Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Víte, jak fungují časová pásma a znáte nemoc JET LAG?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 7. 2018

Představte si, že cestujete někam do neznámé země. Potřebujete vědět, v jakém časovém pásmu se ocitnete, abyste se mohli připravit na změnu. Víte, jaký je rozdíl mezi ČR a jinými státy? Zjistěte, jak fungují časová pásma ve světě.

Celá zeměkoule se otáčí kolem své osy – to víš asi každý – z tohoto důvodu je nemožné mít jen jeden univerzální čas. Povrch planety Země je rozdělen virtuálními pruhy. Těm se říká časová pásma. Jsou široká 15 stupňů. A proč právě 15 stupňů? Zeměkoule má 360 stupňů a otočí se vždy jednou za 24 hodin, jednoduchým výpočtem (360/24=15) získáte počet pásem. Samozřejmě jsou respektovány drobné odchylky. Některé státy totiž svým tvarem přesahují ideální pásmo a vždy je snaha o to, aby nemusely mít více časových pásem, pokud to není nutné.

Pásmo, kde se nachází nultý poledník, má zavedený koordinovaný světový čas a tvoří základ celého systému. Jednotlivá časová pásma definují odchylky od UTC.

Co znamená zkratka UTC?

UTC je zkratka z anglického Coordinated Universal Time – koordinovaný světový čas. Časová pásma se určují jako časové odchylky od UTC, které je nástupcem GMT. Je založen na atomových hodinách.

Časová pásma a příslušné země

V níže uvedeném seznamu je u každého časového pásma uvedena odchylka od UTC. U každého pásma jsou uvedené i některé státy nebo území, které pásmo používají.

Jak se vyrovnat s jet lag neboli s pásmovou nemocí?

UTC +1 hod. (SEČ – středoevropský čas)

Albánie, Alžírsko, Andorra, Angola, Belgie, Benin, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Česká republika, Dánsko, Francie, Gibraltar, Chorvatsko, Libye, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Kamerun, Kongo, Maďarsko, Makedonie, Monako, Německo, Niger, Nigérie, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rakousko, Rovníková Guinea, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Středoafrická republika, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tunisko, Vatikán.

UTC +2 hod.

Bostwana, Bulharsko, Burundi, Demokratická republika kongo, Egypt, Estonsko, Finsko, Pásmo Gazy, Izrael, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kypr, Lotyšsko, Lesotho, Libanon, Litva, Moldavsko, Namibie, Rumunsko, Řecko, Súdán, Sýrie, Turecko, Ukrajina, Zambie, Zimbabwe.

Oproti ČR je v těchto zemích časový posun +1 hodina. Je důležité myslet i na letní čas. V Řecku se třeba používá, a proto je rozdíl mezi časem vždy stejný, protože ke změně času dochází ve stejný den. V zemích, kde letní čas nepoužívají, bude v letním období posun o hodinu a v zimním období ještě o hodinu více, tedy o dvě hodiny.

15 důvodů, proč by měla být vaše příští dovolená na severním Kypru

UTC +3 hod.

Bahrajn, Bělorusko, Eritrea, Etiopie, Irák, Jemen, Katar, Keňa, Kuvajt, Madagaskar, část Ruska (Kaliningradská oblast), Saúdská Arábie, Somálko, Tanzanie, Uganda.

Posun oproti ČR je v létě o jednu hodinu a v zimě o dvě hodiny.

UTC +4 hod.

Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie, Mauricius, Omán, Réunion, Evropská část Ruska a Krym, Seychely, Spojené arabské emiráty.

Posun oproti ČR je o dvě hodiny v létě a o tři hodiny v zimě.

UTC +5 hod.

Části Kazachstánu, Maledivy, Pákistán, části Ruska, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán.

Posun o tři hodiny v létě a o čtyři hodiny v zimě.

Luxus a spánek pod mořskou hladinou. Na Maledivách se otevře ohromující podvodní vila

UTC +5.30 hod.

Srí Lanka, Indie

UTC +6 hod.

Bangladéš, Bhútán, Kyrgyzstán, části Ruska (Čeljabinská oblast, Sverdlovská oblast) a části Kazachstánu.

UTC +7 hod.

části Indonésie, Kambodža, Laos, část Ruska (Novosibirská oblast), Thajsko, Vietnam, Vánoční ostrov.

Chystáte se do Ameriky? Podívejte se, jak si cestu co nejvíce usnadnit

UTC +8 hod.

Západní Austrálie, Brunej, Čína, Hongkong, část Indonésie, Macao, Malajsie, Mongolsko, Filipíny, Krasnojarský kraj, Singapur.

UTC-Z (zulu) hod.

Burkina Faso, Faerské ostrovy, Gambie, Ghana, část Grónska, Guinea, Irsko, Island, Libérie, Mali, Maroko, Mauritánie, Pobřeží slonoviny. Portugalsko (kontinentální, Madeira), Senegal, Sierra Leone, Svatá Helena, Kanárské ostrovy, Toho, Velká Británie.

Časový posun oproti ČR je -1 hodina po celý rok.

UTC -1 hod.

část Grónská, Kapverdy, část Portugalska (Azorské ostrovy).

UTC -2 hod.

část Brazílie (Fernando de Noronha), Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy.

UTC -3 hod.

Argentina, část Brazílie, část Chile, Francouzská Guyana, většina Grónska, Surinam, Uruguay,

UTC -4 hod.

Anguilla, Americké i Britské Panenské ostrovy, Aruba, Barbados, Bermudy, Bolívie, části Brazílie, Dominikánská republika, Falklandy, Grenada, část Grónska, Guadeloupe, Chile, Nové Skotsko, Martinik, Montserrat, Paraguay, Portoriko, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Trinidad a Tobago, Venezuela.

Oproti ČR je časový posun v létě mínus šest hodin a zimně mínus pět hodin.

UTC -5 hod.

Bahamy, Ekvádor, Haiti, Jamajka, část Kanady, Kajmanské ostrovy, Kolumbie, Kuba, Panama, Peru, Turks a Caicos, části Spojených států (východní pobřeží Washington D.C., New York).

9 nejkrásnějších ostrovů v Karibiku, které stojí za to navštívit

UTC -6 hod.

Belize, Galapágy, Salvador, Guatemala, Honduras, Velikonoční ostrov, část Kanady, Kostarika, většina Mexika, Nikaragua, část Spojených států (Illinois, Texas).

Jaké potíže může přinést časový posun?

Někteří lidé mohou mít s posunem času problémy a déle jim trvá, než se s tím vyrovnají. Zejména v případě, kdy se jedná o rychlý letecký přesun několika časových pásem najednou. Dá se říci, že existuje nemoc z časového posunu nazvaná JET LAG. Člověk může trpět nevolností, podrážděností, bolí ho hlava a nemůže spát. Náprava může trvat i několik dnů.

O přesném času v dané zemi by vás měla po příletu vždy informovat letuška. Také mobilní telefon vám aktuální čas sdělí, protože se dokáže sám nastavit podle GPS souřadnic.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Víte, jak fungují časová pásma a znáte nemoc JET LAG?