Menu
JenProCestovatele
Francie

Tipy, co vidět ve francouzské Provence

Markéta Dudková

Markéta Dudková

24. 8. 2017

,,Ty si má levandulová“, sametový hlas prozpěvující tyto známá slova rozechvěje nejednu ženu a levandulová Provance zase rozechvěje smysly nejednoho cestovatele. Vloudila se snad Provance do vašeho cestovního deníčku a stále váháte, která její nej objevit? JenProCestovatele.cz vám poradí.

Money, money, money

První zastávka na Azurovém pobřeží patrně poplete nejednoho zeměpisného analfabeta, neboť jí je Monte Carlo a ano, skutečně je tomu tak, navštívíte-li Monte Carlo, navštívíte i Monako a naopak. Tak teď jsou snad již všichni dostatečně zorientovaní a nic nebrání tomu nechat si čelist klesnout na prašnou zem. To je totiž reakce, která se dostaví u většiny těch, jejichž povědomí o jachtách se utvářelo na pobřeží Jadranu. Monte Carlo je rej luxusu a okázalosti. Teprve tady člověk pochopí, co je to jachta a že cokoliv pod 20 metrů na délku a 10 na výšku je rybářská bárka. I přes tuto pompéznost ale Monte Carlo není pro běžného turistu nikterak drahou záležitostí. Projděte se po pobřeží a vystoupejte až ke kasínu, odtud si můžete vychutnat vyhlídku na celou tu pompu dole v přístavu i knížecí palác na protější straně.

Monte Carlo není nijak veliké na délku, celé je vlastně tak nějak přilepené ke skalnatému břehu a šplhá se k výškám.

Monte Carlo

Foto: Markéta Dudková, JenProCestovatele.cz

Francie s chutí Afriky

Teď už po azurovém pobřeží, které se tak nejmenuje náhodou, popojedeme dále až do přístavu Marseille. Pokud cestujete vlastním autem a jste trochu prchlivější povahy, připravte se na opravdu velkou zábavu. Marseille je sice francouzský přístav, ale tak trochu líznutý divokou Afrikou. Autor učebnic pro autoškolu by tu asi lehce přišel na buben. Přednost má ten, kdo má větší auto nebo silnější klakson. Jindy po hlavní silnici musíte jet prostě krokem, protože 2 kamarádky se zvolna prochází jejím středem, halasně debatují a nemají ani v nejmenším zájem uhnout. Snad to vaše nervy ustojí, protože marseillská zastávka opravdu stojí za to. Sice budete neustále na vážkách, zda jste ještě v Evropě nebo už v Africe a africké ženy, které tu přímo na ulici sešívají tradiční barevné oděvy, vám s odpovědí ještě více zavaří. Tento kulturní mišmaš prostě k místu patří a dodává mu jedinečnou atmosféru.

Kam na dovolenou do Francie? Je libo moře, památky či výlety na kole?

Od Notre Dame de la Garde až k Monte Cristovi

Nejlépe si pohled na město a přístav vychutnáte z katedrály Notre Dame de la Garde, která se tyčí na skále vysoko nad městem a na úchvatnosti jí ještě přidává desetimetrová socha pozlacené Panny Marie. Pokud tedy turistickým vláčkem vyjedete až k těmto výškám, spatříte taktéž ostrov, na němž byl vězněný hrabě Monte Cristo.

Notre Dame de la Garde

Foto: Markéta Dudková, JenProCestovatele.cz

Od moře do hor

Marseille byla sice krásná, ale z toho mumrajchu vám jde hlava kolem? Vydejme se teď od pobřeží více do nitra a unikněme ruchu měst. Ti, jejichž žaludky jsou trochu slabší nátury a v důsledku kinetózy i pod provánským sluncem v každé zatáčce bělají jako stěna, budou mít z tohoto výletu asi smíšenější dojmy, ale kaňon řeky Verdon byste neměli vynechat. Řeka se tu zarývá do skalisek a podél se klikatí silnička, která občas protne nějak malou odlehlou vísku. Pokud máte více času, nemusíte se spoléhat jen na automobil. V kaňonu je spousta turistických stezek, takže si tu můžete i krásně pošlapat a ať už autem či pěšmo, nevynechejte jezero Lac de Ste-Croix.

Verdon

Foto: Markéta Dudková, JenProCestovatele.cz

Vůně nejen levandule

Na začátku bylo zmíněno, že Provance je rájem pro vaše smysly. Doposud se ale nejvíc nabažil zrak. Zastávka v parfumerii Fragonard bude opravdovým zážitkem i pro váš čich. Parfumerie se nachází v městě Eze, které leží nedaleko Nice. Parfémy se sice ve skutečnosti vyrábí v městečku Grasse, ale tady se dovíte daleko více o jejich výrobě, původu apod..

Fialovou střída červeň plameňáků

A teď už zpět k tomu, co lahodí oku a možná i uchu. Naše kroky nyní směřujeme do národního parku Camaque. Ten můžete buď projet autem, daleko příjemnější je však prohlédnout si ho z paluby lodi, která odplouvá z městečka St. Maries de la Mer. Hejna růžových plameňáku, kteří jsou i symbolem parku jsou dech beroucí. Ale pozor doslova dech beroucí by mohlo být i setkání s rozzuřeným camaquiským býky, který se většinu času pasou v dost chatrně postavených ohradách.

Tam na mostě všichni tančí

Od fauny ale zase zpátky k historii. Nejprve do města Avignon. To dosahovalo největší slávy v dobách středověku a v dobře papežského schizmatu bylo i sídlem papeže. Pobylo jich tu celkem pět. A právě gotický papežský palác a především avignonský most jsou zdejšími největšími lákadly. Most je i tak trochu kuriozitou, protože končí uprostřed řeky Rhony. Ne, že by jeho stavitelé byli líní jej dokončit. V 17. Století jej smetla velká voda a již nikdy nebyl obnoven. Takže pokud v Avignonu na mostě všichni tančí, jak se zpívá ve známé písni, měli by si dávat pozor, aby nenapadaly do řeky.

Po stopách Římanů

I na další zastávce se pokocháme mostem. Je jím Pont du Gard. Jde o zachovalý římský akvadukt, který dopravoval vodu do městečka Nimes. Nejkrásnější je akvadukt za svítání a už od takto brzkých ranních hodin jej můžete prozkoumávat i zevnitř. Mimo jiné se tu nachází jeskyně, restaurace a krásné olivovníky.

Provance je vskutku nádherná a toto bylo jen pár zastávek, které byste neměli vynechat, pokud máte ale více času, rozhodně byste své kroky měli nasměrovat i na proslulý trh v Saint Remy, do Orleansu, Chateauneuf du Pape, Cannes či Nice. Ať už se ale rozhodnete jakkoliv a jakožto přemísťovací prostředek zvolíte francouzské dráhy, obrňte se trpělivostí a náhradními plány. Francouzi totiž stávkování mají jako koníček, a tak by vám tato lapálie mohla zamotat cestovním rozvrhem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tipy, co vidět ve francouzské Provence