Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Kolo do letadla. Jak ho zabalit a snadno přepravit

Letíte na dovolenou a nechcete jízdní kolo nechat doma? Kolo do letadla není žádný problém: stačí ho dobře zabalit a vejít se do váhových limitů. Ukážeme vám, jak na přepravu kola v zavazadlovém prostoru.

Na obavy, že se kolo do letadla vzít nesmí anebo jen za speciálních okolností a s vysokými příplatky, můžete rovnou zapomenout. Přepravit kolo letadlem lze, jen je třeba trocha trpělivosti při jeho balení.

Kolo do letadla – jak přepravit kolo letadlem

Máte tři možnosti:

kolo jako běžné zavazadlo

 • zdarma
 • ideální, pokud cestujete jen s příručním zavazadlem a kolem (nicméně do krabice s kolem se vejde také spousta oblečení, nářadí na složení atd.)
 • dálkové lety (např. Jižní Amerika) mají povoleny 2ks zavazadel s váhou 32 kg (ověřte u vaší aerolinky), což je ideální pro přepravu jak kola, tak dalšího zavazadla s osobními věcmi v ceně letenky

kolo jako nadlimitní zavazadlo

 • za příplatek za kila navíc (cca 50-70 EUR) či za zavazadlo navíc (dle aerolinky)
 • jízdní kolo váží cca 12-15 kg, proto není pro překročení hmotnosti důvod, ale můžete například do zavazadla přibalit víc věcí a překročit o pár kg anebo si vzít jedno zavazadlo pro sebe s osobními věcmi a druhé pro kolo – rezervujte druhé zavazadlo co nejdříve přes webové stránky aerolinky, až na letišti zaplatíte vyšší poplatek

kolo jako sportovní vybavení

 • zdarma či za příplatek (dle aerolinky, např. nízkonákladové společnosti přepravují kolo za 30 EUR za jednu cestu)
 • je třeba rezervovat místo pro kolo předem

Vak na kolo nebo přepravní krabice – jak zabalit kolo do letadla

Kufr na kolo do letadla není úplně nejlepší nápad, když vezmete v úvahu váhu skořepinového kufru a také jeho pořizovací cenu.

Oficiálním způsobem, jak zabalit kolo do letadla, je zabalit ho do originální krabice od kola nebo do textilního vaku s uchy. Krabici seženete zdarma v cyklistickém obchodě, vak na kolo do letadla koupíte za cca 3 000 Kč (využijete ho např. také pro pohodlné přesuny autobusem na místě). Pokud zvolíte přepravu v krabici, zeptejte se v obchodě rovnou i na další ochranné pomůcky: polystyrenové válce na rám, rozpěrky vidlic apod.

Čtěte také: Polsko, Albánie a Černá Hora. 3 levné a neprofláklé dovolené u moře

Jak zabalit kolo – přepravní krabice, rozměry, váha

 • připravte si krabici z cyklo obchodu, kartony pro oddělení součástí kola, klíč na sundání pedálů a imbusové klíče, izolepu a odolnou igelitovou tašku na díly, pár malých hadříků, polystyrenové špalíky nebo oblečení na vycpání
 • pneumatiky alespoň částečně vypusťte (ochrana před prasknutím)

Jak složit kolo do přepravní krabice

Povolené rozměry přepravní krabice zjistíte dle přepravní společnosti, se kterou letíte – jsou to rozměry, které jsou obecně povolené pro jakékoliv odbavené zavazadlo. Celková váha po zabalení musí být 20-32 kg dle letecké společnosti a destinace. Vždy si rozměry a hmotnost ověřte u svého dopravce!

 • odšroubujte přední kolo (osičky dejte do igelit. tašky společně s rychloupínačem – hrozí protržení krabice)
 • odmontujte pedály a přidejte je do igelit. tašky
 • sundejte sedlo (utáhněte lehce objímku sedlovky, aby nevypadla při přepravě)
 • pokud chcete, sundejte přehazovačku a nechte ji viset na řetězu
 • sundejte řídítka (nechají se volně viset na bovdenech brzd a přehazovaček) nebo je alespoň otočte podélně
 • rám s připevněnými koly vložte do krabice, přidejte pedály, řídítka a sedlo (je třeba u toho chvíli strávit, abyste našli nejlepší skladnou polohu)
 • igelitku s pedály, drobnými díly a nářadím připevněte na sedlovku s pár hadříky (proti poškrábání) izolepou

Umístění kola do přepravní krabice

Nejdříve vložte rám se zadním kolem a připevněnými díly. Přidejte přední kolo – od škrábnutí rámem chraňte vloženým kartonem. Vycpěte prázdná místa v přepravní krabici přilbou, oblečením, se kterým chcete cestovat, polystyrenem apod. Nejnáchylnější na poškození jsou rohy krabice – zevnitř je vycpěte a zvenku olepte pořádnou dávkou izolepy.

Vak na kolo do letadla

Do cestovního vaku na kolo zabalíte kolo podobně jako do krabice. Zůstává ale otázka, kam s vakem po příletu, pokud nemáte ubytování v hotelu. Krabici můžete po vybalení na místě vyhodit a při návratu zopakovat postup získání nové v místních cyklo potřebách.

Přepravní krabice na kolo – co s sebou

Nezapomeňte přibalit pumpičku, tretry a další cyklistické potřeby a nářadí – váhový nárůst nebude tak velký a stále se vejdete do limitu pro standardní zavazadla: cca 20 kg dle aerolinky pro lety po Evropě (vč. nízkonákladových společností), do 32 kg u dlouhých letů. Nářadí, nůž a pumpička jsou na palubě zakázané, s sebou do příručního zavazadla si můžete vzít jen izolepu.

Kolo do letadla – označení krabice

Kolo do letadla je zabalené – největší práci máte za sebou. Teď zbývá jen zkontrolovat případné perforované části krabice od výrobce – dírami by mohlo něco vypadnout, tak je zalepte izolepou.

Označte krabici svým jménem, telefonním číslem včetně předvolby, adresou domů a adresou pobytu v zahraničí (pokud budete přespávat v hotelu nebo u známých). Visačka se ze zavazadel ráda ztrácí, tak využijte nepolepená místa krabice k nápisům.

Čtěte také: Jaké jídlo si můžete vzít na palubu letadla? Máme aktuální seznam

Pokud dojde ke ztrátě nebo zpoždění zavazadla, je třeba ihned reklamovat a pamatovat si, jak přesně vaše krabice vypadala (např. si pamatujte značku kola, která byla napsaná na krabici).

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Kolo do letadla. Jak ho zabalit a snadno přepravit