Nedaleko od města Litomyšl stojí na kopečku malé, ale turisty oblíbené skalní bludiště Toulovcovy Maštale. Cyklotrasami protkanou pahorkatinu s mnoha zajímavými skalami ocení všichni příznivci aktivního odpočinku a přírody. V samotných „maštalích“ se navíc měla skrývat historická postava slavného loupeživého rytíře. Nás teď samozřejmě bude zajímat nejen to, o kom pověst hovoří, ale také jak si vychutnat výlet do těchto míst.
Skladba Městských a Toulovcových maštalí: Lezení se nedoporučuje
Co jsou vlastně zač tyhle Toulovcovy Maštale? Skalní město najdeme mezi městem Proseč a obcí Jarošov. Rozkládá se tu na kopečcích celkem velký les, ve kterém vznikla v roce 1993 přírodní rezervace Maštale. Žije tu celkem dost druhů živočichů, z těch vzácnějších například čolci, datli a sýci. Na rostliny místo moc bohaté není, a to kvůli ne úplně ideální půdě. Geologické podloží však právě hraje velkou roli, co se týče atraktivnosti místa.
Skály, které tvoří pěkné malé bludiště, jsou tvořené pískovcem. Můžete se procházet mezi vysokými skalními stěnami a prohlédnout si například soutěsku Sklep či útvar jménem Zvon. Další shluk skal s názvem Městské Maštale pak má také zajímavě pojmenované skály, jako třeba Pod deštníkem či Pancéřová loď. Ty můžete obdivovat na trase Toulovcovy Maštale–Budislav. U Litomyšle tedy leží pahorky tvořené požehnaným množstvím pískovcových skal, a to by mohlo lákat horolezce, ne?
Neláká. Málokdo reportuje o lezeckém výletě na Toulovcovy Maštale. Stezka je frekventovaná jen běžnými turisty. Ono to má ale svoje důvody. Hlavně asi ten, že tyto skály tvoří celkem slabý a křehký sediment, který poměrně hodně zvětrává, i proti jiným pískovcovým útvarům. Pozornost se dá však věnovat skalním věžím jižně odtud ve Žďárských vrchách nebo umělé lezecké stěně v Budislavi.
Jakou mají Toulovcovy Maštale historii?
Po kom se vlastně jmenují Toulovcovy Maštale? Pověst praví, že tady ukrýval svůj lup (a vlastně také často sebe) loupeživý rytíř Vavřinec Toulovec. Ten je doloženou historickou postavou, ale o jeho životě se toho neví dost. Opravdový Toulovec žil někdy ve 14. století, měl vlastní erb s toulcem a šípy a byl bohatým měšťanem. V pokročilém věku žil v Litomyšli, kde své peníze často používal na charitativní účely, jako byly příspěvky špitálu.
Podle lidových vyprávění Toulovec měl být takovým sporným lidovým hrdinou. Zázemí měli s kumpány právě ve skalách, odkud vyjížděli hlavně na Moravu. Tam loupili a dobývali, co se dalo, a vozili to domů. V okolí Proseče a Litomyšle pak Toulovec měl obdarovávat svůj lid, zejména chudé a nemocné. Prý mu pak jeden žebrák z Moravy přišel sdělit, že Moravané se šikují a chystají se přijet za pomstou. Toulovec díky tomu připravil město Proseč na invazi a bránil je, ale když už si myslel s místními, že je po všem, moravské straně se město povedlo podpálit. Toliko kniha pověstí ze Skutečska zvaná Z dob šerých, dávných.
Neví se, zda šlo o loupeživého rytíře, nebo pověst vznikla na základě pomluv. Tato postava se však stala ikonickou pro mikroregion Maštale i pro Litomyšl, kde se pro turisty konají populární prohlídky města s „rytířem Toulovcem“.
Litomyšl – město plné historických stylů, ale i malebné kulturní městečko
Trasy na Toulovcovy Maštale – kde zaparkovat a kolik ujdete
Nejbližším výchozím bodem je pro výšlap k Toulovcovým Maštalím Bor u Skutče. Veřejné parkoviště se nachází u obecního úřadu a jezdí sem také autobus, který obec propojuje s Prosečí i s Pardubicemi. Z tohoto místa leží skály pouze dva kilometry po zelené turistické značce, u které uvidíte také cestou nejvyšší skálu rezervace Maštale – Petrovnu. Zato je to trasa členitá, na které je třeba přejít strmý hřeben Chlumu a potom opět prudce stoupat. Hodí se téměř jen pro pěší.
Také z Proseče je možné dorazit do hodiny na Toulovcovy Maštale. Trasa má modrou barvu a byla by převýšením skvělá, moc se nezapotíte – háček je v tom, že je pak třeba přepojit se na zelenou a zdolat rokli na samém konci cesty. Každopádně tato možnost tu také je a ušli byste z bodu A do bodu B asi 3 kilometry.
Toulovcovy a Městské Maštale propojuje klikatá červená. Z Boru onen prudký hřeben úplně obchází, což by odtamtud cestu prodloužilo na 3,5 kilometru. Vy si toto ale můžete zkrátit o půlku a začít ve Vranicích. Také tato osada, součást Nové Vsi u Jarošova, má výhodně umístěné parkoviště. Od autobusu byste tudy však ušli o kilometr navíc. Stoupání je tu pozvolné – jak po červené, tak po paralelně vyznačené cyklotrase. Ta se však hodí jen pro kola, ne moc pro kočárek.
Ono totiž celkově platí: při výletě na Toulovcovy Maštale kočárek nechte doma. Do skal vedou lesní chodníčky dost pohodlné, ale kodrcat se po nich s dítětem ve vozítku chce ne každý, byť to možné rozhodně je. Pro ty, kteří to chtějí zkusit, však nepřipadají v úvahu místa s prudkým svahem. Určitě si prohlédněte mapu se značením nadmořské výšky, dejte i na doporučení rodičů na internetu a sestavte si nějaký ten okruh, který bude nejvíce vyhovovat vám.
Je libo další/delší výšlap?
Na kolečkách tedy neuspějete, ale jinak se určitě nezdráhejte vydat se na Toulovcovy Maštale s dětmi. Terén plný kořenů a možnost lézt mezi skály je bude bavit. A vůbec, pokud se tady má jednat o nějaký rodinný výlet, klidně si putování ještě prodlužte. Vzhledem k vhodnosti a atraktivitě krajiny vzniklo Sdružení obcí Toulovcovy Maštale, které oblast obohatilo o 150 km cyklostezek a tři rozhledny. Pronajměte si u Toulovcových Maštalí ubytování a hurá do krajiny!
K prodloužení výšlapu po lese využijte směr kolem Boru na Zderaz, třeba po žluté nebo červené značce. Uvidíte tu jednu z největších geologických kuriozit oblasti, kterou je balvan Kolumbovo vejce. Tento blok z pískovce má velmi přibližný tvar vejce. Nejzajímavější na něm je to, že stojí na velmi úzké spodní straně, takže vypadá jako svisle postavené vejce, které div že ještě nespadlo. Směrem severněji na Nové Hrady můžete spatřit také sochu zajíce na útesu. V roce 1880 ji nechal umístit jeden lesmistr jménem Knölle, aby poctil zajíce, který dokázal vylézt na skálu a utéct tak lovcům se psy. Ale že socha tak dlouho nevydržela, je tam dnes její 15 let stará replika.
V Budislavi zase můžete relaxovat u romantické hladiny některého rybníka nebo si užívat panorama vyhlídky ze skály Velké Hradisko. Procházku vám přitom ozvláštní naučná stezka Kudy tudy, šel tu Yetti. Lesy směrem na jih jsou obyčejnější, ovšem jen než dorazíte do CHKO Žďárské vrchy. Ta totiž má nekolik svých přírodních zajímavostí, které by byly kapitola sama o sobě.
Chcete-li vidět Toulovcovy Maštale v zimě, dávejte si na prudkých svazích pozor, abyste se nikam nezřítili. Tam, kde je to bezpečné, se však můžete ve sněhovém období těšit i na udržované stopy pro běh na lyžích. Tras na běžky je po kopci Maštale hned několik.
Mikroregion Toulovcovy Maštale a okolí také nabízejí:
- rozhledny Terezka a U Marešů
- Pískovcová skalní obydlí Zderaz
- expozici Zderazský domeček
- muzeum dýmek v Proseči
- hrad Rychmburk
- regionální muzeum Dolní Újezd
- zámek Nové Hrady
- Litomyšl
Existují dva Žumberky a dvoje Nové Hrady. Jak si je nesplést a který Žumberk navštívít raději?
Zdroje:
Mapy.cz, Soutěsky.cz, ToulovcovyMaštale.cz, Maštale.cz, Kudy z nudy, Čajův lezecký blog, Dogtrekking.info, Ověřeno rodiči
Antonín Hlinecký (1909): Z dob šerých, dávných