Menu
JenProCestovatele
Výlety Olomoucký kraj

Velké Losiny poblíž Jeseníků prosluly lázeňstvím i ručním papírem

Petr Gorás

Petr Gorás

9. 7. 2022

Velké Losiny jsou malou obcí na severu Olomouckého kraje. V těsné blízkosti se nachází Jeseníky i město Šumperk, nedaleko odsud je i Králický Sněžník. Město proslulo především termálními lázněmi s unikátním termálním parkem a historickou výrobou ručního papíru. Za navštívení však stojí i původně renesanční zámek s rozlehlým parkem anglického typu.

Losiny – oblíbené pastviny losů

Název obce je skutečně odvozen od losů evropských, kteří byli u nás vyhubeni již někdy před 16. stoletím (dnes se však do české přírody pomalu vrací a nejvíce jich žije na Šumavě). Předpokládá se, že především v tuhých zimách zde tito divocí sudokopytníci nacházeli poblíž teplých pramenů hojnou zeleň uprostřed sněhu. A proč vlastně „Velké“? Ačkoli dnes mají Velké Losiny pouhých 2500 obyvatel, což rozhodně není nijak velký počet, onen přídomek odlišuje obec od nedaleké vesničky zvané Nové Losiny.

Co navštívit v Olomouci? Doporučujeme hrad a dalších 6 míst

Nejstarší termální lázně na Moravě

Zatímco nejstarší lázně v Česku naleznete v Teplicích, kde tamější teplé prameny znali již Keltové na počátku letopočtu, losinské lázně existují minimálně od 16. století. Z té doby pochází první písemné zmínky o zdejších lázeňských budovách, ačkoli známost léčivých pramenů lze předpokládat i dávněji v historii. Dnes v rozsáhlém zalesněném areálu naleznete 4 lázeňské hotely, jedno wellness centrum a také unikátní termální park pro celou rodinu.

Zdejší sirné prameny pomáhají především na pohybové ústrojí (revma, bolesti kloubů, rekonvalescence) a kožní nemoci. Vedle toho se však lázně specializují i na nemoci neurologické, onkologické, oběhového ústrojí a nově i na ozdravnou péči po prodělání Covid-19.

Termální park Losiny nabízí vodní atrakce i relaxaci

Kromě tradičních lázeňských domů naleznete ve Velkých Losinách i unikátní termální park zvaný Termály Losiny. Představit si jej můžete jako takový aquapark, který je však namísto obyčejné chlorované vody z vodovodu napájen léčivými prameny. Nejen děti si užijí tobogány, divokou řeku a další atrakce, dospělí zase ocení vnitřní i venkovní plavecké bazény, různé druhy saun, masáže a další služby.

Výroba ručního papíru nepřetržitě od 16. století

Podle dochovaných pramenů se vznik místní slavné papírny datuje k roku 1596 a od té doby funguje nepřetržitě dodnes. Tato manufaktura – ze své podstaty nákladná záležitost – dokázala přežít konkurenci levného průmyslově vyráběného papíru v 19. století i znárodnění po druhé světové válce. Momentálně losinská papírna usiluje o zapsání na Seznam světového dědictví UNESCO.

Je dost možné, že vám ruční papír z Velkých Losin leží někde doma, aniž byste o tom třeba věděli. Například na něm může být natištěn váš vysokoškolský diplom nebo nějaký certifikát, ruční papír pak odebírají ve velkém i radnice a úřady. Obzvláště oblíbený je u umělců a v neposlední řadě jste na něm mohli dostat třeba i svatební oznámení či firemní vizitku.

Muzeum papíru

Kromě reprezentační prodejny můžete v areálu ruční papírny navštívit především Muzeum papíru. Otevřeno je po celý rok a nabízí dva prohlídkové okruhy s průvodcem. V rámci základního okruhu si prohlédnete exponáty historických strojů a nástrojů pro manufakturní výrobu papíru i celou řadu hotových výrobků. Samozřejmě se seznámíte i s celým procesem výroby papíru od začátku až do konce, o přísně utajované patenty se nejedná. Věděli jste například, že základními surovinami jsou bavlna a len? Druhý okruh je pak zaměřen na technické zajímavosti, jako je pohon strojů pomocí vody z místního potoka či parní kotelna.

Jantarová stezka spojovala Středozemní moře s Baltem. Dnes přes ni vede cyklostezka

Zámek Losiny nechvalně figuroval v čarodějnických procesech

Na místě původní tvrze vyrostl v Losinách v časech pozdní renesance zámek. Dostavěn byl tedy zhruba ve stejné době, kdy tu zároveň vznikala papírna i první lázeňské domy. Zajímavostí je, že pod jeho správou tu při čarodějnických procesech 1678-1696 zahynulo na 100 lidí, někteří z nich dokonce pracovali v lázních. Zámek figuruje mimo jiné i ve slavné knize Kladivo na čarodějnice a stejnojmenném filmu. Zatímco za původní renesanční stavbou stojí rod Žerotínů, od počátku 19. století až do zestátnění roku 1945 zámek patřil Lichtenštejnům. Ti mu udělili konečnou podobu a obohatili jej také o zámecký park anglického typu.

Prohlídky zámku Losiny a zámecké zahrady

První prohlídkový okruh s průvodcem vás seznámí především se životem prvních majitelů, pánů z Žerotína. Po nich tu zbyla mimo jiné rodová galerie, rytířský sál, žerotínská knihovna a vzácné série tapisérií z období baroka. Druhý prohlídkový okruh se pak věnuje následnému vlastnictví zámku Lichtenštejny. Z žerotínské renesance a baroka se přesunete do rokoka, empíru a biedermeieru. Uvidíte jejich kuchyň, pokoje i koupelny z počátku 20. století.

Zámecký park je volně dostupný a můžete do něj vzít i psa na vodítku. Podobně jako zámek si i park prošel různými módními proměnami. Na konci renesance to byla malebná renesanční zahrada italského typu. V období baroka pak snad ani nemohla dostat jinou podobu, než byl tehdy oblíbený francouzský typ parku, jenž vyniká symetrií, řádem, sochařskou výzdobou i vodotrysky. Pozůstatky některých prvků zde můžete rozpoznat i dnes. V 19. století, ovlivněném romantismem, se zase do popředí dostal anglický typ zámeckého parku – teď už se příroda nespoutávala do geometrických pravidel, nýbrž se jí dal volnější růst až jakási pěstěná divokost. Dnes tu zaujmou především exotické stromy.

 

Zdroje: rpvl.cz, losiny.cz, iclosiny.cz, lazne-losiny.cz, termaly-losiny.cz, lidovky.cz, turistika.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Velké Losiny poblíž Jeseníků prosluly lázeňstvím i ručním papírem