Menu
JenProCestovatele
Výlety Královéhradecký kraj

Třebechovice pod Orebem: Betlém ve zdejším muzeu má status kulturní památky!

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

7. 7. 2023

Malé české město Třebechovice pod Orebem se skloňuje hlavně v souvislosti s betlémy. Třebechovické muzeum, jež se jim věnuje, má i jeden tak velký a mistrně zpracovaný, že se jako jediný český betlém stal národní kulturní památkou. Tím je Proboštův betlém. Kromě něj zde spatříte spoustu jiných. Také si můžete jít prohlédnout Podorlický skanzen na kraji města nebo se kochat klidnou plavbou po četných meandrech řeky Orlice.

Jakou mají Třebechovice pod Orebem historii?

Dějiny města jsou zajímavé hlavně místním husitským bratrstvem orebitů. Co se týče založení města, traduje se vznik osady pod velením jakéhosi Třebocha, po kterém ji pojmenovali. Historické zmínky máme nejdříve v roce 1358, a to už je povýšení vesnice na město samotným Karlem IV. Neví se, kdo tu žil předtím a kdo osadě velel, ale v tom 14. století to byl Hynek Hlaváč z Dubé. Je možné, že město jeho předci i založili.

Třebechovice měly svůj správní objekt, kterým byla již neexistující tvrz v dnešním centru města. Další významnou stavbou byl tehdy vysoký most spojující břehy řeky Dědiny, pro který Němci Třebechovice nazývali Hohenbruck. Hlaváčové podle pramenů ve 14. století pokračují ve spravování Třebechovic a rozvíjejí kostel. V raném 15. století se tento kostel stává protestantskou baštou pod vedením kněze Ambrože. Kopec na břehu dědiny toto sdružení pojmenovalo Oreb podle druhého jména hory Sinaje a samo se pojmenovalo jako orebité. Bojový oddíl vedl Hynek Krušina z Lichtenburka zejména na plenění klášterů. V roce 1423 přitáhl Jan Žižka a vedení orebitů sám převzal.

Po roce 1450 patří město pánu jménem Přibík Kroměšín z Březovic, po něm ho dědí dcera Johanka a její syn Zdeněk Trčka. Třebechovická tvrz v této době už zaniká, země totiž spadá do panství města Opočno. Trčkové z Lípy zde podporovali obchod a řemesla, nastává stavební rozvoj města. V 17. století poznamenala město pokuta za selské povstání i požáry. Drancování třicetileté války se Třebechovicím celkem vyhla, ale konflikt se zde podepsal ve financování armády. Po konfiskaci panství získávají Colloredové, kteří v rámci rekatolizace utlačují poddané. Ekonomicky se také nedaří, a to ani za pruských válek, kdy je opět třeba živit vojáky. Na vzestupu je město až v 19. století díky modernizaci a kulturně také díky obrozencům. Od roku 1849 jsou Třebechovice svobodným městem.

Ikona Třebechovic – muzeum betlémů a Proboštův betlém

Nejdříve si většina návštěvníků chce prohlédnout v Třebechovicích betlémy. Vstupné do muzea dělá 100 Kč, otevřeno je celoročně každý den kromě pondělků. Sbírka betlémů je různorodá a čítá celkem více než 500 děl. Vybraná výstava se čas od času obměňuje. Do letošního listopadu je k vidění například mechanický betlém Kamila Andrese z Třebechovic, betlém ze slaného těsta Jiřina Vyčichlové a díla Aloise Boudného z počátku minulého století. Muzeum má i jiné třebechovické artefakty, jmenovitě rukopis Literátský graduál z roku 1559.

Dominantou, která se nemění, je Proboštův betlém. Proč si zaslouží zvláštní pozornost? Toto dílo je sto let staré a jeho tvorba trvala 40 let! Celkově ho tvoří přes 2000 částí, z toho 351 postaviček. Autoři jej navíc vytvořili jako mechanický, figurky se tedy navíc pohybují. Betlém nejen ilustruje příběh o narození Ježíše, ale také ve figurkách prostých lidí ukazuje práci a styl odění obyvatel Třebechovic a okolí. Význam je proto umělecký, technický i etnografický.

Povozník Josef Probošt začal s výrobou v roce 1882 a usmyslel si, že udělá takový betlém, aby se na něj i císař pán přijel podívat. Sám se věnoval vymýšlení kompozice celé práce a organizování řezbářů, kteří s ním na betlému pracovali. Hlavními pomocníky byli další dva Josefové – řezbář Kapucián a mechanik Friml. Tvůrčí tým však byl velký, mnoho lidí se chtělo zapojit. Proto se do klubu zavedlo vstupné, což byla pálenka, chléb a věnec buřtů.

Betlém Probošt za svého života vystavil v Chrudimi a dostal za něj ocenění, slávy se však dílo dočkalo až po smrti. Objelo mnoho výstav, největšího obdivu se dočkalo v roce 1967 na světové výstavě EXPO v Montréalu. Betlém za svou existenci potřeboval několik restaurací, poslední proběhla v roce 2016, kdy ji mohli návštěvníci v muzeu živě sledovat.

Navštivte v Třebechovicích skanzen podorlických chalup

Druhou významnou turistickou atrakcí je Podorlický skanzen Krňovice nacházející se ve stejnojmenné části města. Nachází se tu kolem dvaceti lidových staveb z podhůří Orlických hor. Objeky známé historické hospody a statku jsou nové kopie, jinak se však těšte na autentické špýchary, mlýn, stodolu i kovárnu. Budovy doplňuje expozice vybavení interiérů. Pořádají se tu různé řemeslnické akce i jiné události. V jedné dřevostavbě je také apartmán k pronajmutí.

Že vznikne ve Třebechovicích pod Orebem skanzen, se rozhodla před rokem 2002 soukromá dřevozpracující firma. S podnikem významně spolupracují také neziskové organizace, hlavně Český svaz ochránců přírody. Podorlický skanzen je jediný v Královéhradeckém kraji. Rozšiřuje tím působnost českých skanzenů na tento region a jeho architektonické zvláštnosti.

Středověká vesnice Villa Nova. Skanzen, kde archeologové pracují i žijí

Dění v Třebechovicích pod Orebem = akce nejen umělecké

Ve skanzenu Krňovice akce mívají folklorní a historické zabarvení. Po celý rok se zde odehrávají tematické dny, kdy vám zaměstanci ukáží, jak fungovala například mlátička na obilí, kovárna, nástroje k zpracování těsta, pec a další důležité náčiní a zařízení. Samozřejmostí jsou také lidové jarmarky. Před Vánoci se tu pořádá adventní událost s výkladem o Vánocích předků, kde lze také ochutnat tradiční recepty a v dílničce si vyrobit ozdoby.

Pro další možnosti trávení volného času navštivte v Třebechovicích kulturní dům. V sále se promítají filmy a konají divadelní představení. Kulturní centrum zajišťuje také různé výstavy a besedy, a vlastně skoro vše, co se ve městě koná, včetně událostí v prostorách muzea.

Procházky a cyklotrasy Třebechovicemi pod Orebem

Jižní částí města protéká Orlice, jedna z významných českých řek. Ta je známá jako klidný a nenáročný tok pro vodáky-začátečníky, na kterém je pouze minimum jezů a problematických úseků. Populární úsek v Třebechovicích končí, ale dá se plout až do Hradce Králové k soutoku s Labem. Pokud se na řeku vydáte, čekejte hodně meandrů a pohled do lužních luk s plážemi. Na ochranu vodního ptactva a rostlin vyhlásilo ministerstvo podél řeky přírodní památku Orlice.

K řece můžete zavítat i pěšky – bohužel podél ní nevede žádná konzistentní pěší stezka. Dostanete se však do obrovského lesa. Ten křižuje mnoho turistických značek i cyklistických tras. Dá se tu projít a přečíst hned několik naučných stezek, přes plot v oboře můžete zahlédnout i jeleny nebo divočáky. K pozorování zvířat tam stojí speciální veřejný posed.

Další les s oborou leží na východě Třebechovic a táhne se směrem k Týništi nad Orlicí. Zajímavostí těchto končin je náhon Alba. Vodní kanál, kterému říkají také Vantroka, je přes 17 kilometrů dlouhý. Co z něj dělá kuriozitu, je jeho stáří. Vykopali ho už ve středověku, máme o něm doklady z raného 15. století. Tehdejší obyvatelé jím napájeli mlýny a rybníky.

Okolí Třebechovic: Výlety a zážitky

Když už jste si dali do Třebechovic pod Orebem výlet, proč se ještě nestavit někam cestou? Doporučujeme zvážit následující atrakce či zajímavá místa:

  • pohádková naučná stezka od Mazurovy chalupy
  • adventure park Hradec Králové
  • Bílá věž v Hradci Králové
  • Muzeum české lékárny
  • planetárium v Hradci Králové
  • vodárenská věž Týniště nad Orlicí
  • rozhledna Osičina
  • zámek Opočno

Státní zámek Opočno vlastní unikátní sbírky zbraní a umění. Spor o vlastnictví probíhá dodnes

Zdroje:

Mapy.cz, Město Třebechovice pod Orebem, Kudy z nudy,

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Třebechovice pod Orebem: Betlém ve zdejším muzeu má status kulturní památky!