Menu
JenProCestovatele

Zámek Buchlovice a státní hrad Buchlov. Zaujmout může mumie nebo Lípa neviny

Krásný barokní zámek Buchlovice se nachází kousek od Uherského Hradiště ve Zlínském kraji. Zámek tvoří dvě budovy a obklopuje jej rozsáhlý park. Nedaleko stojí i hrad Buchlov, takže turisté mají rozhodně o zábavu postaráno. Buchlovice a Buchlov jsou jako bratr a sestra, navíc patří k turisticky nejatraktivnějším hradům a zámkům v celé České republice a těší se také zájmu filmařů. Které filmy a pohádky se zde točily a co všechno si mohou turisté prohlédnout?

Historie zámku Buchlovice

Historie zámku Buchlovice úzce souvisí s historií hradu Buchlov, který se nachází poblíž. Buchlov je zkrátka takový starší bratr mladší buchlovické sestřičky. Protože se středověký hrad stal v 17. století již pro své majitele příliš chladným a nepohodlným, jeho majitel Jan Dětřich z Petřvaldu tehdy nechal postavit o kousek dál nádherný barokní zámek pro svou manželku italského původu Eleonoru z Colonna-Felsu. Stavba byla dokončena v roce 1707.

Kromě rodu Petřvaldů zámek vlastnili také Berchtoldové. Tradovalo se, že jeden z jejich předků zasadil smrtelnou ránu Přemyslu Otakarovi II. v bitvě na Moravském poli. Rod Berchtoldů získal zámek sňatkem předčasně ovdovělé petřvaldské dědičky Marie Terezie s hrabětem Prosperem Antonínem Berchtoldem, se kterým měla spoustu dětí. Po smrti Marie Terezie panství spravovala její bezdětná sestra až do své smrti, kdy byla správa majetku předána do rukou syna Marie Terezie – Leopolda I. Berchtolda. Rod Berchtoldů pak vlastnil zámek až do roku 1945 kdy byl zestátněn.

Mumie a svobodní zednáři v Buchlovicích

Mezi představiteli rodu Berchtoldů byly velice zajímavé a významné osobnosti. Patřil k nim také vzdělaný lékař Leopold I. Berchtold se spoustou pozoruhodných zájmů, který v horním patře zámku vybudoval nemocnici, a později i nedaleké lázně Leopoldov. Celý život hodně cestoval, pomáhal bezbranným, chudým a nemocným, nakonec sám podlehl tyfu ve svých 50 letech. Publikoval i spoustu knih.

Zajímavostí také je, že majitelé Buchlovic se zajímali o magii a okultismus. Byli mezi nimi jak Petřvaldové, tak Berchtoldové, kteří patřili mezi velké vzdělance – a údajně i svobodné zednáře. Na hradě se našla i sbírka okultních knih a magických předmětů. V Buchlovicích si můžete prohlédnout i cenné sbírky z různých cest majitelů panství – nechybí prý dokonce ani mumie z egyptských sbírek, která údajně vyzařuje negativní energii.

Která strašidla můžete spatřit na českých a moravských hradech?

Majitel zámku Buchlovice v diplomatických službách Rakousko-Uherska

Za dobu působení majitele zámku Leopolda II. Berchtolda, který byl diplomat v rakousko-uherských službách, se na zámku konala v roce 1908 významná schůze, jejíž následkem byla Buchlovická dohoda, připojení Bosny a Hercegoviny k Rakousku a začátek 1. světové války. V roce 1912 byl pak Leopold II. Berchtold jmenován rakouským ministrem zahraničních věcí. Byl i držitelem Řádu zlatého rouna.

Leopold II. nechal v Buchlovicích zřídit nemocnici a provozoval dokonce i mateřskou školku. Je pochován v kapli svaté Barbory, která se nachází kousek od hradu Buchlova.

Architektura zámku Buchlovice a interiéry

První projekt zámku byl zhotoven architektem Františkem Antonínem Grimmem. Současná podoba zámku pochází z počátku 20. století, kdy se objektu věnoval architekt Dominik Fey. Tehdy byla do zámku také zavedena elektřina a byly přistaveny toalety.

Zámek tvoří dvě budovy, které stojí naproti sobě. Horní zámek zvaný Flora dříve sloužil jako hospodářská budova vybavena stájemi a později také hostinskými pokoji. Původně se o něj zasloužil architekt Mořic Grimm. Dolní zámek je už reprezentativní budova s nádhernými interiéry a štukovanými stropy. Sloužil k ubytování hraběcí rodiny a k diplomatickým schůzkám významných politických představitelů 19. století. Uvnitř zámku je možné si také prohlédnout nádhernou sbírku nizozemské, francouzské a italské grafiky, například Rembrandtovy grafické listy.

Svatba na zámku Buchlovice

Mezi stavbami se nachází dvůr s kašnou a nelze opomenout významnou součást zámku, kterou je rozsáhlý park s udržovanými zahradami. Jak ve vnitřních prostorách, tak i v zahradách se často pořádají svatby. Svatba na zámku Buchlovice a možnost pořídit si společné fotografie v překrásném historickém interiéru se pro vás může stát nezapomenutelným zážitkem.

Jižní Morava je pro dovolenou jako stvořená. Která místa si nesmíte nechat ujít?

Zámecká zahrada v Buchlovicích – letní výstava fuchsií

Rozlehlá zahrada byla vždy součástí zámku. Byla založena společně se stavbou nového šlechtického sídla na počátku 18. století. Nejprve zahrada nesla francouzské a italské barokní prvky, později byla obohacena o různá romantická zákoutí a sochy brněnského sochaře Ondřeje Schweigla. Když zámek převzal rod Berchtoldů, rozšířil zahradu o park v anglickém stylu. Berchtoldové se zasloužili i o výsadbu vzácných exotických rostlin a dřevin.

Ve 20. století byl park obohacen o množství rododendronů a tradičně v něm probíhá každoroční letní výstava fuchsií, kterou můžete navštívit i letos – a to až do konce září. Zámecký park si lze prohlédnout také s průvodcem  – po předchozí rezervaci.

V oblasti zámeckých zahrad se nachází Záchranná stanice Buchlovice, kterou je možno navštívit v otevírací době zámku, což jistě potěší děti. Na své si ale mohou přijít i tatínkové, protože v Buchlovicích a okolí se nachází spousta vinných sklípků s tradičními moravskými víny.

Hrad Buchlov a zajímavosti – Lípa neviny

Nedaleko zámku Buchlovice stojí na kopci Buchlově (509 m. n. m.) v Chřibech hrad Buchlov pocházející už ze 13. století. Hrad je stejně jako zámek Národní kulturní památka. Za majitele Jana Ždánského Zástřizly si hrad prošel největšími stavebními úpravami. Později hrad náležel stejně jako zámek Buchlovice rodu Petřvaldů a Berchtoldů. Od konce 18. století hrad zůstal neobydlený, ale majitelé do něj převezli rozsáhlé a cenné soukromé sbírky. Hrad se tak stal jakýmsi soukromým rodinným muzeem a stejně jako zámek byl pak od roku 1945 znárodněn.

K hradu Buchlovu náleží i kaple svaté Barbory, která je vzdálená asi 1,5 km od hradu. Součástí hradního komplexu je také 35 metrů vysoká věž, ze které je krásný rozhled na celé široké okolí. Zajímavostí pro turisty může být Lípa neviny na Buchlově, která stojí na nádvoří hradu. Tato lípa prý prokázala nevinu k smrti odsouzeného zbrojnoše Vlčka, který se dožadoval Božího soudu a zasadil lípu kořeny vzhůru. Důkazem neviny mělo být to, že lípa i přesto vyroste – a tak se i stalo.

Které filmy a pohádky se natáčely na hradě Buchlově a zámku v Buchlovicích?

Na zámku v Buchlovicích se v roce 2010 natáčela známá pohádka režiséra Zdeňka Trošky Čertova nevěsta. Hrad Buchlov se zase může pochlubit nádhernou tradiční pohádkou O statečném kováři z roku 1983 pod taktovkou režiséra Petra Švédy.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zámek Buchlovice a státní hrad Buchlov. Zaujmout může mumie nebo Lípa neviny