Menu
JenProCestovatele
Asie

Malárie. Je největší hrozbou při cestování do tropických zemí?

Redakce

Redakce

8. 8. 2018

Malárie, špatný vzduch, bahenní zimnice nebo střídavá horečka, to všechno jsou názvy pro jednu z nejnebezpečnějších infekčních nemocí na světě. Dosud se proti ní nenašla účinná vakcína. Cestovatelé, kteří se chystají do zemí v tropickém pásmu, se tak mohou chránit pouze preventivně. Existují léky, které dokážou zmírnit příznaky malárie. Nejúčinnější prevencí ale zůstává vhodný oděv, moskytiéry, repelenty a další preparáty odpuzující komáry.

Výskyt malárie

Malárie je infekční nemoc a přenos z člověka na člověka způsobují komáři. Nemoc se objevuje ve většině tropických a subtropických zemí v Africe, Asii a Jižní Americe. Její výskyt závisí na několika faktorech, z nichž nejvýznamnější je nadmořská výška a roční období. Častým líhništěm komárů, kteří nemoc přenášejí, jsou rýžová pole a mělké stojaté vody zastíněné vegetací. Tato parazitární infekce se na přelomu 19. a 20. století vyskytovala dokonce i na jižním Slovensku a na jižní Moravě. Malárie v ČR se nevyskytuje, a pokud ano, jedná se o takzvané importované případy.

Moderní forma malárie vznikla minimálně před 15 miliony lety a velmi pravděpodobně ještě dříve. Nejstarší důkaz o existenci malárie byl objeven v těle komára, který zůstal uchovaný v jantaru. Vědci tento kus datují zhruba do doby před 15 až 20 miliony let. Podobně jako například horečka dengue se i malárie stále vyvíjí a získává větší rezistenci vůči léčbě. Největší výskyt malárie je v Guineji, kde nemocí trpí 75 % obyvatel. V Botswaně a Burundi má malárii téměř polovina populace. Tito lidé mají částečně vytvořenou imunitu, protože jsou v podstatě permanentně infikovaní.

Horečka dengue – nemoc, která láme kosti

Přenos malárie a její příznaky

Původcem nemoci je parazit rodu Plasmodium (česky zimnička), kterého z člověka na člověka přenášejí samičky komárů rodu Anopheles. Tento parazit napadá červené krvinky, kde se množí a způsobuje jejich rozpad. Právě rozpadání červených krvinek vede ke známým symptomům, které zpočátku připomínají chřipkové virózy. Hlavními příznaky je vysoká horečka, zimnice, bolesti hlavy a kloubů, zvracení a třesavka. Malárie má několik forem. Smrtelná je tropická malárie. Riziko úumrtí hrozí hlavně dětem do pěti let a těhotným ženám. Na tuto formu ročně zemře více než milion nakažených, z nichž většina žije v tropické a subsaharská Africe, kde není dostupná potřebná lékařská péče ani léky. Méně vážná je takzvaná třídenní a čtyřdenní malárie, kdy se charakteristické malarické záchvaty objevují každé tři nebo čtyři dny.

Malárie je nakažlivá a přenáší se pouze z člověka na člověka. Opice a další zvířata mohou také onemocnět malárií, nicméně jiného typu, který není na člověka přenosný. Člověk, který se nepodrobil léčbě, může být nakažlivý i několik let. V posledních letech se začal objevovat nový druh Plasmodií pojmenovaný knowlesii, který je rezistentnější vůči léčbě a zároveň se objevuje u opic i u lidí. Přenos mezi těhotnou matkou a plodem není běžný, stejně jako přenos při transfúzi krve. Po prodělání malárie se netvoří imunita. Naopak nemoc má tendenci se v cyklech vracet. V klidové formě dokáže roky přetrvávat v jaterních buňkách.

Jaké nemoci přenášejí komáři? Některými se můžete nakazit i v Česku

Malárie prevence a léčba

Očkování proti malárii zatím neexistuje a veškeré pokusy o vynález účinné vakcíny doposud skončily neúspěchem. Nejspolehlivější ochranou je důsledná prevence. Tedy oděv s dlouhými rukávy a nohavicemi, pravidelná aplikace sprejů a krému s vysokým obsahem DEET, přírodní, umělé nebo elektrické odpuzovače, moskytiéry atd. Komáři jsou aktivní při východu a západu slunce, proto je v tomto období potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Preventivně lze užívat malé dávky antimalarik, jako je Malaron, Lariam nebo Ephaquine. Vyšší dávky těchto léků se zároveň používají k zaléčení prvotních příznaků. V těžkých případech se k léčbě používá chinin. Vzhledem k tomu, že neexistuje na malárii očkování, je klíčové nemoc včas rozpoznat a zahájit léčbu. Každá malarická oblast je specifická a proto je vhodné typ léků nejprve zkonzultovat s odborníkem.

Cestujete do exotických zemí? Jaká očkování byste měli zvážit?

Antimalarika mají obecně mezi cestovateli špatnou pověst. Mnoho lidí si při jejich preventivním užívání stěžuje na nepříjemné vedlejší účinky, jako je nevolnost, teplota, střevní obtíže nebo zvracení. Nicméně průzkumy ukazují, že při užívání nejznámějšího Lariamu mají obtíže pouhá 3 % užívajících. Lékaři doporučují pořídit antimalarika už v České republice. Zvláště v rozvojových zemích nemusí být dostupné, případně jejich kvalita není vždy dostatečná. Před odjezdem také sledujte aktuální vývoj epidemiologické situace.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Malárie. Je největší hrozbou při cestování do tropických zemí?