Menu
JenProCestovatele
Výlety Moravskoslezský kraj

Rýmařov a jeho okolí. Vánoční výstava betlémů, muzeum, hrad Sovinec nebo Rešovské vodopády

Taťána Kročková

Taťána Kročková

22. 11. 2023

Město Rýmařov se nachází v oblasti Moravskoslezského kraje v okrese Bruntál. Toto městečko pod horami leží na rozhraní Nízkého a Hrubého Jeseníku a nedaleko najdete město Šumperk nebo hrad Sovinec či Rešovské vodopády. Nejen okolní příroda, ale také zříceniny, zámky a další památky v okolí lákají turisty. Jakou má Rýmařov historii a co všechno si dnes můžeme v tomto městě i jeho okolí prohlédnout? Typické pro město Rýmařov je, že se zde nachází spousta domů s černými střechami a tradiční akcí je vánoční výstava betlémů.

V 18. století celé město vyhořelo

První písemná zmínka o obci pochází ze 14. století. Hned na začátku 15. století město získalo od markraběte Jošta stejná práva jako Olomouc nebo Brno. Na konci 18. století Rýmařov postihl velký ničivý požár, který způsobil, že málokterý dům zůstal ohněm nezasažen. Tehdy takřka celé město vyhořelo a muselo být znovu vybudováno. Za druhé světové války žila v Rýmařově většina německy mluvících obyvatel, po válce byla násilně odsunuta. Rýmařov se stal součástí Olomouckého kraje s okresním městem Bruntál, nakonec však bylo nově rozhodnuto, že toto město bude patřit k Moravskoslezskému kraji. Pro zajímavost: ve znaku má město Rýmařov vlčici proklátou šípem.

V Rýmařově najdete spoustu památek, v městské památkové zóně se nachází několik starých historických domů, které určitě stojí za vidění. Nově docházelo ve městě k mnoha opravám a rekonstrukcím, takže se dochovaly krásné stavby. Z památek vás může zaujmout původně renesanční fara, v jejíž blízkosti je socha Panny Marie Immaculate, nebo také renesanční radnice, která nese prvky snad všech slohů. Ta stojí poblíž významného kostela svatého Michala, který byl původně gotický a má barokní Růžencovou kapli. Zde se během vánočních svátků každoročně konaly výstavy betlémů, které též přesídlily na zámek v Janovicích.

Kulturní a historické památky města Rýmařova

Oválná barokní kaple Navštívení Panny Marie, místními také nazývaná kaple V Lipkách, je velmi významnou stavbou místního stavitele Friedricha Höslera z let 1711–15. Uvnitř je vymalována malbami Ferdinanda Nabota a Johanna Christopha Handkeho. A jak už její druhý název napovídá, nachází se v městské části Rýmařova zvané V Lipkách. Poblíž této kaple najdeme sochu Panny Marie Vítězné z 18. století a sousoší nazvané Ukřižování, které je lidovou prací z roku 1812. Kaple Navštívení Panny Marie je přístupná veřejnosti teprve od nedávné doby.

Město má i Boží muka na cestě z Rýmařova do Bruntálu, dále Mariánský sloup z roku 1683 na náměstí Míru na paměť morové epidemie, která město postihla v roce 1680. Prohlédnout si můžete také sochu svatého Jana Nepomuckého, která je sochařskou prací Severina Tischlera z roku 1736. Geologická expozice na vás čeká v Hrádku, který byl původně pevností, dnes chráněnou archeologickou lokalitou. Je externí součástí městského muzea.

Muzeum v Rýmařově

Vaše potřeby historického poznání však rozhodně uspokojí městské muzeum v Rýmařově na náměstí Míru, které se může pyšnit bohatými historickými sbírkami od prvotního pravěkého osídlení až do poloviny 20. století. Expozice nabízí také vývoj místního hornictví, tkalcovství a zajímavosti z rozvoje místní geologie. V muzeu též působí Galerie Octopus. Rýmařov má dokonce i svou historickou továrnu. Je jí Hedva na Opavské ulici, která byla svého času významnou textilkou. Dnes se zde nachází expozice zaměřená na místní dějiny textilnictví.

Muzeum turistických známek a galerie Marie Kodovské

A další zajímavostí Rýmařova může být Muzeum turistických známek, které sídlí v budově bývalého gymnázia z 19. století na ulici Julia Sedláka. Právě tam můžete najít slušnou sbírku nejrůznějších evropských turistických známek, ale čeká na vás i návštěvnické centrum s kavárnou a restaurací. Ani kultura ve městě nezůstává pozadu, město Rýmařov má například divadelní spolek Mahen, který funguje již od roku 1945. Vynechat byste určitě neměli ani galerii malířky Marie Kodovské, která v domě na Mlýnské ulici, kde se galerie nachází, žila a tvořila.

Janovický zámek a výstava betlémů

V městské části Rýmařova zvané Janovice se nachází Janovický zámek. Tento původně renesanční zámek sloužil jako sídlo správy janovického panství. Pravděpodobně vznikl již ve 14. století jako tvrz a v 16. století byl renesančně přestavěn svým tehdejším majitelem Ferdinandem Hoffmanem. Majitelé sídla se střídali, poslední úpravy zámku proběhly na přelomu 19. a 20. století. Od 19. století se zámek stal sídlem Harrachů, do roku 1937 byl využíván jako letní sídlo rodiny.

Za druhé světové války zámek zabavili nacisti, poté byl znárodněn. Postupně ale zchátral a po sametové revoluci dlouhou dobu probíhaly restituční spory. Od roku 2019 zámek převzal do správy Národní památkový ústav. Zámek je možné si prohlédnout, probíhají na něm různé akce, tradičně také výstava vánočních betlémů, která letos začíná 9. prosince a bude se konat po celé dva adventní víkendy 9. a 10. a 16. a 17. 12. 2023.

Spitzerova vila v Janovicích

V Janovicích u Rýmařova se nachází také luxusní historická Spitzerova vila, kterou vlastnil židovský obchodní ředitel Vítkovického horního a hutního těžířstva Julius Spitzer (1871–1956). Tomu byla vila zabavena nacisty, v roce 1944 byl poslán do koncentračního tábora a vila pak zlotřilým nacistům sloužila jako letní sídlo. Po válce se Spitzer sice vrátil, ale po jeho smrti byla vila jeho ženě zcela zabavena. Následně se zde střídali majitelé a měnilo se i využití vily. V 90. letech byla opravena a měla sloužit jako penzion s luxusním apartmánem pro novomanžele, ale to nevydrželo zrovna dlouho a dále se tak měnili majitelé i využití vily. Veřejnosti přístupná vila není.

Rešovské vodopády a další přírodní památky v okolí

Z přírodních památek v okolí bývají nejvyhledávanější Rešovské vodopády. Najdete je jen 10 km od města Rýmařova a vedou přes ně dřevěné lávky a schody. Projít si můžete také křížovou cestu, která vede z obce Ruda na Křížový vrch, do místa s překrásnými výhledy na Jeseníky, hřebeny Králického Sněžníku i roviny Hané. Ale potěšit vás přímo ve městě, a sice v parku v Lipové ulici, může třeba i torzo prastaré lípy, která byla zasazena již v roce 1592. Po úderu blesku z ní ale už mnoho nezůstalo.

Na hradě Sovinec, kde se natáčel film Bathory, to žije. Co dnes zřícenina nabízí?

Z dalších památek a zajímavosti v okolí může upoutat Pradědova zahradní galerie v Jiříkově se spoustou dřevěných vyřezávaných soch a atrakcí. Dolní Moravice pak nabízejí možnosti zimního lyžování nebo také 31 metrů vysokou rozhlednu zvanou Nová Ves. Zaujmout mohou i Ztracené kameny v Sobotíně, což je skalní útvar určený pro příjemnou procházku. Z okolních hradů, zámků a zřícenin byste určitě neměli vynechat Sovinec, zříceninu hradu Rabštejn nad Bedřichovem nebo zámek Bruntál.

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, navylet.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rýmařov a jeho okolí. Vánoční výstava betlémů, muzeum, hrad Sovinec nebo Rešovské vodopády