Menu
JenProCestovatele
Řecko

Řecký ostrov Patmos. Čím láká místo spojené s apokalypsou a koncem světa

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 10. 2018

Ostrov Patmos, který se nachází pod dokonale modrým nebem ve východní části Egejského moře, může vypadat jako typická prázdninová destinace v oblíbeném Řecku, ale není. Právě zde začíná konec světa.

Je to místo, odkud pochází hrůzostrašné vize o apokalypse a konečném pádu lidstva, které inspirovaly svatého Jana k tomu, aby napsal Knihu Zjevení tvořící závěrečné stránky Nového zákona. Tady se nachází řecká ortodoxní kaple sv. Anny, postavená na začátku 17. století a jeskyně, o které se říká, že v ní Jan měl své vize o konci světa.

Svět mezi světy. Nejen posvátný ostrov křesťanské církve a poutní místo, ale také kultovní místo hippies, cíl mnoha turistů, spisovatelů a fotografů. Stát ve státě. Po mnišském státě Athosu se jedná o druhé nejsakrálnější místo Řecka.

Posvátná jeskyně

Pokud by nebyl dosti viditelný nápis u jeskyně, ani byste nevěděli, že vstupujete do posvátného místa. Kaple, na severní straně, je zapečetěná skalnatým výklenkem a leží na konci řady chodbiček. Sem se uchýlil apoštol Jan před krutovládou císaře Domiciána a právě zde se objevilo jeho zjevení. V něm se poprvé odehrál Armagedon, což je místo, kde by mělo dojít k finální bitvě mezi Bohem a Satanem.

Ve vidění se objevují i čtyři jezdci z Apokalypsy, kteří mají obrovskou moc a mohli by zahubit čtvrtinu obyvatel mečem, hladem, morem a dravými šelmami. Poprvé se také setkáváme s číslem 666. Jeskyně je dodnes uchována beze změny, včetně výstupku, kde apoštol Jan spával. Kolem jeskyně byl později postaven klášter Apokalypsy a do vnitřku přistavěna kaple sv. Anny.

„Svatý ostrov“

Dnes žijí v buňkách nad jeskyní dva mniši, ale hlavním cílem náboženské činnosti na ostrově, který je také znám jako posvátný ostrov, je dozajista bílý klášter Ioannis Theologos, impozantní pevnost táhnoucí se přes ostrov.

Byl založen v roce 1088 řeckým mnichem St. Christodoulosem. Klášter obsahuje původní stavby z 11. století – části opevnění, kuchyň, některé buňky a nejdůležitější stavbu, kostel sv. Jana, který se může pochlubit některými nádhernými freskami.

Zatímco kostel je impozantní, klášterní muzeum a knihovna jsou ještě o něco obdivuhodnější. Knihovna obsahuje 1200 rukopisů v pergamenech nebo svitcích, včetně listů Markova evangelia ze 6. století.

Ačkoliv jeskyně a klášter patří k hlavním atrakcím Patmosu, nejsou to jediné důvody, proč lidé na ostrov cestují. Za návštěvu stojí i úchvatné pláže a krása Chory, hlavního města.

Aby mohl Patmos prosperovat, existuje zde velké množství supermarketů, obchodů se suvenýry, restaurace, penziony, kavárny či bary.

To nejlepší z Řecka. 15 důvodů, proč ho musíte poznat

Úžasné pláže

Na ostrově je hned několik úchvatných pláží. Například Lambi, která je tvořena malými, vícebarevnými obrázky, od oranžové až po sladkou červenou. Kombinace je to mimořádná. Pak je tu Petra, písečná část spojená s volně stojící kamennou Kallikatsou – podle legendy je skála zkamenělá mladá dívka, kterou její matka proklela po tom, co na místě plavala hned po svatém přijímání, ačkoliv to bylo zakázáno.

Dalším místem k návštěvě je krásná rybářská vesnice Grikos, která se nachází na malém ostrově Tragonissi.

Patmos nemá letiště, a tak se sem poutníci, návštěvníci i dobrodruzi dostávají lodí, které vesměs končí svou cestu v přístavu Skala. Je to vlastně jediný přístav na ostrově. Všichni jsou tu vítáni a není se čemu divit. Pro ostrov je každý peníz životně důležitý. V přímořském městečku žije více než polovina obyvatel a jejich hlavním znakem je mírná nadřazenost a zároveň i hrdost, že jsou obyvatelé právě Patmosu. Je jedinečný a jeho obyvatelé mají být právem na co hrdí.

Na ostrov ve velkém směřuje i nejedna slavná tvář – Aga Khan, David Bowie či Giorgio Armani. Někteří ze slavných lidí si místo zamilovalo tak, že se snažilo udělat něco v jeho prospěch. Nicholas Negroponte z mediální laboratoře společnosti MIT nainstaloval ostrovní Wi-Fi systém pro každého, aby mohl surfovat po internetu zdarma. Dalším dobrodincem je Charles Pictet, který obnovil tři větrné mlýny na kopci naproti klášteru. Jeden je plně funkční a vyrábí celozrnnou mouku. Josef Zisyadis, švýcarský politik, má ještě ambicióznější plány. Vlastní vinice na 20 akrech pozemků poblíž pláže Petra s francouzským vinařem Dorianem Amarem. Jejich víno si můžete na ostrově koupit. Připravte si ale dost peněz.

15 důvodů, proč by měla být vaše příští dovolená na severním Kypru

Patmos i pro gurmány

Ostrov je pro všechny, kdo si chtějí odpočinout od přeplněných pláží i přepychu luxusních hotelů. Zde můžete žít prostě, tak, jako se žilo kdysi. Vydejte se procházkou krásnou, místy kopcovitou krajinou, která má hlavně vulkanický původ. Můžete obdivovat skromné a čistě bílé venkovské baráčky, dejte si víno v místních tavernách a nezapomeňte se najít. V zátoce Lambi, můžete ve skvělé taverně ochutnat místní specialitu – pečenou kozu.

Na ostrov se nejlépe dostanete přes trajekt (asi dvě až tři hodiny) z ostrova Kos, kde se nachází mezinárodní letiště.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Řecký ostrov Patmos. Čím láká místo spojené s apokalypsou a koncem světa