Menu
JenProCestovatele
USA

Restaurace rozdává zákazníkům 2000 knih týdně a k tomu vynikající jídlo

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 9. 2018

Před maloměstskou restaurací na hranicích Massachusetts a Connecticutu se nachází nápis Food and Books. Samozřejmě v každé restauraci dostanete jídlu, ale zde buďte připraveni na spoustu knih. Při každé návštěvě jsou zákazníci vyzváni, aby si domů vzali libovolnou knihu z působivé sbírky, kterou majitelé vlastní. Každý týden tak čekají až dva tisíce knih na své nové majitele.

Restaurace „Traveler“ byla otevřená v roce 1970. Nabízí vynikající jídla, ale i knihy, které si můžete vzít zdarma domů. Zní to až neuvěřitelně že? Kdo by dával věci jen tak zdarma. Majitel restaurace byl obrovský milovník knížek. Poté, co se jeho dům přeplnil knihami, rozhodl se dát většinu z nich zákazníkům své restaurace.

Knihy na každém rohu

Stěny restaurace jsou lemovány knihami. Na stolech najdete kuchařské knížky, různé tiskopisy, dětské knihy i romány. Majitel Marty Doyle, sám vášnivý čtenář, začal od poloviny osmdesátých let přinášet knihy do své restaurace jako možnost, jak se zbavit své zbytečně veliké sbírky a najít nové domovy pro své skvosty. Nyní může každý návštěvník, když si pochutná na skvělém jídle, ještě projít regály s knihami a vyhledat si něco perfektního na čtení.

Doyle ale neshromáždil jen hromady knih. Další jeho vášní jsou fotografie se známými autory i s jejich podpisy. Může se chlubit fotografií Johna Updikea, Michaela Crichtona apod. Všechny jsou vystavené v restauraci.

Změna majitelů, a ještě více knih

V roce 1993  se změnili majitelé. Na této krásné tradici se ale nic nezměnilo. Dá se říct, že spíš ještě narostla a nyní si lidé odnášejí klidně i tři knihy najednou. Do knihovny věnují materiál ke čtení i knihovny nebo členové místní komunity. Majitelka Karen Murdocková sama říká, že tráví spoustu času cestováním po Massachusetts, Connecticutu a někdy i po Rhode Islandu a sváží knihy.

Každý týden rozdají tisíc až dva tisíce knih. V restauraci už rozdali přibližně 2,5 milionů knih. A rozhodně nehodlají přestat.  Mají různé kontakty a postupy, jak knihy získávat. Pravidelně jezdí do čtyř různých knihoven, kde na ně vždy nějaký náklad čeká. V regálech restaurace čeká na své nové majitele asi devět tisíc knih, ze kterých mohou zákazníci vybírat.

Nebylo by fajn, mít takovou restauraci i u nás?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Restaurace rozdává zákazníkům 2000 knih týdně a k tomu vynikající jídlo