Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Dlouhé stráně. Vydejte se na nejnavštěvovanější elektrárnu u nás

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 7. 2018

Vodní elektrárna Dlouhé stráně je jednou z nejobdivovanějších českých staveb. Podle ankety iDnes se řadí mezi Sedm divů Česka. Co je na této moderní technické památce tak úžasné?

Dnes je řazena mezi památky a oblíbené výletní lokality, ale nebylo tomu tak vždy. Kvůli svému zasazení do chráněné krajinné oblasti Jeseníky vyvolávala její stavba mnoho protestů ochránců přírody a po nějakou dobu nebylo její dokončení vůbec jisté.

Historie elektrárny Dlouhé stráně

Se stavbou elektrárny se začalo v masivu Mravenečník v roce 1978. O několik let později, na začátku osmdesátých let, byla stavba pozastavena a nevědělo se, zda někdy dojde k jejímu dokončení. V roce 1985 byl projekt elektrárny přepracován a některé věci pozměněny. V původním plánu byly čtyři soustrojí s oddělenými turbínami a čerpadly. Namísto toho byly navrženy dvě reverzní turbíny s vyšším výkonem. O tom, že nakonec elektrárna přeci jen dokončená bude, se rozhodlo až v roce 1989, ale ani tehdy nešlo všechno úplně hladce. Výstavbu doprovázely mimo protestů i technické potíže. Do ostrého provozu byla elektrárna spuštěna 20. června 1996, tedy osmnáct let od začátku její stavby.

Dovolená v ČR s dětmi: Kam vyrazit?

Kde se elektrárna nachází?

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně je součástí Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Právě proto byly mnohé její části uschovány do podzemí, aby byl technikou co nejméně narušen ráz krajiny. V kaverně jsou umístěny dvě 24 metrů vysoká turbosoustrojí s reverzními Francisovými turbínami. Každá z turbín má výkon 325 MW. Jedná se o největší reverzní vodní turbíny v Evropě. S horní nádrží je kaverna spojena dvěma přivaděči a s dolní dvěma tunely. Celý objem nádrže je možné přečerpat za sedm hodin. V případě potřeby dokáže elektrárna z klidu do maximálního výkonu turbín přejít za 100 sekund a dodávat celých šest hodin energii. Její provoz je řízen dálkově, z centrálního dispečinku společnosti ČEZ v Praze.

Elektrárna už dávno nevzbuzuje takové emoce jako dřív, i když čas od času se ještě nějaký protest objeví. Nyní sem lidé jezdí mnohem častěji na výlet a pokochat se fascinující stavbou. V roce 2017 měly Dlouhé stráně už milion návštěvníků.

Nejlepší místa na letní dovolenou na horách v ČR a okolí

Zajímavosti z Dlouhých strání

Elektrárna má hned několik „nej“. Nejen, že má největší reverzní vodní turbínu v Evropě, ale je to i elektrárna s největším spádem v České republice (510,7 m) a s největším instalovaným výkonem v ČR.

Od roku 2010 je horní nádrž přístupná šesti sedačkovou lanovou dráhou z blízkého lyžařského areálu Kouty. Takovou lanovku jinde v ČR nenajdete.

Jižní Morava je pro dovolenou jako stvořená. Která místa si nesmíte nechat ujít?

Výlet do přečerpávací elektrárny

Na Dlouhé stráně se můžete vydat po celý rok ve všedních dnech, svátcích, sobotách i nedělích od 8:00 do 17:00 hod. Vždy se ale musíte objednat on-line na exkurzi. Při prohlídce uvidíte technologické provozy v podzemních prostorách, dolní nádrž i horní nádrž v nadmořské výšce 1350 m na hoře Mravenečník. Během exkurze se podíváte i do Návštěvnického centra v Dlouhých stráních. Tam vám pustí film o vodním díle. Také se budete moci podívat na model s průřezem podzemní elektrárny a dozvíte se mnoho o okolní přírodě i společnosti ČEZ.

Tip: I když se exkurze pořádají po celý rok, zimní počasí není tak úplně vhodné, protože se kvůli sněhu nedostanete na horní nádrž.

Na exkurzi se objednávejte minimálně tři dny předem. Pokud nedojde k zaplacení rezervace maximálně do 3 pracovních dnů (v případě platby předem), bude vám zrušena. Potvrzení o zaplacení dostanete na e-mail. To si vytiskněte a vezměte si ho sebou. Nástupní místo exkurze je zastávka autobusu v areálu Kouty. Kdo si doklad vytisknout nemůže, dostaví se do infocentra a vytisknout mu ho tam.

Přeprava osobními automobily je zde zakázaná. Musíte použít autobusovou dopravu provozovatele. Své auto ponecháte na bezplatném parkovišti, které se nachází kousek od Helia sport.

Vstupné na exkurzi při platbě online:

 • dospělí: 80 Kč + 70 Kč doprava
 • děti 6-18, studenti do 26 let, senioři, ZTP/P: 55 Kč + 60 Kč doprava
 • děti do 6 let: 0 Kč + 50 Kč doprava

Vstupné na exkurzi při platbě na místě:

 • dospělí: 90 Kč + 80 Kč doprava
 • děti 6-18, studenti do 26 let, senioři, ZTP/P: 70 Kč + 70 Kč doprava
 • děti do 6 let: 0 Kč + 60 Kč doprava

Poznámka: Tyto ceny nezahrnují prohlídku horní nádrže.

Vstupné s výjezdem na horní nádrž s platbou předem:

 • dospělí: 90 Kč + 115 Kč doprava
 • děti 6-18, studenti do 26 let, senioři, ZTP/P: 65 Kč + 105 Kč doprava
 • děti do 6 let: 0 Kč + 60 Kč doprava

Vstupné s výjezdem na horní nádrž s platbou na místě:

 • dospělí: 100 Kč + 125 Kč doprava
 • děti 6-18, studenti do 26 let, senioři, ZTP/P: 80 Kč + 115 Kč doprava
 • děti do 6 let: 0 Kč + 70 Kč doprava

V současné době se elektrárna rekonstruuje. Opravy probíhají od 9. července do 10. září. Na exkurzi můžete vyrazit i tak, protože pro turisty bude elektrárna i její okolí stále dostupná.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

Dlouhé stráně. Vydejte se na nejnavštěvovanější elektrárnu u nás