitava přitahuje Čechy z pracovních důvodů. Lidé z pohraniční oblasti, kterým vyhovuje německý hospodářský systém, zde mají dobrou šanci najít místo. Od poloviny minulého století se město vylidňuje, není proto nouze o práci ani o bydlení. Příjemné městečko za humny, neberte to.

Stejně tak také Severočechy táhnou do Žitavy nákupy. Německé obchody mívají jiné produkty a jiné ceny. Žitava konkrétně je pověstná svými nižšími cenami drogerie i potravin oproti větším německým městům.

Město Žitava není jen historické ‒ bylo modernizováno i přes trvale klesající křivku obyvatel. Život se zde nese v novodobém duchu. Potkáte mnoho hospůdek a jiných podniků, můžete se projít parkem lemujícím centrum nebo zajít do jednoho z místních kin. Pocit prázdnoty po kdysi významném středisku textilního průmyslu, který se někdy ozývá, může být pro někoho zároveň pocitem klidu.

České Švýcarsko: Výlety po nejkrásnějších místech České republiky

Lužičtí Srbové jsou naši příbuzní. Jejich řeči budete snadno rozumět!

V Žitavě možná zaslechnete i lužickou srbštinu, jazyk podobný našemu. Oblast Lužice je obývána Slovany už od raného středověku. Horní i dolní lužická srbština (neplést se srbštinou z Balkánu) jsou ohrožené jazyky s pouhými pár tisíci mluvčích. Oba se velmi podobají češtině a polštině, slovní zásobu ovlivnila i němčina.

Byť jsou Lužičtí Srbové menšina, pro nás, jejich blízké sousedy a příbuzné, mohou být velmi zajímaví. Jejich kultura se té naší někdy podobá, jindy je dost svérázná.

Víte například, jak slaví v dolní a horní Lužici Velikonoce? Žádné traumatizování žen jako u nás, ale honosná křižácká výprava na koních. Stovky jezdců se vydávají na hřbitov ke kostelu a potom dále po vesnicích, nechybí tradiční oděv a náboženské písně. Stejně jako naše zvyky má i tato křesťanská tradice kořeny v pohanství.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Německé město Žitava nabízí památky, zoo i výchozí bod pro návštěvu lužických hor