Menu
JenProCestovatele
Výlety Olomoucký kraj

Šumperk proslul čarodějnickými procesy. Památkou na ně je dnes Geschaderův dům

Na severu Moravy, na řece Desná v Olomouckém kraji leží město Šumperk, které bývá považováno za bránu do Jeseníků často označováno jako Živá brána Jeseníků. Původní německý název osady byl Schönberg znamenající Krásný vrch, českou zkomoleninou se pak časem ujal název Šumperk. Okolí tohoto města je proslulé honbou na čarodějnice, navíc je zde spousta možností kulturního vyžití a krásná příroda. Proto Šumperk patří mezi oblíbená a navštěvovaná města. Jaká je jeho historie, co si můžete prohlédnout, kam zajít a jaké tipy vás mohou nalákat na výlety po okolí?

Šumperk měl i svůj zámek, dnes je v něm střední škola

Šumperk pochází přibližně ze 13. století. Krátce po založení města se zde usadil dominikánský řád, který založil klášter, k němuž náležel kostel Zvěstování Panny Marie. Kromě toho byla pro Šumperk typická těžba kovů. Sídlem držitelů panství byl místní hrad, na němž pobývali střídavě různí pánové, zejména moravský markrabě Jošt. Město také ve 14. století získalo mnohé městské výsady a práva.

V 15. století se na šumperském hradě usadil Jiří Tunkl z Brníčka, v této době město zažilo velký řemeslný rozvoj. Od 16. století zde byli Žerotínové, kteří z hradu vybudovali renesanční zámek. Po požáru v roce 1513 byl opraven rovněž klášter s kostelem a byly též vztyčeny obvodové hradby města. Žerotínové se však nakonec přestěhovali na zámek do Velkých Losin.

Po bitvě na Bílé Hoře město čekala násilná rekatolizace. V roce 1643 Šumperk vyplenila švédská vojska. Pohrom tedy nebylo málo, v roce 1669 přišel velký požár města a na konci 17. století dramatické čarodějnické procesy, které probíhaly v letech 1679–1694. Z města bylo mučeno, vězněno a upáleno 25 lidí v čele s děkanem Kryštofem Lautnerem. Po požáru města už zámek jen chátral, byla z něj chvíli pivnice, v současné době po předchozích rekonstrukcích slouží jako střední škola.

Město proslavila výroba manšestru

V 18. století město živily textilní manufaktury, které vyráběly různé druhy látek, například damašek, mezulán, plyš, samet, trip a manšestr. To do Šumperka zaválo továrníky, obchodníky a podnikatele, kteří ve městě zakládali továrny a nechali si stavět honosné vily. Na přelomu 19. a 20. století bylo ve městě až 20 textilek a domy se stavěly dle vídeňského vzoru a tehdejších významných architektů, například Antona Drexlera. Proto se tehdy Šumperku říkalo Malá Vídeň. Německé obyvatelstvo, které tvořilo velkou část, po druhé světové válce muselo město opustit.

Kam za historickými památkami a kulturou?

Do městské památkové zóny se řadí farní kostel svatého Jana Křtitele přestavěný v roce 1669, bývalý klášterní kostel Zvěstování Panny Marie, secesní kostel svatého Jana Evangelisty z roku 1925, bývalý hřbitovní kostel svaté Barbory, pravoslavný kostel svatého Ducha, evangelický kostel, radnice s ochozem, textilní továrna Klappenrothova manšestrová manufaktura, Vlastivědné muzeum, divadlo, lokomotivka Pars Nova a meteorologický sloup.

Šumperk má i bohaté kulturní vyžití, dětský sbor, spoustu tradičních kulturních akcí, koncertů a festivalů, například Mezinárodní folklorní festival, festival bluesové hudby Blues Alive, festival horolezectví Horování, Klášterní hudební slavnosti, festival klasické hudby Klasika Viva a spoustu dalších. Svůj program nabízejí kina, divadlo, muzeum i Muzejíčko věnované dětem, nebo Galerie Jiřího Jílka se stálou expozicí soch, obrazů a kreseb umělce Jiřího Jílka. I v aquacentru se saunovým světem se dá užít spoustu legrace s dětmi za každého počasí.

Geschaderův dům představuje inkviziční procesy

Pozoruhodnou expozici týkající se čarodějnických procesů nabízí Geschaderův dům ze 16. století. Tento dům v historickém centru města je pojmenován podle posledního majitele Aloise Geschadera. Dnešní podobu získal přestavbou na konci 18. století. Dům je chráněn jako kulturní památka. Majitelé se v něm napříč časem střídali, ale bydlel zde i Heinrich Peschke, který prokázal velkou statečnost při čarodějnických procesech, při nichž přišel o život. Od roku 1901 dům vlastní město, které jej využívalo k různým účelům, v roce 1921 se zde otevřelo muzeum, které zůstalo muzeem až do konce druhé světové války, kdy střechu poškodil výbuch granátu.

V 60. letech probíhala dlouholetá rekonstrukce a dům ani po opravě nebyl využíván a chátral. Od roku 1991 jej opět vlastní město, které se snaží tuto památku co nejlépe využít. Sloužil jako Evropský dům setkání a je sídlem Společnosti německo-českého setkávání a střediska německé menšiny a místem setkávání německých a českých obyvatel Severní Moravy, protože rozsáhlé rekonstrukce probíhaly také z německých fondů. Dnes jsou zde zasedací prostory a přednáškový sál. Od roku 2010 je ve sklepení umístěna stálá expozice nazvaná Čarodějnické procesy, která je vybavena moderním audioprůvodcem.

Oběť čarodějnických procesů Heinrich Peschke

Za zmínku určitě stojí někdejší majitel Geschaderova domu. V polovině 17. století dům zakoupil Valentin Peschke, který vyráběl šumperskou látku zvanou trip. Právě jeho syn Heinrich se proslavil díky nechvalně proslulým čarodějnickým procesům. A tato postava vystupuje také ve slavném Kaplického románu Kladivo na čarodějnice. Díky své píli a šikovnosti zbohatl produkcí látek a stal se i rychtářem. Bohužel byl se svou ženou obviněn z čarodějnictví a po několikaletém věznění a mučení zemřel. Nikdy se však inkvizitoru Boblingovi nepřiznal jako spousta jiných, kteří už nedokázali vydržet mučení. Na dům měl pak spadeno jeden ze soudců, Gaup, který jej také získal a stal se tak dalším z majitelů.

V 17. století byl upálen i šumperský kněz Kryštof Alois Lautner. Vězněn byl celkem pět let, upálen byl v roce 1685 v Mohelnici.

Velké Losiny poblíž Jeseníků prosluly lázeňstvím i ručním papírem

Pokud vás zaujme okolí Šumperka, které obestírá krásná příroda CHKO Jeseníky, můžete si užít nejen koupání v zimě i létě, ale i westernové vyjížďky, vyhlídkové lety, turistické trasy a naučné stezky. Úžasné výhledy na okolí nabízí hned několik rozhleden, například rozhledna na vrchu Háj, navštívit můžete třeba i Muzeum silnic ve Vikýřovicích, nechat se rehabilitovat v lázních Bludov, nebo si zajet na zámek Velké Losiny nechvalně proslulý čarodějnickými procesy.

Zdroje: wikipedie, navylet.cz, kudyznudy.cz, sumperk.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Šumperk proslul čarodějnickými procesy. Památkou na ně je dnes Geschaderův dům