Poutní místo Osvětimany je známé ruinami kláštera v lese. Kromě toho skýtá i lyžování a přehradu s pláží
Rhiana Horovská
21. 8. 2023
Městys Osvětimany znají dobře moravští archeologové i věřící a milovníci lidových pověstí. Zde v romantických a historicky významných kopcích zvaných Chřiby se totiž psaly dějiny Velké Moravy a zůstaly tu četné památky. Vyražte do Osvětiman a spatříte nejen staré poutní místo, ale také se podle ročního období dobře vykoupete nebo si zalyžujete. I okolní obce jsou plné pozoruhodných míst!
Dějiny Osvětiman: Tvrz zpustla, ale její zeď stojí dodnes
Obec zvaná Osvětimany vznikla už někdy v době velkomoravské. Jedna z hypotéz o názvu uvažuje o kolonizaci místa příchozími od polské Osvětimi. Jiné však pracují prostě s tím, že název je zcela jasně od slova „posvětit“ nebo „osvítit“ a že toto mohlo vzniknout nezávisle. Tak či onak, podle archeologického výzkumu se tam žije už pěkně dlouho. Psaný doklad o středověké osadě máme však každopádně až z roku 1350, kdy měla patřit Lambertovi z Rájce. Osvětimany mají podle pozdějších pramenů kostel s farou i tvrz. Ta se datuje věkem do raného 15. století. Politické dějiny Osvětiman jsou rozmanité – je to jedna z těch obcí, kde se majitelé bůhvíproč často střídali.
V roce 1520 se píše, že osvětimanská tvrz je pustá a nefunkční. Některé zdroje uvádějí, že rod Honbiců si pak na stejném místě postavil úplně novou. Brzy, v roce 1550, však získal městys nový majitel – Jan Ždánský ze Zástřizl, tehdejší majitel buchlovského panství. Osvětimany k němu připojil, takže nová tvrz už nebyla nutná jako sídelní budova. Tvrz stále existuje jako část starého zdiva zanořeného v současném soukromém obytném domě s věžičkou. Jestli to zdivo je staré „jen“ 500 let, nebo těch původních 600 let, nikdo neví.
Zámek Buchlovice a státní hrad Buchlov. Zaujmout může mumie nebo Lípa neviny
Osvětimany spravovali buchlovičtí páni až do raného 20. století. Byla to spíše chudá obec. Místním obživu tradičně skýtala půda, ať už zemědělská či zalesněná. Přespolní jim přezdívali „metlaři“, a to podle košů a jiných proutěných výrobků, které se tu také vyráběly. V moderní době Osvětimany získaly status městyse – byly pro okolní vesnice důležité díky kostelu a triviální škole. Obchodně se městys nejvíce rozvinul na konci 19. a ve 20. století.
Jaké jiné historické památky najdete v Osvětimanech?
Když přijedete do Osvětiman, autobusová zastávka vás „vyplivne“ přímo u náměstíčka, které nelze přehlédnout ani autem. Tomu dominuje budova úřadu, kam místní chodí také na pivo, na kávu a za kulturou, neboť je tam také kinosál. Městys svým občanům dopřává také divadelní představení i některé další více či méně tradičně laděné události. Nesmí tu chybět velká jihomoravská klasika – hody. Osvětimany je organizují na počátku října.
Kdo chce vidět historické památky, měl by se vydat od úřadu po zelené turistické značce doleva. Nejdříve mine sousoší Panny Marie s Ježíškem a pak i zmiňovanou tvrz přestavěnou na dům. Zde cestou do kopečka na vás brzy vykoukne kostel sv. Havla. Nechal ho tu postavil Jan Dětrich z Petřvald v letech 1689–1691 jako klasickou jednolodní barokní stavbu. Před kostelem stojí chráněná památná lípa. Okolo něj bylo malé pohřebiště, ale více se pohřbívá na odděleném hřbitově jen pár dalších kroků odsud.
Pořád jste ale neviděli to hlavní! Vraťte se o kousek zpátky a zamiřte po žluté do chřibských lesů. Tam v kopcích totiž leží osvětimanské archeologické vykopávky někdejšího kláštera, dodnes pokládané za významné poutní místo. Jaký je příběh tohoto místa?
Vědecký a kulturní přínos obce Osvětimany = archeologie
Žlutě značená cesta, kterou se dostanete na poutní archeologické naleziště, je 5 kilometrů dlouhá a nazývá se Cyrilometodějská. Věrozvěsti jsou totiž také pravděpodobnou součástí příběhu. Hradiště se odnepaměti váže k postavě sv. Klimenta, kterému bylo místo zasvěceno. V lidové tradici se totiž vyprávělo, že Cyril a Metoděj tento chřibský kopeček navštívili a že na něm uložili Klimentovy ostatky.
První nálezy se tu uskutečnily už na konci 17. století – našli tu studnu a v ní starý zvon. Později místo rozkopali páni z Buchlovic hledajíce bájný poklad a po nich jeden z místních farářů, kterému se povedlo odkrýt základy středověkého zaniklého kostela. Archeologové se o místo systematicky zajímají od 19. století. Rozhodně nenašli žádné relikvie sv. Klimenta, ale příběh je to hezký.
Hradiště nejspíše vzniklo v první polovině 9. století, kdy se tu normálně žilo. Později se osídlení místa trochu zredukovalo a lidé se sem stahovali v situacích vojenského nebezpečí, trvale tam přebývali jen takzvaní „černí mniši moravští“. Ve středověku tu stál církevní objekt, pravděpodobně dokonce klášter. Ten v roce 1421 vypálili husité a následkem toho pak časem úplně zpustl. Komplex zpustl ve 12. století úplně, ale ve 14. století se sem znovu nastěhovali lidé. Potom se sem dokonce vydali brněnští augustiniáni obnovit kostel a snad i klášter. To první se jim povedlo, než přitáhli husité a budovu zničili. Do 16. století se na prázdné místo sem tam uchýlil nějaký poustevník, nejznámější byl asi rytíř Jiřík Smetana z Osvětiman. Skály a potůčky v Chřibech holt lákaly introverty vždy…
Dnes tam je vidět původní valy a zdi, ale také kaple sv. Klimenta, která vznikla v 19. století. Návštěvníci se tu mohou zastavit, nasvačit, pomodlit nebo si aspoň okem světského člověka vychutnat zdejší atmosféru. Kousek odtud vyvěrá pramen sv. Gorazda se dřevěnou sochou.
Osvětimany a okolí: Vydejte se na túru po Chřibech!
A když už je člověk v lesích na hradisku, co by se ještě neprošel! Východně od poutního místa, když sejdete z barevné turistické značky, si můžete prohlédnout skalní útvar Čertova skála a další zajímavé skály ukryté v kopci nad Osvětimany. Lezení po nich je také možné – legální sezóna je od dubna do konce prosince. Máte-li zájem provést někde prvovýstup, je třeba se dovolit správce oblasti. Zmapované a zajištěné skalní stěny jsou však k dispozici každému, kdo má rozum a zodpovědnost.
Není však třeba být sportovec a adrenalinový nadšenec, abyste si užili Chřiby. Zadýchat se můžete i tak, neboť kopce jsou sice nízké, ale členité. Také se však zrelaxujete a prohlédnete si mnoho překrásných divů přírody. Sem tam natrefíte i na divy lidské historie, například nedaleko položený hrad Cimburk.
Cesta na Cimburk vede hlubokým lesem. Vyplatí se zříceninu navštívit?
V létě baví obyvatele Osvětiman koupání ve zdejší malé a malebné lesní přehradě. Nachází se při modré turistické značce, která vede na Holý kopec. U vody se můžete vyvalit na travnato-písčité pláži a zakoupit si drobné občerstvení. Nádrž vznikla pro rekreaci a rybolov, čemuž dobře slouží i dnes. Buďte samozřejmě ohleduplní ke zdejší přírodě – žije tu chráněný mlž velevrub malířský i spousta jiných živočichů a rostlin, které nechceme připravit o přirozené prostředí.
Ski park Osvětimany – lyžování na dědině
V severních končinách pod samotnými zalesněnými kopci má městys Osvětimany ski areál. Ten patří spíše k takovým menším, ale rozhodně má co nabídnout. Ani teď v létě nezahálí – je v něm totiž také venkovní bazén a dětské hřiště. Recenze tedy nejsou úplně příznivé, ale kdo se v obci nachází, může se zajít podívat, je-li na tom něco pravdy. Ono je totiž očividné, že některé z nich jsou výsledkem nesympatií vůči majiteli správního holdingu a nemusejí všechny souviset se samotným pobytem v areálu a penzionu.
O ubytování i kulturu se stará ve ski areálu Osvětimany Malovaný, místní penzion. Jsou tam kromě pokojů také konferenční místnosti, ale hlavně se tam v létě pořádá Myslivecká noc se živou hudbou a příležitostné zvěřinové hody.
Během zimního období si lze užít v Osvětimanech délku sjezdovky 400 metrů a druhou, kratší, se 100 metry. Areál disponuje třemi vleky a dětským lanem, půjčovnou i školou lyžování.
Co dalšího navštívit v okolí?
- hrad Buchlov
- zámek Buchlovice
- zřícenina Cimburk
- Muzeum v Podchřibí
- Bukovanský mlýn
- zřícenina Střílky
- rozhledna Brdo
- ranč Kostelany
- Venkovské muzeum Aloise Otýpky ve Vrbce
- zámek Napajedla
- muzeum motocyklů Otrokovice
- zámeček Kyjov
Zdroje:
Mapy.cz, Městys Osvětimany, Ski Osvětimany, Kudy z nudy, Slovácké muzeum, Horosvaz