Menu
JenProCestovatele
Výlety Moravskoslezský kraj

Staré Hamry v Beskydech: Lyžování, výšlapy, Bezruč a zbrusu nové infocentrum věnované přehradě

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

17. 3. 2023

Znáte Staré Hamry? Beskydy tato obec bez pochyb reprezentuje jako málokterá. Údolí sevřené ze všech stran horami nabízí stovky možností procházek a túr. Hamry přiléhají dokonce i k Lysé hoře a Smrku, dvěma nejvyšším vrcholům pohoří. Malebná je i procházka podél vodní nádrže Šance, která zásobuje okolní vodovody. I lyžaři tuto oblast moc rádi navštěvují.

Založení Starých Hamrů: Historie se píše v duchu průmyslu

Takhle hluboko v lesích není lehké žít, hlavně v zimě. Je tu však bezesporu krásně, a tak vznikaly na pasekách chalupy. Něco podobného lze vidět i v jiných horských obcích, například na sousedních Podolánkách – ostrůvkovitá holá místa v lese a každému z nich se nějak říká. Dnešní Staré Hamry vlastně sestávají z 55 takových malých historických osad. Začalo to očividně až někdy v novověku. Oficiální vznik Starých Hamrů (hovorově též „Hamer“), tehdy Hamrovic, se klade do 30. let 17. století. Vypadalo to trochu jinak – ves se rozkládala původně na východní straně dnešního katastru, slezskou stranu mělo olomoucké biskupství.

Údolí si našlo svoje praktické využití i pro jiné než místní, když tu vznikl železný hamr, tedy zpracovávací závod. Jeho zakladatelem byl v roce 1638 hrabě z Oppersdorfu – dnešních Oprechtic, části města Paskov. Ruda se tu i těžila, ale většinou se vozila z nedalekých Malenovic, obce na opačné straně Lysé Hory, kde se těžila. Staré Hamry se hamerským železárnám začalo říkat, když v Bašce směrem na Frýdek vznikly hamry nové. Koncem 17. století postavili železárny také na Čeladné, hamerský hamr tehdy už zanikl.

Paskov a jeho okolí jsou proslulé těžbou uhlí. Mají však také zámek, pivovar a pár atraktivních zákoutí!

Kostel na Starých Hamrech a Bezručova Maryčka Magdonova

Farnost Staré Hamry mají až od 19. století – v roce 1865 se začal stavět kostel, fara i škola. Do té doby měla vesnice oficiálně přiřazenu školu na Borové v Malenovicích, kam děti chalupníků de facto nechodily, protože to měly 25 kilometrů daleko a za horami. Staré Hamry v této době mají už ke stovce chalup. Na počátku 20. století vznikla železniční trať z Ostravice přes Hamry až na Bílou, po které se sváželo z hor vytěžené dřevo. Sloužila však i k osobní přepravě. Obec získala také hasičský sbor, sokolovnu a pomník Maryčky Magdonovy.

Na Starých Hamrech Maryčka Magdonova ze slavné Bezručovy básně rozhodně nežila. Konsenzus je takový, že je to postava čistě fiktivní, přestože Magdon či Magdoň je na Moravskoslezsku existující příjmení a tragický příběh dívky, jež chtěla jen uživit rodinu, se v 19. století mohl stát. Důvodem vzniku uměleckého ztvárnění Maryčky jako reliéf u kostela sv. Jindřicha bylo to, že Bezruč miloval turistiku v Beskydech a na Hamrech často pobýval. Nejspíše proto v básni Maryččin podřadný hrob samovrahů umístil právě sem.

Autorem pomníku je Augustin Handzel. Odhalení reliéfu bylo v roce 1933 blízko Bezručových 65. narozenin; básník se však nezúčastnil, byl se zrovna rekreovat v Kostelci u Prostějova. Hamřanům poslal poukaz na 100 korun a verše:

Stůj nad vámi slunko v žáru,
když při vás nebudu sám,
vinšuju slavnosti zdaru,
aspoň vstupné posílám.

Centrum obce zmizelo pod vodou. Nově se víc dozvíte i v Infocentru Šance!

Velkou změnou byla pro stávající Staré Hamry vodní nádrž. Můžete si povšimnout už na první pohled na mapě, že voda pokrývá nejhlubší část údolí. Přístup na Hamry, případně i na Bílou, která leží ještě hlouběji v lesích a blíž Slovensku, je pouze po silnici auty nebo autobusy. Tato silnice je zčásti opřena na masivní betonové konstrukci tyčící se nad přehradou a skýtající za jízdy pěkné výhledy. Nebývalo tomu tak. Kdysi vedla cesta středem údolí, možná celkem paralelně k řece Ostravici, a opodál se táhly koleje.

Už na konci druhé světové války se mluvilo o tom, že je třeba hnát do vodovodů kvalitnější vodu – ideálně z hor. V srpnu 1952 vydala vláda definitivní rozhodnutí, že nechá zatopit centrum obce a vybudovat vodní nádrž. Místní proti tomu samozřejmě protestovali, ale nepomohlo to. Svůj domov muselo opustit přes 700 lidí. Dostali často náhradní bydlení, ale bylo to samozřejmě smutné. Pozůstatky chalup byste na dně stále našli, kdyby se přehrada někdy musela vypustit nebo jste se potápěli. Druhá možnost je zakázaná – už jen přístup k vodě se trestá, jelikož vodní nádrž je přísně chráněná a slouží pouze jako zdroj pitné vody. Výstavba způsobila i zrušení železniční trati.

U přehrady Šance loni vzniklo unikátní a moderní informační centrum, které také má zastávat funkci muzea. Najdete tam obrazovky s animacemi a dobovými filmovými záznamy i interaktivní prvky. Kromě dějin této přehrady zprostředkovává centrum informace obecně o vodním hospodářství v celém povodí Odry. Do provozu má být poprvé uvedeno v květnu 2023.

Na Starých Hamrech turistiku v horách nabízí snad každá odbočka

Mezititulek je pravdivý, a tak nebudeme čtenáře moc „vodit za ručičku“, aby si mohli sami najít svá oblíbená místa. Povězme si nějdříve něco málo o trase podél přehrady Šance. Asi nejkrásnější místo je na severu katastru Starých Hamrů – Masarykovo údolí. Lidová básnířka Františka Pituchová vzpomíná v dokumentu ČT Zatopené osudy takto:

„To bylo krasne… To bylo v tych Hamrach taky šperk, cosi krasneho, co vyhledavali turisti. Jezdivala jsem tam s koňami stahovat dřevo, takže vím, jak to tam bylo šumne… Vlaček tam zůstaval stát. Nádražičko takove…“

Jedná se o severovýchodní cíp přehrady na potoce Řečici mezi kopci Čupel a Baňa. Od hráze tam vede modrá turistická značka, po které lze dojít na konec této „větve“ vodní plochy. Odsud je naprosto neskutečný pohled přes vodu na horu Smrk a je-li dobré počasí, vaše fotky budou rozhodně stát za to. Rozhodně v těchto místech však nečekejte nějaké sociální vybavení – modrá se táhne krásnou čistou zalesněnou divočinou až na Visalaje.

Chcete-li si dát z této části Starých Hamrů trasu terénně náročnější, vydejte se po žluté na sever. Cestou přes svahy Čupelu a Kobylanky si můžete udělat pár zacházek a prohlédnout si pěkný vodopád na okraji přírodní rezervace Mazák. Z Kobylanky je to ještě dvoukilometrová vzdálenost a 300 metrů nadmořské výšky na Lysou. Ale pozor – Lysá hora není jen královna Beskyd. Je to také hora, která v Česku zabila nejvíce lidí. Zrovna žlutá trasa patří k méně frekventovaným, proto mějte dobré boty, navigaci a selský rozum.

Lysá hora v Beskydech má z českých hor nejvíce obětí. Přesto je na ní vždy živo!

Populární trasa Staré Hamry – Bílý Kříž

Pěkná trasa pro ty, kdo preferují přítomnost jiných turistů a občasnou horskou chatu po cesty, je po Gruni na Bílý Kříž. Půjdete asi 11 kilometrů, ale povrch stezky je přívětivý a podél ní se můžete dívat na zelené louky i modravá pohoří v dálce. Nevýhodou je pro některá ta frekventovanost… Staré Hamry-Gruň je populární územní celek pro svou turistickou „dálnici“ i lyžování, ke kterému se ještě dostaneme.

Vyjít můžete klidně od Maryčky a kostela – buď zamířit do kopce po žluté, nebo jít asfaltovou cestou zelené turistické značky, podél které si můžete číst naučnou stezku Gruň – Bílý Kříž. Trasy se setkávají u hotelu Charbulák na dolním konci sjezdovky a pokračují souběžně. Trasa vede po hřebeni Gruně, mezi chatami, z nichž některé nabízejí ubytování. Sháníte-li přírodu i komfort na Starých Hamrech, Dům sv. Josefa a další tradiční možnosti vycházejí vstříc cestovnímu ruchu, jak nejlépe umí. Ale zpátky k výšlapu!

Cestou po hřebeni si lze prohlédnout dřevěný kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů, pomník věnovaný valaškám, téměř vyhynulému ovčímu plemeni, a samozřejmě krásné panorama. Za Gruněm cesta začíná sestupovat z kopce a vede lesem. Když se stočí trasa doprava, uvidíte posléze další vykácené místo plné turisticky přívětivých staveb. To už je Bílý Kříž, osada na hranici se Slovenskem a dnes velmi populární cíl horských túr.

Jaké je na Starých Hamrech lyžování?

Bílá, Staré Hamry, Horní Bečva. To je základní trojúhelník lyžařských areálů v jižní oblasti Moravskoslezských Beskyd. Nejvíce velkolepá a populární je pravděpodobně Bílá. Na několika svazích používaných k lyžování je také přes léto pumptrack, v údolí u hlavní cesty se nachází dětský park a návštěvníci zde mají po ruce minimálně tři možnosti občerstvení.

I lyžování na Gruni však mívá každou zimu plno příznivců. Pokladna skiparku Gruň sídlí rovnou čarou po sjezdovce asi kilometr pod Charbulákem, ale dá se sem dojet od západu po cestě. Jako možnost ubytování nejblíže všem sjezdovkám mají Staré Hamry chatu Armaturku sestávající z dvou budov, která má i restauraci. V těchto místech se nachází i půjčovna. Areál má 5 sjezdovek na dvou protilehlých svazích vybavených dvěma vleky a jednou dvojsedačkovou lanovkou. Převýšení na sjezdovkách je v rozmezí 113–138 metrů.

Tip na výlet: Beskydská sedmička. Zdolat K2 můžete i v České republice

Zdroje:

Mapy.cz, Obec Hamry, Geocaching.com, Beskydské vzpomínky, Obec Bílá, Infocentrum Šance, Skipark Gruň

Česká televize: Zatopené osudy; epizoda 5

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Staré Hamry v Beskydech: Lyžování, výšlapy, Bezruč a zbrusu nové infocentrum věnované přehradě