Menu
JenProCestovatele
Rakousko

Salzburg není jen Mozartovo rodiště. Najdete v něm hned dva honosné zámky

S nastalým podzimem nás už tolik neláká koupání u moře, ale příjemné výlety za kulturou a pamětihodnostmi výrazných měst. Jedním z nich je Mozartovo rodiště Salzburg, které má rozhodně co nabídnout. Nachází se v něm dva krásné zámky, pevnost, několik muzeí, spousta úchvatných uliček, zoologická zahrada a samozřejmě pověstný Mozartův rodný dům.

Mozartův dům a barokní nádhera

Vyhledávaným místem v rodišti slavného hudebního skladatele W. A. Mozarta je jeho rodný dům. Najdete jej v Getreidegasse, česky Obilné uličce, číslo popisné 9. Právě tam se 27. ledna 1756 geniální umělec narodil a prožil své dětství i dospívání. Muzeum bylo v domě zřízeno od roku 1880 a nachází se v něm řada unikátních exponátů. K těm nejslavnějším patří Mozartovy dětské housle a klavichord.

V Salzburgu je také velké Salcburské muzeum, Přírodovědecké a technické muzeum Haus der Natur, Muzeum moderního umění na Mnišské hoře, kterou obepíná pevnost HohenSalzburg. V tomto muzeu se pořádají nejrůznější celosvětové výstavy.

V květnu roku 2014 byl v Salzburgu slavnostně otevřen další jedinečný muzejní okruh s názvem DomQuartier. Tvoří jej Salcburský chrám a Rezidence spolu s benediktinským klášterem sv. Petra a Františkánským kostelem. Návštěvníci se mohou takřka po celém městě těšit z velkého množství barokních památek.

Zámek Mirabell byl postaven pro milenku

V nádherném barokním městě se nachází hned dva zámky. Jedním z nich je Mirabell, který nechal v roce 1606 postavit knížecí arcibiskup Wolf Dietrich pro svou milenku, dceru židovského kupce, Salome Altovou, která mu porodila 15 dětí. Původně se jmenoval Altenau. O něco později zde byla vybudována nádherná Mirabellská zahrada s mnoha kašnami, barokními sochami, rozáriem, oranžerií a velkými fontánami.

Zaujmout může nejen Pegasova kašna z roku 1913, ale třeba také fontány symbolizující čtyři živly – oheň, vodu, zemi a vzduch, které byly vytvořeny v roce 1690. Další zajímavostí je Zahrada s trpaslíky, kterou původně zdobily sochy lidí trpasličího vzrůstu, jichž se dnes z původního množství dochovalo jen několik.

Hellbrunn a vodní hrátky

V zámku Mirabell se se nachází Mramorový sál s překrásným schodištěm, kterému se říká Andělské. Právě v tomto sále koncertoval už malý Mozart se svým otcem Leopoldem a sestrou Nannerl. Dnes se zde pořádají velkolepé svatební obřady a významné kulturní události a konference.

Dalším zámkem je pak letohrádek, který byl postavený pro knížecí arcibiskupy v roce 1615. Nachází se zde desítky vodních fontán a trysek, které jsou velkou atrakcí tohoto místa. Celé historické centrum města bylo zapsáno na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

Mozartovy koule a černé pivo

Vynikající Mozartovy koule proslavil cukrář Fürst, který tuto delikatesu poprvé vyrobil v roce 1890. Firma Fürst dnes vyrábí miliony koulí ročně. Nugátové pralinky s marcipánem uvnitř, a polité tmavou čokoládovou polevou, se dají sehnat po celém Salzburgu. Zabaleny jsou do staniolu s portrétem W. A. Mozarta.

Kromě těchto dobrot najdete v Salzburgu i vynikající čerstvé sýry, speciality ze zelí, ryby nebo hovězí maso dušené na černém pivu – takzvané Bierfleisch.

Salzburg láká i v zimě

Kromě nádherných historických a kulturních památek je Salzburg i vyhledávaným zimním letoviskem. Nachází se zde celý řada významných lyžařských oblastí. Jsou to například Bad Gastein, Hochkönig, Zauchensee, Zillertal Arena, Obertauern, Zell am See, Flachau, ledovcová oblast Kitzsteinhorn – Kaprun a další. Toho můžete zakrátko využít a přijet si sem pořádně zalyžovat.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Salzburg není jen Mozartovo rodiště. Najdete v něm hned dva honosné zámky