Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Cestování letadlem se psem. Je snadné si vzít na dovolenou vašeho miláčka?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 10. 2017

Chystáte se cestovat letadlem se psem nebo jiným zvířecím mazlíčkem? Jestliže letí poprvé, může to pro něj být dosti stresující. Další cesty už ale budou určitě bezproblémové. Létání se zvířaty má svá pravidla a je vhodné vědět, která jsou ještě před odletem. Co byste měli udělat a zařídit před odletem?

Co udělat před odletem se psem?

Před odletem se obraťte na leteckou společnost nebo se podívejte na jejich stránky a zjistěte, zda je u nich vůbec přeprava psů povolena. Nejlépe si tuto informaci ověřte ještě před samotnou rezervací letenek. Některé letecké společnosti mohou vyžadovat předem upozornění nebo mají speciální formulář, který je potřeba vyplnit a podepsat.

Informujte se i o tom, zda vůbec smíte do vybrané země psa přepravit, jaká zdravotní omezení v těchto zemích platí apod.

Pro zvíře mějte připravené pro ruce doklady (pas a potvrzení od veterináře). Zkontrolujte platnost čipu či viditelnost tetování (v EU musí být pes označen mikročipem splňujícím normy ISO 11784 či 11785, tetování je uznáno pouze v případě, že je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno do 3. července 2011).

Zvíře musí být očkováno proti vzteklině, což potvrdí váš veterinář. Protože v letadle může být pes ve stresu, zajistěte si u něj vhodné léky na uklidnění.

 

Co dělat, když jste se psem na letišti?

Než poletíte letadlem se psem, musíte projít odbavovacím procesem. Jakmile se dostanete k odbavovací přepážce, můžete znovu informovat pracovníky vybrané letecké společnosti, že cestujete se psem. Ti by vám také měli být nápomocni v celém procesu odbavení a nástupu do letadla. Když jste na letišti nebo v letadle, je vhodné, aby váš pejsek nosil snadno identifikovatelnou vestu a popřípadě i identifikační kartičku. I když to není vyžadováno zákonem, může hodně usnadnit cestování. Pro leteckou společnost je to navíc velké plus v identifikaci vašeho psa.

Kde je levno: Cenový žebříček turistických destinací pro Čechy na dovolenou

Jak mohou psi cestovat na palubě letadla?

Možnosti jsou v podstatě tři:

  • spolu s vámi v kabině letadla,
  • jako kabinové zavazadlo,
  • v nákladovém prostoru jako zboží.

Jaké zvíře s vámi může letět?

Na odbavování zvířat má každá společnost své vlastní podmínky s výjimkou záchranářských a policejních psů ve službě nebo u psů, kteří slouží jako doprovod cestujícím se zdravotním postižením. Tato zvířata mají přednost, nepotřebují schránku a obvykle cestují zdarma. U ostatních zvířat už platí poměrně přísná pravidla, např. u ČSA mohou v kabině cestovat pouze pes, kočka, činčila nebo králík a v zavazadlovém prostoru to může být pes, kočka, králík a fretka. Ostatní pouze jako zboží.

Kolo do letadla. Jak ho zabalit a snadno přepravit

Kolik stojí přeprava psa letadlem?

Přeprava psů nebo jiných zvířat letadlem je za poplatek. Ceník i podmínky přepravy má každá společnost odlišné, proto se vždy informujte při rezervaci. Například Austrian Airlines nabízí tři druhý poplatků (Small, Medium a Large). Mimo poplatek za přepravu zvířete zaplatíte ještě další poplatek, tzv. Ticket Service Charge. Jeho výši ovlivňuje letiště odletu.

 

Do které země nemůžete cestovat letadlem se psem?

Živé zvíře je možné přepravit jen do země, kde je to povolené. Na podrobnější informace se ptejte u velvyslanectví dané země či u Státní veterinární správy ČR. Kontakty na velvyslanectví zemí můžete získat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Některé země mají také ještě další omezení. Například Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko chtějí ještě odčervení, které musí provést veterinář a zapsat do pasu. Ošetření nesmí být starší než 120-24 hodin před vstupem na území země.

Jak cestovat nalehko. Balení a cestovatelské vychytávky

Kam nesmíte letět se štěnětem?

Do některých zemí Evropské unie vás nepustí dřív než štěně, kotě nebo i mládě fretky nedostáhnou určitého věku. Jsou to Itálie, Kypr, Polsko, Francie, Španělsko, Švédsko, Lucembursko, Velká Británie, Irsko, Malta. V těchto zemím musí mít zvířata víc jak tři měsíce. U ostatních zemí mohou být i mladší, ale je nutné potvrzení, že od narození pobývají na jednom místě a nepřišla do styku s volně žijícími zvířaty.

Cestování letadlem se psem dnes není nemožné, ale rozhodně vás to bude stát trochu času, plánování, domlouvání i peněz. Jestliže jedete jen na krátkou dovolenou, zkuste raději pejska svěřit někomu důvěryhodnému a zbytečně ho sebou neberte. Ušetříte tak sobě i jemu spoustu zbytečného stresu.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Cestování letadlem se psem. Je snadné si vzít na dovolenou vašeho miláčka?