Menu
JenProCestovatele
Rakousko

Nezapomenutelné Kaprunské přehrady v Rakousku. Jak si je nejlépe prohlédnout?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 4. 2020

Obec Kaprun na úpatí pohoří Vysoké Taury patří k velmi oblíbeným destinacím pro dovolenou. Možná ji budete znát zejména jako proslulé lyžařské středisko. Ovšem spoustu krásy nabízí v podstatě po celý rok. Jednou z největších krás jsou určitě Kaprunské přehrady.

Kdo si chce užít větší klid, pohodu a dát si trošku do těla, měl by se vydat okolo přehradních jezer nad Kaprunem pěkně pěšky. Vychází to na cca čtyři hodinky nádherných výhledů a skvělých zážitků. Je to ideální místo pro fotografování.

Kaprunské přehrady berou dech

Kaprun se nachází v rakouské spolkové zemi Salzburg asi 2 kilometry na jihozápad od nedalekého města Zell am See. Na jih od Kaprunu můžete vidět údolí Kapruner Tal, které je součástí masivu krystalických břidlic Vysokých Taur. Horský masiv je nejvyšším pohořím Rakouska. Na jižním konci údolí Kapruner, v jeho horní části, jsou dvě vysokohorské přehrady. Mooserboden v nadmořské výšce 2036 metrů nad mořem se nachází ve středu hor Glocknergruppe. Za slunečného počasí si nesmíte nechat ujít úchvatný výhled, který rozhodně stojí za to. Přehradu tvoří dvě zdi, které od sebe dělí hora Höhenburg. Wasserfallboden se nachází v nadmořské výšce 1 672 m a leží pod přehradou Mooserboden. Obě přehrady byly vybudovány v letech 1947 až 1955 a vyrábí elektrickou energii.

Salzburg není jen Mozartovo rodiště. Najdete v něm hned dva honosné zámky

Jak se k přehradám dostanete?

K oběma vodním dílům se můžete dostat po turistických stezkách přímo z Kaprunu, nebo z Vysokých Taur. Nejpohodlnější je cesta automobilem z Kaprunu k chatě Kesselfall Alpenhaus. Na konci cesty na vás čeká parkoviště a parkovací dům. Silnice sice pokračuje ještě dál, ale už je určena jen pro speciální autobusovou linku Tauernkraft Kaprun. Tou můžete jet také. Cesta vede několika tunely až k nákladní lanovce. Lanovkou jsou turisté vyvezeni do výšky asi 400 m, pak jedou opět autobusem a dalšími tunely až k vodnímu dílu Mooserboden. Dostane se sem skutečně každý, kdo bude chtít.

K přehradám stranou turistů

Autobusová přeprava je jistě pohodlná a docela rychlá. Na místě jste asi za 45 minut. Ne každý ovšem chce jet s dalším davem turistů. Proto můžete vyzkoušet druhou variantu a jít pěšky. První část vám zabere asi 45 minut pohodové chůze, která končí u příjemné restaurace Fürthermoar Alm. Zde si dejte něco dobrého, ať máte sílu pokračovat dál. A pokud už toho máte dost, klidně nasedněte na autobus a jeďte zase zpátky dolů.

Další část cesty vede směrem k přehradě Stausee Wasserfallboden. Určitě nezabloudíte, protože je cesta velmi dobře značená. Částečně vás cesta vede po asfaltové silnici a jinde, zejména u tunelů, půjdete po pěší cestě ve svahu. Odměnou vám budou úžasné výhledy na přehradu a vrcholky hor.

Jedna část trasy je o něco užší, proto je na ní připevněné lano, aby se lidé mohli přidržovat. Na konci tohoto úseku vás čeká vodopád, kterým musíte projít do tunelu – je osvětlený, ale raději s sebou nějaké světlo pro jistotu mějte. Ujdete asi 50 metrů a jste zase venku. Pokračujete po cestě až k horní stanici skipového výtahu a odsud se můžete svézt zpět na parkoviště.

Pokud se rozhodnete pokračovat, myslete na to, že cesta není už tak pohodlná, vede hlavně lesem, v některých místech je dost kamenů a je také poměrně prudká. I tak ale můžete dojít až na spodní parkoviště.

Léto na horách. Představujeme 5 nejlepších míst na horskou turistiku

Kaprunské přehrady ohromují velkolepostí

Nejoblíbenější je výše položená přehrada Mooserboden, ale za pohled stojí obě i jejich okolí. Můžete se projít po zdech fascinujících děl, navštívit muzeum „Erlebniswelt Strom und Eis“, kde na vás čekají informace o historii stavby přehrad, jejich provozu a mnoho fotografií. Nechybí restaurace, obchod se suvenýry, sociální zařízení.

Podél Kaprunských nádrží vedou různé turistické trasy. Podívat se můžete i na některé z okolních vrcholů. Není to daleko k horám Höhenburg, odkud se vám otevře fascinující výhled na obě nádrže, přilehlé hory Vysokých Taur, menší ledovce a údolí Kapruner Tal. Nad přehradou Wasserfallboden se tyčí hora Kitzsteinhorn, jako majestátní obr. Když vám vyjde hezké počasí, můžete zahlédnou štíty Berchtesgadenských Alp.

Až budete plánovat další výlet, pomyslete i na Kaprunské přehrady. Můžete obdivovat technickou šikovnost, krásy horské přírody a strávit celý den na čerstvém vzduchu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nezapomenutelné Kaprunské přehrady v Rakousku. Jak si je nejlépe prohlédnout?