Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Léto na horách. Představujeme 5 nejlepších míst na horskou turistiku

Redakce

Redakce

14. 5. 2013

Mnoho z nás vyráží na letní dovolenou do hor.  Ten pocit, když zdoláte horský vrchol a pohlédnete na svou vlast z ptačí perspektivy, je nezapomenutelný. Podívejte se s JenProCestovatele.cz na nejlepší místa pro horskou turistiku.

Pohoří Rysy v Tatrách. Zdroj: wikimedia.org

Pohoří Rysy v Tatrách. Zdroj: wikimedia.org

Během vysokohorských túr nastavujeme tváře slunci a dýcháme čerstvý, kvalitně okysličený vzduch. Hluk měst je daleko od nás a my si vychutnáváme kouzelnou, divokou přírodu kolem nás. Pravda, horská turistika unaví. Ale proč si po cestě neodpočinout při ochutnávce vody z horského pramene nebo se neposilnit pravými borůvkovými knedlíky v některé z horských chat?

Rady, abyste si pobyt v horách nezkazili

Při horské turistice či cyklistice je důležité dbát na osobní bezpečnost. Vyplatí se dodržovat pár zásad, díky kterým si pobyt v horách budete moct užít co nejlépe..

Nepřibližujte se k horským okrajům a stržím a dávejte pozor, kam šlapete.

Do hor se nikdy nepouštějte sami, ale ve skupině.

Dbejte na pitný režim.

Chraňťe  se před slunečním zářením, které je v horách velmi ostré, ač vám to tak díky ledovému vzduchu nepřipadá.

Používejte kvalitní obuv a mějte po ruce v batohu vždy teplé a nepromokavé oblečení. Ne vždy máte možnost se před deštěm a vichrem schovat do tepla horské chaty.

Sledujte počasí, které se v horách mění velmi rychle.

Vyhněte se neznačeným trasám, noste s sebou raději stále kvalitní mapu.

Pokud vrcholy zdoláváte na horském sedle, jezděte jen po trasách určených cyklistům a nezapomeňte na kvalitní vybavení.

Česká republika se pyšní několika obdivuhodnými pohořími a člověk ani nestačí na to, aby všechny jejich krásné kouty během svého hektického života prozkoumal.
Stojí však za to se o to alespoň pokusit.

Krkonoše – klenot českých pohoří

Snad každý správný Čech touží po tom, aby zdolal nejvyšší pohoří naší vlasti, a to Sněžku (1602 m n. m.). Jsou i tací, kteří si výstup na její vrchol každoročně rádi zopakují, třeba v rámci dnes již tradičního pokoření Sněžky při vycházejícím slunci. Krkonoše jsou nejen nejvyšším, ale i bezesporu nejkrásnějším pohořím u nás. Při jejich návštěvě máte spoustu možností, jakou cestou budete tyto velikány poznávat. Kromě milovníků horské turistiky si zde přijdou na své i zdatní cyklisté, kterým se nabízí spousta cyklistických tras.

Kozí hřbety v Krkonoších. Foto: Petra Pospíchalová, JenProCestovatele.cz

Kozí hřbety v Krkonoších. Foto: Petra Pospíchalová, JenProCestovatele.cz

Při návštěvě Krkonoš se nebudete moci rozhodnout, kterou stezkou se vydat dřív, aby vám žádná z krás zdejší přírody neunikla. Tras, které vás dovedou na Sněžku, můžete absolvovat několik. Oblíbená je Cesta česko-polského přátelství při polské hranici, během které se vám naskytne nespočet nádherných výhledů.

V regionu Krkonoš můžete obdivovat úchvatné skalní útvary, propasti, vodopády, prameny, rašeliniště, vrcholy i údolí. Místy, která vás nadchnou, jsou bezesporu Sněžné jámy, Vysoké kolo, Mužské a Dívčí kameny, Pančavský vodopád, Ambrožova vyhlídka, pramen Labe, údolí Bílého Labe, Kozí hřbety, Obří důl, Medvědín, Černá hora a nespočet dalších. Za návštěvu rozhodně stojí i krkonošská centra jako jsou Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Velká Úpa, Jánské Lázně, Vrchlabí či Harrachov.

Ať už budete Krkonoše poznávat jakýmkoli způsobem, věřte, že vás jen tak neomrzí.

Hrubý a Nízký Jeseník

Dalším okouzlujícím a hojně navštěvovaným pohořím Česka jsou Jeseníky. Jejich dominantou je hora Praděd (1492 m n. m.), na kterou se můžete vypravit pěšky i na kole. Nedaleko od ní se třpytí hladina přečerpávající elektrárny Dlouhé stráně, kterou při návštěvě Jeseníků nesmíte v žádném případě opomenout. Pokud by vaše nohy po pokoření Pradědu protestovaly, lze využít i nově zřízené lanovky, která vás k vrcholu elektrárny přiblíží na 4,5 km.

Odpočinout si můžete při vycházce do Karlovy Studánky, lázní ukrytých na východní straně Pradědu, a nadýchat se zde nejčistšího vzduchu ve střední Evropě. Nadšenci mají možnost dosáhnout kromě toho nejvyššího i několika dalších vrcholů Jeseníků. Oblíbenými turistickými místy jsou Vysoká hole, Petrovy kameny, Kralický Sněžník, Keprník, Velký Máj, Malý Děd, Jelení hřbet. Takže do Jeseníků budete mít důvod se stále vracet.

Pohled na panorama Jeseníků s horou Praděd v dáli. Foto: Petra Pospíchalová, JenProCestovatele.cz

Pohled na panorama Jeseníků s horou Praděd v dáli. Foto: Petra Pospíchalová, JenProCestovatele.cz

A pokud horalskému nadšení zcela propadnete, z Jeseníků už máte jen kousek do Orlických hor, ve kterých se to cyklisty a turisty rovněž jenom hemží. Vyšlápnout si tady můžete nejvyšší vrchol Velkou Deštnou a i její o něco níže položenou sestřičku Malou Deštnou.

Moravskoslezské Beskydy

Beskydy jsou rozsáhlou horskou oblastí Valašska na samé východní hranici naší vlasti. Tvoří ji Lysohorská a Radhošťská hornatina. Tato pohoří se pyšní nejvyšším vrcholem Lysou Horou (1323 m n. m.), pohořími Velkým a Malým Javorníkem, které se rozkládají na hranicích se Slovenskou republikou. Jeden z nejnavštěvovanějších vrcholů Beskyd je Radhošť se svojí poutní kaplí sv. Cyrila a Metoděje, který nabízí nádherný výhled na celou beskydskou hornatinu.

Lysá Hora v Beskydech. Foto: Petra Pospíchalová, JenProCestovatele.cz

Při výstupu na Radhošť se na jeho hřebeni setkáte tváří tvář s bohem úrody, tedy se sochou Radegasta. Nedaleko odtud se nachází rekreační oblast Pustevny, kterou při svém výstupu rovněž nemůžete minout.

Významným centrem Beskyd, které vás seznámí s valašským folklórem ve zdejším skanzenu, je Rožnov pod Radhoštěm. Navštívit můžete také Frenštát pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí či Hostýn. Zdejší kraj je okouzlující svojí dýchající valašskou kulturou. Při svých výpravách se zde na každém kroku setkáte s postavou ze dřeva vyřezávaného ogara, valašského hocha nejčastěji pasoucího ovce.

Naši územní sousedi se mají rovněž čím chlubit. Rozhodně byste měli zavítat na Slovensko a do Rakouska a nechat se uchvátit horskými velikány, kterými jsou Vysoké a Nízké Tatry a Rakouské Alpy.

Vysoké a Nízké Tatry   

Tatry jsou nejvyšším pohořím Slovenska, které zasahuje i do Polska. Nejvyšším vrcholem tohoto horského celku je Gerlachovský štít (2655 m n. m.). Výstup na něj je však povolen jen v doprovodu horského průvodce, stejně jako na Lomnický štít, na který se však můžete dostat lanovkou. Pokořit můžete například dominantní vrcholy Ďumbier, Kriváň, Rysy, Svinica nebo Kôprovský štít.

Při výpravách do tatranských dolin si nenechte ujít návštěvu míst jako je Štrbské pleso, vodopády Studeného potoka, vodopád Skok, jeskyně Měsíčního stínu, Demänovské ľadové jaskyně a dalších mnoha koutů slovenské horské přírody, ze kterých se vám nebude chtít nazpátek.

Rakouské Alpy


Pokud se Čechům zachce obdivovat giganty, jako jsou Alpy, nejpřístupnější jsou pro ně ty rakouské, které však slibují nezapomenutelné zážitky v srdci nádherné přírody tvořené rozmanitými druhy krajiny. Nejvyšší horou rakouských Alp je hora Großglockner (3798 m n. m.), která je přístupná pouze horolezcům. Vzhlížet k ní ale můžete z 2500 m n. m. položené vyhlídky France Josefa.

Příroda v Rakouských Alpách. Zdroj: wikimedia.org

Příroda v Rakouských Alpách. Zdroj: wikimedia.org

Oblast rakouských Alp se rozkládá na území spolkových zemí Tyrolsko, Salcbursko, Korutany, Štýrsko, Horní a Dolní Rakousy. Tato oblast je hlavní pramennou oblastí Evropy, proto se před vašimi zraky otevřou nádherné vodní plochy, jezera, řeky a vodopády. Rakouské Alpy přesvědčí i ty, kterým turistika nic neříká.

Protáhnout svaly si můžete při turistických výpravách do Národních parků Vysoké Taury, Nockberge nebo Kalkalpen, regionu Hochkönig nebo prostředí divoké a romantické přírody Mostviertelu. Na své si přijdou cyklisté, milovníci vodních sportů či horolezectví. Nejznámější rakouská sídelní centra ukrytá mezi alpskými vrcholy jsou Innsbruck, Seefeld, Kaprun, lázně Bad Gastein, Salzburk, Linz, či Hallstatt, městečko zapsané na seznam UNESCO. Místa, která můžete navštívit, snad ani nelze vyjmenovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Léto na horách. Představujeme 5 nejlepších míst na horskou turistiku