Menu
JenProCestovatele
Dovolená v ČR

Nejlepší místa na letní dovolenou na horách v ČR a okolí

Redakce

Redakce

15. 8. 2014

Mnoho z nás vyráží na letní dovolenou do hor.  Ten pocit, když zdoláme horský vrchol a pohlédneme na svou vlast z ptačí perspektivy, je nezapomenutelný. Připravili jsme pro vás tipy na nejbližší místa, kde se můžete nechat uchvátit horskou turistikou.

Rakouské Alpy Kaprun, Zdroj: pixabay.com

Rakouské Alpy Kaprun, Zdroj: pixabay.com

Pohoří v Čechách

Česká republika se pyšní několika obdivuhodnými pohořími a člověk ani nestačí na to, aby všechny jejich krásné kouty během svého hektického života prozkoumal. Stojí však za to se alespoň pokusit.

Klenot českých pohoří: Krkonoše

Snad každý správný Čech touží po tom jednoho dne zdolat nejvyšší horu naší vlasti – Sněžku (1602 m n. m.). Jsou i tací, kteří si výstup na její vrchol každoročně rádi zopakují, a to třeba i v rámci dnes již tradičního pokoření Sněžky při vycházejícím slunci. Krkonoše jsou kromě nejvyššího bezesporu i nejkrásnějším pohořím u nás. Máte na výběr spoustu možností, jakou cestou budete tyto velikány poznávat. Kromě milovníků horské turistiky si zde přijdou na své i zdatní cyklisti, kterým se nabízí spoustu cyklistických tras.

Při návštěvě Krkonoš se nebudete moci rozhodnout, kterou stezkou se vydat dřív, aby vám žádná z krás zdejší přírody neunikla. Tras, které vás dovedou na Sněžku, můžete absolvovat několik, oblíbená je Cesta česko-polského přátelství při polské hranici, během které se vám naskytne nespočet nádherných výhledů.

Krkonoše, Zdroj: pixabay.com

Krkonoše, Zdroj: pixabay.com

V regionu Krkonoš můžete obdivovat úchvatné skalní útvary, propasti, vodopády, prameny, rašeliniště, vrcholy i údolí. Místy, která vás nadchnou, jsou bezesporu Sněžné jámy, Vysoké kolo, Mužské a Dívčí kameny, Pančavský vodopád, Ambrožova vyhlídka, Pramen Labe, Údolí Bílého Labe, Kozí hřbety, Obří důl, Medvědín, Černá hora a nespočet dalších.

Za návštěvu rozhodně stojí i krkonošská centra jako Špindlerův mlýn, Pec pod Sněžkou, Velká Úpa, Jánské lázně, Vrchlabí či Harrachov.

Okouzlující Hrubý a Nízký Jeseník

Dalším okouzlujícím a hojně navštěvovaným pohořím Česka jsou Jeseníky. Jejich dominantou je hora Praděd (1492 m n. m.), na kterou se můžete vypravit pěšky i na kole. Nedaleko od ní se třpytí hladina přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně, kterou při návštěvě Jeseníků nesmíte v žádném případě opomenout.

Pokud by vaše nohy po pokoření Pradědu protestovaly, lze využít i nově zřízené lanovky, která vás k vrcholu elektrárny přiblíží na 4,5 km. Odpočinout si můžete při vycházce do Karlovy studánky, lázní ukrytých na východní straně Pradědu, a nadýchat se zde nejčistšího vzduchu ve střední Evropě.

Nadšenci mají možnost dosáhnout kromě toho nejvyššího i několika dalších vrcholů Jeseníků. Oblíbenými turistickými místy jsou Vysoká hole, Petrovy kameny, Kralický Sněžník, Keprník, Velký máj, Malý Děd či Jelení hřbet. Takže i do Jeseníků budete mít důvod se stále vracet.

A pokud horalskému nadšení zcela propadnete, z Jeseníků už to máte jen kousek do Orlických hor, ve kterých se to cyklisty a turisty rovněž jenom hemží. Vyšlápnout si tady můžete nejvyšší vrchol Velkou Deštnou a i její o něco níže položenou sestřičku Malou Deštnou.

Moravskoslezské Beskydy

Beskydy jsou rozsáhlou horskou oblastí Valašska na samé východní hranici naší vlasti. Tvoří ji Lysohorská a Radhošťská hornatina. Tato pohoří se pyšní nejvyšším vrcholem Lysou Horou (1323 m n. m.), pohořími Velkým a Malým Javorníkem, jež se rozkládají na hranicích Slovenské republiky.

Jeden z nejnavštěvovanějších vrcholů Beskyd je Radhošť se svou poutní kaplí sv. Cyrila a Metoděje, který nabízí nádherný výhled na celou beskydskou hornatinu. Při výstupu na Radhošť se na jeho hřebeni setkáte tváří v tvář s bohem úrody, tedy sochou Radegasta. Nedaleko odtud se nachází rekreační oblast Pustevny, kterou při svém výstupu rovněž nemůžete minout.

Beskydy, Zdroj: pixabay.com

Beskydy, Zdroj: pixabay.com

Významným centrem Beskyd, kde vás seznámí s valašským folklórem ve zdejším skanzenu, je Rožnov pod Radhoštěm, navštívit můžete také Frenštát pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí či Hostýn. Zdejší kraj je okouzlující svou dýchající valašskou kulturou. Při svých výpravách se zde na každém kroku setkáte se ze dřeva vyřezávaným Ogarem, který představuje valašského hocha, nejčastěji pasoucího ovce.

Pohoří za našimi hranicemi

Naši územní sousedi se mají rovněž čím chlubit. Rozhodně byste měli zavítat na Slovensko a do Rakouska a nechat se uchvátit horskými velikány, kterými jsou Vysoké a Nízké Tatry a Rakouské Alpy.

Vysoké a Nízké Tatry   

Tatry jsou nejvyšším pohořím Slovenska, které zasahuje i do Polska. Nejvyšším vrcholem tohoto horského celku je Gerlachovský štít (2655 m n. m.). Výstup na něj je však povolen jen v doprovodu horského průvodce, stejně jako na Lomnický štít, na který se však můžete dostat lanovkou.

Sami můžete pokořit například dominantní vrcholy Ďumbier, Kriváň, Rysy, Svinica nebo Kôprovský štít. Při výpravách do tatranských dolin si nenechte ujít návštěvu míst, jako je Štrbské pleso, Vodopády studeného potoka, vodopád Skok, Jeskyně měsíčního stínu, Demänovské ľadové jaskyně a dalších mnoha koutů slovenské horské přírody, ze kterých se vám nebude chtít nazpátek.

Rakouské Alpy

Pokud se Čechům zachce obdivovat giganty, jako jsou Alpy, nejpřístupnější jsou pro ně ty Rakouské, které však slibují nezapomenutelné zážitky v srdci nádherné přírody tvořené rozmanitými druhy krajin. Nejvyšší horou Rakouských Alp je Großglockner (3798 m n. m.), která je přístupná pouze horolezcům. Vzhlížet k ní ale můžete z 2500 m n. m. položené vyhlídky France Josefa.

Oblast Rakouských Alp se rozkládá na území spolkových zemí Tyrolska, Salcburska, Korutan, Štýrska a Horních a Dolních Rakous. Tato oblast je hlavní pramennou oblastí Evropy, před vašimi zraky se tu otevřou nádherné vodní plochy, jezera, řeky a vodopády. Rakouské Alpy přesvědčí k procházce i ty, kterým turistika nic neříká. Protáhnout svaly si můžete při turistických výpravách do Národních parků Vysoké Taury, Nockberge nebo Kalkalpen, regionu Hochkönig či  prostředí divoké a romantické přírody Mostviertelu.

Rakouské Alpy Kaprun, Zdroj: pixabay.com

Rakouské Alpy Kaprun, Zdroj: pixabay.com

Na své si přijdou cyklisté, milovníci vodních sportů i horolezectví. Nejznámější rakouská sídelní centra ukrytá mezi alpskými vrcholy jsou Innsbruck, Seefeld, Kaprun, lázně Bad Gastein, Salzburk, Linz či Hallstatt, městečko zapsané na seznam UNESCO. Místa, která můžete navštívit, snad ani nelze všechna vyjmenovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší místa na letní dovolenou na horách v ČR a okolí