Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Stres před dovolenou: jak ho zmírnit a volno si opravdu užít?

Redakce

Redakce

17. 5. 2018

Blíží se léto, čas dovolených. Po měsících pracovního nasazení nás konečně čeká zasloužený odpočinek. Jenže s odjezdem na dovolenou bývá spojen obrovský stres. Jak ho zvládnout a volno si užít?

Před dovolenou je třeba toho dost zařídit. Musíte dodělat pracovní úkoly, které nesnesou odkladu, zabalit kufry, zajistit hlídání pro domácího mazlíčka a nepodlehnout cestovní horečce. I když to všechno zvládnete, ještě nemusíte mít vyhráno. Váš zasloužený relax vám mohou zkazit nereálná očekávání, neschopnost vypnout nebo hádky s partnerem. Jak si užít klidnou dovolenou?

Než odjedete na zaslouženou dovolenou

Odjezd na dovolenou pro mnoho lidí znamená extrémní stres. Aby stihli vše, co je potřeba doma i v práci, jedou v šíleném tempu. Výsledkem je pak naprosté vyčerpání. V lepším případě pak tři dny nehnutě proleží na pláži, v tom horším onemocní nebo zkolabují. Často se pak stane, že se jim ani na dovolené nepovede vypnout, což je ještě více vystresuje. Vyhněte se tomu!

Stres v práci

Snažíte se na poslední chvíli dohnat pracovní resty? To je v pořádku, ovšem neusilujte se dokončit všechno. Někdy to ani při nejlepší vůli není možné. Dodělejte jen to nejdůležitější, co nesnese odkladu, abyste na danou záležitost nemuseli po celou dovolenou myslet.

Domluvte se s nadřízeným, kdo vás bude během dovolené zastupovat. Pro svého zástupce vyhotovte přehled o úkolech, na kterých pracujete, včetně kontaktů na zainteresované lidi. Informujte ho, co bude v průběhu vaší nepřítomnosti nutné udělat.

Pro sebe si také sepište přehled, v jaké fázi se ten který úkol nachází a co bude potřeba, abyste po návratu z dovolené udělali. Usnadní vám to pak návrat do pracovního modu.

Mějte před odjezdem na dovolenou čistý stůl, obrazně i doslova. Pomůže vám to se od práce odpoutat. Nezapomeňte o své dovolené informovat kolegy, obchodní partnery a klienty, sdělte jim, kdo vás zastupuje. V mailu si nastavte automatickou odpověď.

Nepodceňte přípravy

Pokud nejste protřelý cestovatel, který se zabalí i poslepu, věnujte přípravám dostatek času. V předstihu si sepište seznam věcí, které si s sebou vezmete. Můžete jej mít uložený v počítači a každý rok jej aktualizovat. Při balení si odškrtáváním můžete kontrolovat, co už máte a co ještě chybí.

Alespoň 14 dní před odjezdem si zkontrolujte, jak je to s vaším vybavením. Zda nepotřebujete koupit nové plavky nebo pohorky. Nákupy na poslední chvíli vás budou zbytečně stresovat. Zásobte se dostatkem opalovacích krémů a dalších drogistických pomůcek, abyste je nemuseli shánět až na místě, někdy to může být oříšek.

V dostatečném předstihu také zajistěte hlídání pro svého zvířecího mazlíčka, pokud nejede na dovolenou s vámi. Odvezte ho s předstihem, ať jste v klidu.

Cestovní horečka

Někdy se může stát, že vás před odjezdem na dovolenou postihne cestovní horečka. Projeví se únavou, pocitem slabosti a neschopností usnout. Může ji provázet také zvýšená teplota až horečka, průjem, zvracení či jiné symptomy.

Většinou je důvodem obava z toho, že vše potřebné na cestu nestihnete nachystat, něco zapomenete nebo se při cestování stane něco nepředvídatelného. Důsledkem je pak záchvat paniky.

Cestovní horečce se dá předcházet tím, že věnujete dostatek času přípravě. Před cestou se pak vyhněte alkoholu, kávě i čaji, naopak zvyšte příjem jiných tekutin. Snažte se zklidnit dýchání a představujte si, že jde všechno tak, jak má, a že se dovolená vydaří.

Cesta je cíl

Pro řadu lidí je na cestování nejvíce nepříjemná samotná cesta na místo určení. Ať už jedete autem nebo letíte, můžete se stresovat tím, zda máte všechny potřebné dokumenty, zda nebude mít let zpoždění nebo zda neuvíznete v koloně.

Snažte se si samotnou cestu na dovolenou zpříjemnit. Pokud jedete autem, pečlivě si nastudujte trasu a vyhněte se dobám, kdy jede nejvíce turistů. Dělejte si časté přestávky, vždyť i během cesty můžete navštívit nějakou památku nebo jiné zajímavé místo. Pusťte si hudbu a vyprávějte vtipné historky. Cesta hned rychleji uteče.

Když letíte letadlem, můžete si při letu číst, pouštět hudbu či film na telefonu (v režimu letadlo), objednat si občerstvení, které vás osvěží, nebo si i na chvíli pospat.
Jestliže jedete s dětmi, myslete i na ně, vybavte je na cestu hrami, čtěte jim nebo pusťte film.

Vyhněte se stresu na dovolené

Uvědomte si, že dovolená je stresující sama o sobě. Své tělo vytrhnete z jeho každodenního stereotypu. Změníte prostředí, v případě cesty do zahraničí také jídelníček i rytmus dne, to vás může rozhodit. Snažte se na změnu připravit a vnímejte ji pozitivně, jako příležitost vykročit z komfortní zóny.

Nemějte přehnaná očekávání

Někdy mohu být zabijákem dovolené vlastní přehnaná očekávání. Na základě vzpomínek, zážitků i toho, co jste kde četli nebo viděli, si utváříte představu, jak bude vaše dovolená asi vypadat. Když se pak realita liší, může vás to stresovat.

Paseku může napáchat také rozdílnost v očekáváních – vašem a osob, které cestující s vámi. Zatímco vy si chcete v klidu číst, oni chtějí vyrazit za dobrodružstvím. Proberte to v předstihu. Pokud se neshodnete, pokuste se nalézt kompromis. Zkuste se domluvit na střídání destinací, případně vyberte místo, které nabízí více forem odpočinku. Jestliže shoda není možná, jeďte raději na oddělenou dovolenou.

Nehádejte se

Rekreace často vyžaduje vyšší dávku partnerské tolerance. Nejen, že jsou narušené vaše zavedené stereotypy, ale hlavně jste s partnerem (a dětmi) stále spolu. V případě nepříznivého počasí dokonce zavření na malém prostoru (hotelový pokoj, auto). To může být příčinou sporů.

Snažte se ale konfliktům vyhýbat, pokuste se třecí plochy spíše minimalizovat. Rozhodně na dovolené neřešte zásadní vztahové věci. To odložte až po návratu.

(Ne)pracujte

Na dovolené se snažte nepracovat. Pokud toho nejste schopni, vymezte si na práci jasně daný čas, jinak se snažte relaxovat. Respektujte svoji dovolenou, jinak ji nebude respektovat ani vaše okolí.

I když můžete před dovolenou i během ní zažívat stres, věřte tomu, že si jednou za čas potřebujete odpočinout, zregenerovat své duševní i fyzické síly, abyste byli dál schopni fungovat v každodenním životě. Je jedno, zda vyrazíte na chalupu do jižních Čech nebo na dovolenou k moři, hlavně si to užijte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stres před dovolenou: jak ho zmírnit a volno si opravdu užít?