Menu
JenProCestovatele
Řecko

Rhodos – pradávný ostrov plný památek a krásné přírody

Petr Gorás

Petr Gorás

6. 9. 2022

Rhodos je po Krétě, Euboii a Lesbu čtvrtým největším ostrovem Řecka. Žije na něm přes sto tisíc stálých obyvatel, z nichž téměř polovina bydlí ve stejnojmenném městě Rhodos. V něm najdete největší koncentraci památek, včetně unikátního středověkého města, avšak i zbytek ostrova láká k objevování antických ruin i podivuhodných středověkých hradů. Proč jet právě na Rhodos a co na něm dělat?

Stopy po Rhodském kolosu – proč dnes na jeho místě stojí daňci?

Pokud se řekne Rhodos, jako první se většině lidí vybaví jeden ze 7 divů světa – Rhodský kolos. Obří socha byla vztyčena v hlavním městě na přelomu 4. a 3. století př. n. l. jakožto triumfální monument po válečném vítězství. Největší socha tehdejšího světa údajně měřila kolem 33 metrů, podobné měřítko má dnes americká Socha Svobody. Kolos se však roku 226 př. n. l. zřítil následkem zemětřesení. Z delfské věštírny pak přišla věštba, že ostrované již sochu nesmí opravit, a tak časem zanikla v běhu historie, pravděpodobně roztavena.

Rhodský kolos údajně stál rozkročen nad vodami u vjezdu do přístavu Mandraki, takže pod ním podplouvaly lodě. Ačkoli toto umístění dnes mnozí archeologové a historici zpochybňují, památku po kolosu mohou cestovatelé dodnes hledat právě tam. Na dvou sloupech zde jako strážci přístavu stojí dvě sochy daňků, samec a samice. Na ostrov byla tato vznešená zvířata uměle vysazena zřejmě ve středověku, podle některých názorů dokonce i dřív. Podle dávného přesvědčení prý daňci zabíjeli hady. Daňci se stali symbolem Rhodu a ve zdejších lesích jich divoce žije něco přes 100 jedinců. Narazit na ně můžete v lesích na východní části ostrova.

Kappadokie. Uchvatná místa, která nabízí vnitrozemí Turecka

Středověké město Rhodos

V pradávných řeckých městech si většinou představujeme ruiny antických chrámů zasvěcených dávným řeckým bohům, amfiteátry zasazené do kopců a nekonečná sloupořadí. V historické části města Rhodos se však nachází zcela výjimečné středověké město, které je opevněno 4 km dlouhými hradbami. Mezi lety 1309 až 1523 zde totiž působili rytíři Maltézského řádu, kteří se sem stáhli po porážkách v Palestině, a proměnili celé město v téměř nedobytnou pevnost.

Uvnitř dodnes zachovalých hradeb se můžete volně procházet ulicemi mezi gotickými stavbami a pocítit atmosféru starých časů. Díky své kráse a výjimečnosti se rhodské středověké město dostalo i na seznam světového dědictví UNESCO. Skrývá v sobě přes 200 ulic i zapadlých uliček, v kterých dodnes žije přes 6000 obyvatel – rozhodně si na jeho prozkoumání vyhraďte víc než pouhý den.

Antické památky na Rhodu – ruiny akropole i základy celého města

Pokud už jednou budete ve městě Rhodos, nemůžete minout ani typické památky starověkého Řecka na rhodské akropoli. Především je to 200 metrů dlouhý antický stadion, který již od 2. století př. n. l. hostil atletické události zasvěcené bohu Heliovi. Kousek od něj pak stojí mramorový odeon pro 800 diváků, který svého času sloužil především k hudebním a básnickým vystoupením. Nedaleké ruiny s dórskými sloupy pak upamatují na dávné chrámy zasvěcené Apollonovi, Diovi a Athéně.

Za dalšími zajímavými památkami na Rhodu si už musíte udělat výlety do jiných částí ostrova. Dechberoucím archeologickým areálem je především starověké město Kamiros (popř. Kameiros) na severozápadním pobřeží ostrova. Jeho zkázou se staly dvě ničivá zemětřesení z let 226 a 142 př. n. l., po kterém již město nikdy nebylo obnoveno. Základy většiny domů a staveb se však skvěle dochovaly, takže můžete spatřit zcela autentický půdorys dávného města, včetně ulic, náměstí a schodů. Návštěvníci mohou aktuálně po areálu volně chodit a nasávat atmosféru místa.

Řecký ostrov Patmos. Čím láká místo spojené s apokalypsou a koncem světa

Malebné město Lindos

Pokud někdy od svých známých obdržíte pohlednici z ostrova Rhodos, dost možná na ní bude městečko Lindos se zářivě bílými domy a dlážděnými uličkami. Zde se historie viditelně zapsala mnoha a mnoha způsoby. Ze starověké éry pochází především pozůstatky dórských i římských chrámů, ale i slavný reliéf rhodské válečné lodi vytesaný do skal. Akropolis nad městem byla svého času upravována a opevňována Řeky, Římany, Byzantinci, Maltézskými rytíři a nakonec Osmany. Pod městem se pak navíc nachází i ty nejoblíbenější písečné pláže z celého ostrova.

Přírodní parky na Rhodu – Údolí motýlů a Sedm pramenů

Rhodos nejsou jen pradávné památky a oblíbené pláže, ale i nádherné přírodní parky ve vnitrozemí tohoto rozlehlého ostrova. Nepříliš daleko od hlavního města se nachází Údolí motýlů, nádherný přírodní park protkaný stezkami a chodníčky. Celé léto zde od května až do září hnízdí speciálně přástevník kostivalový, pestrobarevný motýl přitahován mízou zdejších stromů a vlhkostí parku. V areálu je pak i muzeum přírody, které schraňuje vzácné druhy fauny i flóry z širokého okolí.

Příjemné ochlazení pak naleznete i ve stínu stromů přírodního parku zvaného Epta Piges, neboli Sedm Pramenů. Na vrcholu kopce vytéká sedm pramenů, které se později spojují v jednu říčku. Sladká voda vytváří krásné kaskády, vodopád, jezírka i brodiště na osvěžení nohou. Naleznout zde můžete i jedinečné místo pro vykoupání se ve sladké vodě a také tradiční restauraci s řeckými i speciálně rhodskými pokrmy.

Santorini není jen turistická atrakce. Nachází se tu i významné archeologické naleziště i starý maják Akrotiri

Na Rhodos lze aktuálně létat i z Pardubic

Na ostrov Rhodos nemíří jen lety z Prahy, Brna či Ostravy, ale poměrně nově se dá letět i z Pardubic, byť přímé lety pochopitelně nejsou tak frekventované jako třeba z Prahy. Délka letu bývá necelé tři hodiny a na last minute může týdenní dovolená vyjít třeba i na 12 000 Kč. Rhodské mezinárodní letiště Diagoras se nachází na severní části ostrova u vesnice Paradeisi, zhruba 14 km od nevětšího města Rhodos. Jedná se mimochodem o jedno z nejfrekventovanějších letišť v celém Řecku. Pravidelnou veřejnou dopravou je to od letiště do hlavního města ostrova půl hodiny cesty, případně lze využít i jednu z mnoha autopůjčoven poblíž letiště nebo si vzít TAXI.

 

Zdroje: rhodes.gr, unesco.org, valleyofbutterflies.com, 7springs.gr, hrady.cz, greeka.com, wikipedia.org

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rhodos – pradávný ostrov plný památek a krásné přírody