Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Se psem k moři. Jak vybrat vhodnou destinaci?

Redakce

Redakce

2. 5. 2018

Se svým psím miláčkem trávíte každý den a nedovedete si představit, že by si s vámi neužíval dovádění ve vlnách? Vyrazte se psem k moři, vhodných destinací je spousta. Jen je dobré se na cestu připravit s předstihem!

My Češi jsme národem pejskařů a čím dál častěji se s nimi vypravujeme i na dovolenou. Vyrazit po Čechách je úplně v pohodě. Penzionů, kde jsou pejsci vítáni, každým rokem přibývá. Pokud však plánujete cestu k moři, je třeba pečlivě vybrat destinaci a hlavně vše řešit s dostatečným předstihem. Ideální jsou takzvané first moment dovolené, protože při nich je výběr nejširší. U letecké přepravy je pak včasná rezervace nezbytností, protože počet psích míst v letadle je omezený.

Dog-friendly destinace

Když už v létě vyrazíte s pejskem k moři, hledáte takové místo, kde vás s ním nejen v pohodě ubytují, ale kde si společně můžete také zadovádět ve vlnách. Řada z oblíbených letních destinací to umožňuje.

Itálie

Skvělou volbou pro dovolenou se psem je především severní Itálie. Mají zde totiž psí pláže, kde se pejsci mohou prohánět po písku i plavat v moři úplně bez problémů. Některé pláže jsou dokonce vybaveny sprchami pro psy a probíhají na nich také nejrůznější výcvikové aktivity pro čtyřnohé mazlíčky. Sázkou na jistotu je pláž La Spiaggia di Pluto v Bibione, La Spiaggia di Duke u Lignana (Sabbiadoro), nebo Bau Beach v Caorle.

Vyrazit s pejskem můžete také k Lago di Garda, tam je ale třeba počítat se zákazem koupání psů v jezeře.

Chorvatsko

Jet s pejskem do Chorvatska je skvělý nápad, i zde totiž můžete narazit na řadu psích pláží. Na Istrii jsou například v Poreči, Rovinji či Umagu. Na Kvarnerské riviéře pak uspějete v Opatiji, Rijece či Crikvenici. Přátelský ke psům je také ostrov Krk, psí pláže se zde nacházejí v Bašce, Krku a Njivicích. Na Dalmácii můžete s pejskem na pláže ve Splitu a Vrsi. Nezklamou vás ani ostrovy Mljet, Murter a Vis.

Španělsko

Také ve Španělsku už mají řadu pláží přístupných pro pejsky. Na Costa Brava u Girony se nachází pláže La Rubina (úplně první pet-friendly pláž ve Španělsku) a La Platera. Další pláže lze najít na celém jihozápadním pobřeží Španělska včetně okolí Barcelony, uspějete také na Kanárských a Baleárských ostrovech. K nejhezčím psím plážím patří Playa de la Platjola v Katalánsku nebo Playa de Camposto v Andalusii.

Řecko

Situace v Řecku se v posledních letech zlepšuje. Psi mají přístup na pláž, mohou se i koupat, pokud to ovšem nikoho neobtěžuje, což je občas obtížné zjistit. Proto je lepší se s pejskem vydat na odlehlejší pláž, kde si může v moři zaplavat dle libosti.

Psí doklady

Při cestách do zahraničí potřebuje být pejsek vybaven pasem, mikročipem a mít platné očkování proti vzteklině. Aktuální informace k cestování se zvířaty lze nalézt na stránkách Státní veterinární správy. Dobré je vznést dotaz ohledně konkrétních požadavků, které musí být splněny při cestování se psem, na ambasádu nebo veterinární autoritu cílové země.

Mikročip

Pokud cestujete se psem do členského státu EU, musí být váš společník označen mikročipem splňujícím normy ISO 11784 nebo 11785. Většina unijních států uznává také označení zvířete tetováním. To však musí být dobře čitelné a provedené před 3. červencem 2011, a je třeba ho doložit pasem! Výjimkou je Chorvatsko. Při cestování do této země musí být zvíře označeno mikročipem, tetování zde neuznávají.

Pas

Pro svého čtyřnohého miláčka si před cestou do zahraničí musíte nechat u schváleného soukromého veterinárního lékaře vydat pas platný ve všech členských státech EU.
Pokud vlastníte bojové plemeno psa, ověřte si, jaké podmínky pro vycestování s ním musíte splnit, v jednotlivých zemích se požadavky mohou lišit.

Očkování

Pes musí být očkovaný proti vzteklině, a to od 12 týdnů stáří. Pro neočkovaná mláďata je možné udělit výjimku.

Při cestě do Velké Británie, Irska, na Maltu či do Finska musí být pes odčerven, a to 120 až 24 hodin před vstupem na území těchto států. Nezbytné je potvrzení v pasu.

Další informace

V některých zemích mohou vyžadovat v pasu osvědčení od veterináře ne starší než 3 dny, že je pes zcela zdravý. Jinde zase kulaté razítko z veterinární správy, že v zemi neprobíhá žádná epidemie.

Při cestování do zemí mimo EU je třeba dbát zvýšené opatrnosti a ověřit si požadavky u autorit daných zemí.

Aby cesta byla v pohodě

Se psím miláčkem autem

Když se s pejskem rozhodnete cestovat autem, je třeba myslet nejen na jeho pohodlí, ale také na bezpečnost všech ve voze. Proto by měl být pohyb psa po autě omezen. Pro menší pejsky je na cestování vhodná přepravka. Větší psi mohou cestovat v zavazadlovém prostoru, ten je ovšem vhodné oddělit sítí nebo mříží (pozor však na větší horko), případně na zadním sedadle upoutaní bezpečnostním pásem pro psy. Na přední sedadlo pejsci nepatří.

Ideální je, pokud je pes na cestování autem zvyklý a bere ho jako svoji pohyblivou boudu. Někteří psi ale mohou cestu vozem špatně snášet, pak je žádoucí si u veterináře nechat poradit vhodné zklidňující léky. Před cestou psa moc nekrmte a dělejte časté zastávky.

Cestou každé 2-3 hodiny zastavte, dejte pejskovi napít a nechte ho se volně proběhnout (je-li to možné). Psa nikdy nenechávejte v autě bez dozoru, zvláště v horkých dnech mu hrozí riziko přehřátí.

Pes v letadle

Požádat o přepravu pejska letadlem je třeba dostatečně dopředu. Přímo v kabině letadla je možné přepravovat pouze dvě schránky se zvířaty, kdy celková hmotnost schránky včetně zvířete nesmí přesáhnout 8 kilogramů. Přepravka má mít rozměry 48 x 32 x 29 cm. K odbavení je třeba se dostavit 60 minut před odletem letadla. Pejsek musí být ve schránce po celou dobu letu.

Přepravovat psy v zavazadlovém prostoru letadla lze pouze za určitých podmínek. Schránky na přepravu musí splňovat požadavky na velikost (125 x 69 x 80 cm), mít nepropustné dno a otvory na dýchání. Pejsek musí být vybaven příslušnými doklady, na schránce údaje o majiteli. Přeprava psů je možná jen do určitých zemí, bojová plemena ve většině případů nelze v zavazadlovém prostoru přepravovat vůbec.

Cestování letadlem se psem. Je snadné si vzít na dovolenou vašeho miláčka?

Pokud je letecká přeprava pro pejska stresující, je možné se s veterinářem před cestou domluvit na podání uklidňujících léků.

I když se zdá, že je třeba toho před cestou s pejskem k moři hodně zařídit, odměnou za vytrpěná příkoří vám bude pohled na vašeho psího miláčka šťastně dovádějícího ve vlnách.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Se psem k moři. Jak vybrat vhodnou destinaci?