Menu
JenProCestovatele
Exotická dovolená

Tropické ostrovy Fidži = dovolená jako na obrázku. Kdy jet a na co se těšit?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

23. 8. 2023

Cesta na Fidži patří k možnostem, jak zažít exotickou dovolenou svého života. Na ostrovech této pacifické země najdete luxusní resorty i cenově přijatelnější možnosti pro dobrodruhy. Příroda je překrásná tak jako tak – užijte si potápění, surfování nebo se válejte na lehátku s čerstvým ovocem. Nenechte si ujít tropické živočichy ani místní kulturu… Jak se ale na takovou dovolenou připravit?

Kde je Fidži? Ostrovy tropického ráje najdete za Austrálií

Fidži, republiku s britskou koloniální minulostí, najdete v jižním Pacifiku – východně od Indonésie a Austrálie, severně od Nového Zélandu. Rozkládá se na více než 300 ostrovech sopečného či korálového původu. Nejvíce obydlené jsou dva největší ostrovy Viti Levu a Vanua Levu. Vzdálenost od nás je možné si představit i podle časových pásem – na Fidži je o 11 hodin více než u nás, tedy zóna +12.

Evropané Fidži objevili v 17. století a Britové je v 19. století obsadili. Od roku 1970 existuje nezávislá republika Fidži. Hlavní město Suva leží na jihu ostrova Viti Levu, slouží jako významný přístav a v jeho širší zástavbě žije skoro 200 tisíc z celkových 900 tisíc obyvatel země. Za městem se nachází jedno z fidžijských mezinárodních letišť, druhé najdete na opačném konci ostrova.

Původní obyvatelé hovořili na Fidži jazykem příbuzným maorštině, havajštině a dalším polynéským jazykům, který označujeme jako fidžijština. Ta má dnes okolo 400 tisíc rodilých mluvčích a má status úředního jazyka stejně jako angličtina a fidžijská hindština. Poslední zmiňovaná řeč tam vznikala od konce 19. století, kdy se na Fidži začali hromadně stěhovat Indové. Lidé hindského či celkově indického původu jsou dnes také nedílnou součástí tamní kultury. Další jazyk, který na ostrovech zaslechnete, je další oceánská řeč rotumanština.

Cookovy ostrovy: Dovolená nejen pro milovníky černých perel

Tropický ráj Fidži: Voda modrá, pláže bílé

Hlavní motivací bývá pro dovolenou na Fidži potápění, dovádění ve vodě a relax na lehátku. Ty poslední dvě věci se dají dělat na libovolné české přehradě, ale není to zkrátka taková ta tropická dovolená. Fidži skýtá podobnou krajinu, jakou vidíte na stereotypních fotkách exotického ráje, a není divu, že to mnoho lidí chce vidět naživo. Nejen že má to plážové vylehávání úplně jinou atmosféru, ale bude vám zaručeně teploučko. Na pláži však rozhodně nezůstávejte!

Každému, kdo se nebojí, lze doporučit, aby si to potápění nenechal ujít. V tropickém Pacifiku se nacházejí různé korálové útesy, nad kterými lze spatřit nevídané ryby a živočichy v přirozeném prostředí. Fidži není výjimka: jedním z jeho přídomků je „Soft Coral Capital of the World“, tedy „světové hlavní místo měkkých korálů“. Žije tu více než 1200 druhů ryb a stovky druhů korálů.

Na fidžijské pevnině na vás čeká objevování krajiny s překrásnými tůněmi a vodopády, ale také četnými termálními prameny. Přírodu lokálně chrání několik národních parků a rezervací. Možná se vám poštěstí vidět místní původní živočichy – hlavně ptáky a plazy. Savci zde nežili, dokud je nepřivezl člověk, ale najdete tu pár druhů endemitů – papoušků, jiných ptáků, také leguány, žáby a další. Nezapomeňte se podívat i mezi lidi a seznámit se s kulturními zvyky a tradicemi.

Letenky na Fidži, doba letu a čím jet po přistání

Nejčastější trasy na Fidži jsou z Prahy a přes Dubaj a Hongkong nebo z Vídně přes Athény či Istanbul a pak přes Singapur. Tak či onak vám cesta zabere skoro 40 hodin. Hledáte-li nejlevnější nízkonákladové spoje, dá se koupit na Fidži letenku už za 20 tisíc korun, což je aspoň psychická úleva od toho cestovního nepohodlí. Koukejte si ten relax na pláži pořádně užít, když už tam budete!

Pro mezinárodní dopravu má Fidži letiště hned dvě: v Suvě a v Nadi. To druhé je pro nás a naše možnosti letecké trasy přístupnější. Pokud pak budete mít zájem navštívit hlavní město, můžete se mezi letišti přepravit lokální leteckou linkou. Kromě toho je hlavní ostrov Viti Levu poměrně dobře protkaný cestami pro auta, jako turista si můžete půjčit auto nebo jezdit autobusy. Vzhledem k množství ostrůvků má Fidži také dobře rozvinutou lodní dopravu.

Po příletu získáte návštěvnické vízum za poplatek, který někdy bývá zahrnutý v letence. Také sežeňte místní měnu, kterou jsou fidžijské dolary. Fidži se celkem snaží zavádět terminály pro bezhotovostní platby, ale nečekejte je všude. Pro vstup na Fidži z Evropy nepotřebujete očkování a pro návrat do Česka z Fidži také ne. Základní tropický balíček vakcín – břišní tyfus, žloutenka A, žloutenka B – se však vždy hodí. Na ubytování pak budete potřebovat adaptér na australský typ zásuvky a asi si také zaplatit za Wi-Fi, která není na ostrovech samozřejmostí.

Naše společnosti pořádají na Fidži zájezdy poměrně často – oproti mnoha jiným vzdáleným ostrovním destinacím. Čekejte od cestovek možnosti ubytování v prvotřídních hotelech a vypadá to, že i celkem širokou škálu možností uzpůsobení dovolenkového balíčku.

Kdy na Fidži – podnebí a turistické sezóny

Od května do října je na Fidži chladné období. To ale znamená, že průměrné teploty dosahují 22 °C. Ve zbytku roku bývá ještě tepleji, deště jsou tu nepravidelně. Můžete proto čekat přijatelnou teplotu moře na pobřeží a nepotřebnost svršků. Vezměte si však samozřejmě s sebou volné košile a další takové kusy oblečení, které ochrání pokožku před sluncem. Nezapomeňte ani na krém proti slunci, ale takový, který chemicky nenarušuje tu rajskou nádheru pod hladinou moře! Fidži je jednou ze zemí, které se snaží žít ekologicky, hlavně co do uhlíkové stopy. Změnu klimatu totiž vnímají velmi silně – se svou miniaturní nadmořskou výškou patří k místům nejohroženějším zvyšování mořské hladiny.

Roční cyklus dovolených na Fidži obyvatelstvo vnímá nejen v souvislosti s počasím, ale také se svátky. Od června do září a potom také okolo Vánoc totiž bývají v Austrálii a na Novém Zélandu prázdniny. V té době odtamtud na Fidži přijíždí hodně lidí za odpočinkem, takže resorty bývají plné a můžete čekat vyšší ceny ubytování. Levnější to naopak budete mít v listopadu, kdy nejvíce prší, a v největších vedrech během ledna a února. Samozřejmě existuje i zlatá střední cesta na jaře či na podzim…

Když pomineme sezónní rozdíly, bývají na Fidži ceny i samy o sobě dost rozmanité. Běžný člověk, který si chce dovolit dovolenou v tomto ráji, však nějaké možnosti určitě má. Sledujte internet a fóra lidí cestujících co nejlevněji. Průměrný budget vychází bohužel denně tak na 5000 Kč, dá se však vyžít i dvakrát levněji. Luxusní resorty mají v ceně jídlo, ale jsou celkově drahé. Můžete se však ubytovat někde v penzionu a nakupovat si potraviny v běžném obchodě. Započtěte také balenou vodu – ve vodovodech není spolehlivá pitná – nebo si dovezte filtrační brčko.

Bezpečnost na Fidži? Zemětřesení jsou většinou slabá

Již jsme zmínili, že pro cestu na Fidži očkování není povinné ani nutné. Jedno zdravotní riziko tam mohou být komáři. Ti přenášejí někdy bohužel takové nemoci, proti kterým očkování neexistuje. Obzvláště v letních měsících se tisíce lidí nakazí na Fidži dengue, vzácněji také zikou. Tyto nemoci vám nemusí nutně udělat z dovolené peklo, ani když se jimi nakazíte, ale používejte dobrý repelent. Kromě toho ještě platí jedna častá cestovatelská rada: dávejte pozor na to, jakou pijete vodu, i když bude dobrá, tak na ni nemusíte být zvyklí.

Další přírodní fenomén jsou na Fidži sopky a zemětřesení. Ostrovy leží v Pacifickém ohnivém kruhu, takže o vulkanickou a tektonickou aktivitu není nouze. Poslední opravdu ničivé zemětřesení však zaznamenali už několik let dozadu. Většinou jde o otřesy, které maximálně rozvibrují stůl. Tektonicky aktivovaná vlna (ts/)cunami Fidži zasáhla za posledních 150 let jen čtyřikrát. Činné sopky jsou dnes už jen v severní části souostroví, četné jsou však teplé prameny, které obyvatelé využívají ve svůj prospěch.

Lidského faktoru se obávat příliš nemusíte, Fidži patří k bezpečným zemím. Hlavní město Suva však je vyhlášené kapesními krádežemi, tak si dávejte pozor na věci.

Malárie. Je největší hrozbou při cestování do tropických zemí?

Zajímavá místa na Fidži – co navštívit na jednotlivých ostrovech?

Fidžijské památky a atrakce najdete hlavně na těch obydlenějších ostrovech. Drobné ostrůvky se využívají častěji spíše na koupání a jako soukromé uzavřené resorty. Nejvyšší hodnocení získávají na internetu od návštěvníků tato místa:

Hlavní město Suva a východní část Viti Levu

  • Fiji Museum
  • Colo-I-Suva Forest Park
  • TalanoaTreks – turistika s průvodcem po vnitrozemí ostrova
  • Sacred Heart Cathedral
  • budova parlamentu
  • Mount Korobaba
  • obecní tržiště
  • kulturní centrum Orchid Island

Nadi a západní část Viti Levu

  • Culture Village v Nadi
  • Sri Siva Subramaniya Swami Temple – hinduistický chrám
  • Sabeto – kulturní exhibice
  • termály a bahenní lázně Sabeto
  • Natadola Beach
  • Garden of the Sleeping Giant – botanická zahrada orchidejí
  • národní park Koroyanitu
  • Kula Wild Adventure Park – zoo s ptáky, plazy a další faunou
  • národní park Sigatoka s písečnými dunami
  • Biausevu – vodopád a koupání

Vanua Levu

  • vodopád Vuadomo
  • termály Nukubolu
  • kakaová farma KokoMana
  • vodopád Nawaga
  • zahrady Flora Tropica
  • Waisali Rainforest Reserve
  • termály Savusavu
  • mnoho možností potápění s různými společnostmi

Menší ostrůvky

  • ostrov Taveuni – národní park Bouma a plážová stezka Lavena
  • ostrov Denarau – akvapark, golfové hřiště…
  • snad nejvyhlášenější resort Fidži – Turtle Island
  • Malamala Beach Club
  • Navini Island Resort
  • ostrůvek Tivua
  • čistá příroda desítek dalších…

Zdroje:

Google Maps, Fiji.travel, Dovolená snů, Trip Advisor, Kiwi.com, Fiji Pocket Guide, Animalia.bio, Lonely Planet, Cestuj Levně

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Tropické ostrovy Fidži = dovolená jako na obrázku. Kdy jet a na co se těšit?