Menu
JenProCestovatele
Dovolená v ČR

Pálava: Tip na výlet na kole krajem vína

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 10. 2018

Pálavské vrchy patří k nejteplejší a nejsušší oblasti České republiky.  Pálava je zařazena do biosferické rezervace UNESCO a svojí rovinatou krajinou, památkami a přírodními zajímavostmi láká všechny milovníky cyklistiky.  Vydejte se na kole krajem vína a příjemných lidí, na místa kde kdysi žili pravěcí lidé či vysoká šlechta.My jsme se vydali po trase: Rakvice – Nové Mlýny – Dolní Věstonice – Pavlov – Mikulov – Rakvice. Trasa je dlouhá 50 km a svojí náročností je vhodná i pro mladší ročníky.

Vyrážíme z Rakvic, které jsou známé především svým vynikajícím vínem. Však se také jedná o jednu z nejvýznamnějších vinařských obcí v zemi. Navštívit nějaký vinný sklípek doporučujeme až na zpáteční cestě, je možné, že se vám z něj už nebude nikam chtít. Odtud pokračujeme směrem na Přítluky podél vinic, rozesetých po okolních kopcích. Pokud si chcete dát více do těla, můžete to vzít po fialové trase přes Přítluckou horu do vesnice Zaječí.

Pod Zaječím se nachází vodní nádrž Nové Mlýny, kde můžete udělat první zastávku, občerstvit se, popřípadě se i vykoupat.  Poté se vydáme dále po červené značce do Věstonic. Na trase jsou Horní a Dolní.  V Dolních Věstonicích byla objevena pověstná Věstonická Venuše a v obci mají i archeologickou expozici. Venuše zde vystavená není ta pravá a originální, ale i tak se jedná o pěkný zážitek a doporučujeme tuto expozici navštívit.

Foto: Martina Mádlová, JenProCestovatele.cz

Foto: Martina Mádlová, JenProCestovatele.cz

Od Věstonic budeme kousek stoupat do Pavlova, kde se nachází tradiční vinné sklípky ve stráních či zřícenina Dívčí hrady.  Z Pavlova nás čeká docela náročný kopec pod Děvín a pokračujeme směrem na Klentnici. V těchto místech je nádherný výhled do dalekého a krásného kraje. Doporučujeme se zastavit a chvíli se výhledem pokochat.

Z Klentnice už se dostaneme do Mikulova, dříve sloužícího jako důležitá pevnost na hranici. Mikulov se totiž nachází blízko Rakouska.  Dominantou města je renesanční zámek, navštívit můžete i synagogu či židovský hřbitov a posedět v jedné z mnoha hospůdek a restaurací, kterých je zde opravdu dostatek.

Foto: Martina Mádlová, JenProCestovatele.cz

Foto: Martina Mádlová, JenProCestovatele.cz

Pokud máte dost sil můžete si cestu trochu prodloužit a vydat se ještě směrem na Lednici a navštívit část Lednicko-Valtického areálu. Součástí areálu jsou dva překrásné zámky ve Valticích a v Lednici, které určitě stojí za to navštívit.  U zámku Lednice se nachází několik dalších staveb a z každé na vás dýchne kousek historie.

Z Lednice už nás kola vezou pomalu zpět do Rakvic a my se můžeme konečně schovat do nějakého sklípku a vychutnat si lahodné víno po náročné trase.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pálava: Tip na výlet na kole krajem vína