Horečka dengue patří do skupiny akutních infekčních onemocnění a je jednou z nejčastějších tropických nemocí. Jedním z hlavních příznaků jsou tak silné bolesti, že se jí lidově přezdívá horečka lámající kosti. Přečtěte si, kde hrozí riziko nákazy, jak horečku dengue poznat a jak se proti ní bránit.
Horečka dengue výskyt a původ
Horečka dengue je onemocnění způsobené arboviry skupiny B (konkrétně virus dengue), které přenáší primárně komáři rodu Aedes. První zmínky o epidemiích horečky dengue jsou z 18. století z Asie, Afriky a Jižní Ameriky. Obecně je to onemocnění, které se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech, ale vzhledem k vysoké nakažlivosti se může objevit kdekoli na světě. Zdrojem nákazy je vždy nemocný člověk (výjimečně i primáti) a přenašečem infikovaný komár. V posledních deseti letech je dokonce výskyt horečky dengue vyšší než výskyt malárie, která byla do roku 2005 nezávažnějším onemocněním z tropů. Počet infikovaných lidí se každý rok zvyšuje a lékaři po celém světě začínají bít na poplach. Podle odhadů přesahuje počet nakažených stovky miliónů za jeden rok.
Jakým zvířatům se chcete vyhnout na dovolené? Následujícím 14 určitě
Horečka dengue očkování
I přes to, že se o horečce dengue začíná mluvit jako o celosvětovém problému, zatím neexistuje žádné certifikované očkování. Jediným opatřením je důsledná prevence proti komářímu štípnutí. Doporučují se účinné repelenty s vysokým obsahem DEET či dalších syntetických látek, oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, moskytiéry a další ochranné prostředky. Komáři bývají nejvíce aktivní brzy ráno a před západem slunce, takže v této době by měli cestovatelé dbát zvýšené opatrnosti. Existují 4 typy horečky dengue a po každém onemocnění si tělo vytvoří imunitu na daný druh. Dengue lze tedy prodělat jen čtyřikrát. Špatná zpráva je, že každý další průběh bývá komplikovanější než ten předchozí.
Jaké nemoci přenášejí komáři? Některými se můžete nakazit i v Česku
Inkubační doba nemoci je 3 až 7 dní. Horečka dengue má z počátku stejné příznaky jako jakákoli jiná viróza. Nejprve se objeví vysoké horečky provázené bolestmi hlavy, kloubů a svalů. Ty se postupně stupňují do takové míry, že nemocní mají pocit, jako by měli zlámané kosti. Odtud má horečka dengue také svou přezdívku lamač kostí. V další fázi dochází ke zvětšení mízních uzlin a ztuhnutí svalů, které může vyústit až do poruchy chůze. Typickým projevem je jasně červená vyrážka, která připomíná spalničky. Vyrážka obvykle postupuje od nohou přes celé tělo. Jediná léčba je doplňovat dostatečné množství tekutin, brát léky na snížení horečky, vitamíny a v nejtěžších případech pomůže krevní transfuze.
Cestujete do exotických zemí? Jaká očkování byste měli zvážit?
Horečka dengue následky
Nebezpečí horečky dengue spočívá v tom, že se nedá léčit přímo onemocnění ale pouze jeho symptomy. Pokud nedojde ke včasné nebo efektivní léčbě, případně u jedinců se slabší imunitou, může se horečka dengue rozvinout do dvou podob, které mohou být smrtelné. Jednou z nich je tzv. hemoragická horečka dengue, při které dochází k vnějšímu i vnitřnímu krvácení a dramatickému úbytku krevních destiček. Nejzávažnějším projevem nemoci je šokový stav, v němž začnou postiženému postupně selhávat orgány. Nejčastějšími trvalými následky horečky dengue je poškození zraku a poškození srdce a cév. Dobrou zprávou je, že pouze v 5 % případů nemoc dosáhne stádia s rizikem úmrtí.
Horečka dengue Thajsko
V Thajsku se horečka dengue vyskytuje a v roce 2016 byla na ostrovech Koh Samui a Koh Phangan epidemie této nemoci. Také Bangkok hlásí vysoký výskyt onemocnění. Cestovatelům se doporučuje pečlivě dbát na prevenci a používat lokální repelenty s minimálně 50 % DEET.
Horečka dengue Srí Lanka
Ministerstvo zahraničních věcí ČR v loňském roce vydalo varování pro cestování na Srí Lanku, zvláště do západní části země. Počet případů výskytu stále roste horečky dengue a situace se začíná blížit epidemii. Varování je stále aktuální. Na Srí Lance je zároveň problém s kvalitou zdravotnictví. Nemocnice nemají dostatečné kapacity, ať už se jedná celkově o dostupnost péče nebo o lůžka, personál či léky.
Víte, jak fungují časová pásma a znáte nemoc JET LAG?
Horečka dengue Bali
Horečka dengue působí velké problémy také v Indonésii a tedy i na Bali. Podle odborníků je velmi pravděpodobné, že virus dengue zde zmutoval a je výrazně odolnější. Díky tomu je zde vyšší riziko vypuknutí epidemie.