Menu
JenProCestovatele
Výlety Olomoucký kraj

Co navštívit v Olomouci? Doporučujeme hrad a dalších 6 míst

Martina Mádlová

Martina Mádlová

23. 6. 2022

Chystáte se na výlet a padla vám do oka Olomouc? Její návštěvou rozhodně neprohloupíte. Olomouc patří mezi druhou největší památkovou rezervaci v ČR a najdeme zde mnoho atraktivních míst. Největším unikátem je sloup Nejsvětější Trojce, který je zapsaný od roku 2001 mezi památky UNESCO.

I další místa stojí za vidění: kláštery, chrámy, ZOO, aquapark, muzea či rozlehlé parky.  Zde se dočtete o 7 z nich, které jsou podle nás nejzajímavější a určitě stojí za to tato místa navštívit.

Olomoucký hrad

Olomoucký hrad je jedním z nejvýznamnějších hradů v České republice a současně národní kulturní památkou. Výzdoba připomíná plastickou krajku a malby na stěnách jsou jedny z nejvíce dochovaných z období pozdně gotického a raně renesančního malířství na Moravě. Hrad se nachází na Václavském návrší a právě zde byl v roce 1306 zavražděn Václav III. poslední Přemyslovec.

Poprvé je hrad zmíněn v Kosmově kronice roku 1055, od roku 1141 zde sídlili olomoučtí biskupové. Hrad navštívili i mnohé významné osobnosti: mladý Mozart, který v Olomouci složil 6. symfonii F dur, Matka Tereza nebo také papež Jan Pavel II.

Pevnost poznání Olomouc. Proč by tam měly zavítat vaše děti?

Sloup nejsvětější Trojce

Sloup nejsvětější Trojce je největším seskupením barokních soch ve střední Evropě. Nachází se na Horním náměstí v Olomouci a se svou výškou 32 m je považován za nejvelkolepější nejvyšší takovou stavbu v ČR.

Stavba byla vybudována v letech 1716 – 1754. V roce 1754 byl sloup posvěcen při přítomnosti císařovny Marie Terezie.

Celý sloup se skládá z 18 soch světců, 12 figur světlonošů, 6 reliéfů s polopostavami apoštolů, ve středu sloupu je umístěné sousoší Nanebevzatí Panny Marie, na vrchu se nachází sousoší Nejsvětější Trojce a ve spodní části je postavena kaple.

Radnice s Orlojem

Olomoucká radnice stojí již po šest staletí na Horním náměstí v Olomouci.  Radnice je jedinou památkou s veřejným posláním, která stále plní svoji úlohu. Dnes v ní sídlí městská samospráva a její úřad.

Orloj je zasazen do fasády radnice na severní straně. Tam je pro něj upraven výklenek s lomeným obloukem o délce 14 metrů.  Výzdoba je sestavena z medailonků na bocích výklenku a má znázorňovat práce charakteristické pro každý měsíc v roce. Na vrcholu výklenků je vyobrazen motiv Jízdy králů a v dolní části postavy představitelů pracující třídy. Orloj je v pohybu pouze jedenkrát denně ve 12:00.

18 nejkrásnějších dřevěných kostelů v ČR. Kde se jich nachází nejvíc a který kostel je nejstarší?

Muzeum moderního umění

Muzeum umění je pro návštěvníky otevřené od roku 1952 nejdříve jako součást Vlastivědného muzea a po roce 1989 získalo vlastní budovu. Jeho sbírky tvoří více než 65 000 předmětů týkající se: malířství, sochařství, grafiky, fotografie, architektury a dalších. Jedná se o třetí největší instituci z této oblasti v ČR.

Bazilika Panny Marie na Svatém Kopečku

Bazilika Panny Marie se nachází asi pět kilometrů od Olomouce a je cílem mnoha obdivovatelů baroka a také mnoha věřících. Mnoho párů využije atmosféry tohoto místa a rozhodnou se říct si právě zde své „ano“.

Vznik baziliky je spjat se jménem zámožného obchodníka Jana Andrýska. Ten při vyhledávaní vhodného místa pro kapli, přišel na malý pahorek, které se podobalo jeho snu, ve kterém se mu zjevila Matka Boží. V průběhu dějin byla postupně Panna Marie na Svatém kopečku uctívána jako Královna Moravy.

Zoo na Svatém Kopečku

Oblíbená zoologická zahrada na Svatém Kopečku se těší velké oblibě mnoha návštěvníků. Rozkládá se na rozloze 42,5 ha a v současné době je zde pečováno asi o 350 druhů zvířat a více než 1700 kusů. Zoo se specializuje především na žirafy, africké kopytníky, severskou faunu a mořská akvária. Zajímavostí je obří žraločí akvárium, které je největší u nás.

V olomoucké zoo najdete ještě jednu raritu a tou je vyhlídková věž vysoká asi 32 metrů a lze z ní spatřit baziliku Panny Marie či město Olomouc. Za dobrého počasí lze dohlédnout až na nejvyšší horu Jeseníků – Ještěd.

Arcibiskupský palác

Arcibiskupský palác je poměrně novou turistickou atrakcí. Od svého vzniku až dodnes je sídelní rezidencí olomouckých biskupů a arcibiskupů. Prohlídkový okruh nabízí trasu 5 reprezentačními sály, knihovnou, kabinetem a také místností pro krátkodobé výstavy.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

Co navštívit v Olomouci? Doporučujeme hrad a dalších 6 míst