×
JenProCestovatele

Kouzelný Mauricius. Co vidět a ochutnat na tomto ráji na zemi

Mauricius

Malý ostrůvek o rozloze 1 865 kilometrů čtverečních ležící poblíž Madagaskaru a Reunionu je nádherné místo, které si zamiloval i Mark Twain. Ten prohlásil, že Bůh nejdříve stvořil Mauricius a až poté jeho kopii v podobě ráje. Dáte mu za pravdu?

Původně neobydlený ostrov má teď přes milion obyvatel. Vystřídali se tu postupně Portugalci, Holanďané, Angličané i Francouzi. Na každém kroku zde vládne uvolněná atmosféra a obyvatelstvo je usměvavé a velmi hovorné. Těšit se můžete na pláže s bílým pískem, průzračně modré moře, skvělé ubytování i jídlo.

Mauricius informace

Ostrov Mauricius je africký stát a leží v Indickém oceánu. Pod něj spadá ještě blízký ostrov Rodrigues, který leží asi 560 km od něj a několik dalších malých ostrovů. Domluvíte se anglicky i francouzsky, ale nejpoužívanějším jazykem je kreolština. Jezdí se zde vlevo.

Hlavní město je Port Louis. Platí se mauricijskou rupií (MUR). Není problém ji získat běžným výběrem z bankomatu nebo výměnou EUR či USD ve směnárnách. Bez problémů zaplatíte i kartou. Mauricus je izolovaný ostrov a o něco dražší oproti například jihovýchodní Asii. Běžné ceny, když nenakupujete v hotelových komplexech, jsou ale podobné jako v ČR. Hodně se dá ušetřit vhodným výběrem ubytování, nakupováním jídla na trzích, v místních obchodech apod.

Ne vždy máte 15 % spotřební daň započítanou v ceně. Tuto informaci byste měli vždy najít v menu restaurace nebo se zeptejte personálu.

Co byste měli vědět, než odcestujete na Mauricius

Většina elektrických zásuvek je britského typu a potřebujete adaptér. Voda z kohoutku by měla být v pořádku, ale doporučuje se pít balenou. Časový posun je v létě +2 hodiny a v zimě +3 hodiny. Pro vstup na Mauricius nepotřebujete víza. Platnost vašeho pasu musí být alespoň 6 měsíců po návratu do ČR. Někdy vás při vstupu do země požádají o předložení zpáteční letenky.

Určitě vás také zajímá očkování. Žádné povinné stanovené není, pokud nepřilétáte ze zemí, kde se vyskytuje žlutá zimnice nebo přenosná dětská obrna. Pak byste očkovaní být museli.

Kam za delfíny? Plavání s delfíny je nejúžasnější zážitek na světě!

Počasí na Mauriciu

Počasí na ostrově ovlivňuje subtropické podnební pásmo a Indický oceán. Během roku se teploty příliš nemění, proto je tato destinace vhodná pro návštěvu po celý rok. Nejlepším obdobím jsou měsíce září–leden a duben–červen.

Nejvíce návštěvníků přijíždí v průběhu Vánoc a oslav Nového roku a pak také v období evropských prázdnin. Tomu odpovídá i zdražení všech služeb, vysoká obsazenost hotelů i plné pláže.

Co ochutnat na Mauriciu?

Mauricijská kuchyně je opravdu rozmanitá a vy tak můžete ochutnat jídla z celého světa:

 • Francie: zvěřina, pečivo (croissanty, bagety)
 • Afrika: creole rougaille z ryb a dalšího masa v pálivé rajčatové omáčce, bol renversé
 • Čína: smažené nudle, boulettes, smažený lilek
 • Indie: rýžové jídlo birivani, slané palačinky, různé varianty curry nebo skvělé chutney

Sladkou tečkou mohou být smažené kuličky obalované v sezamu gateaux gingli rier, koláč massepain, sušenky s kokosem, mandlemi a muškátovým oříškem a další a další dobroty.

K pití si můžete dát čerstvé džusy, kokosové mléko rovnou z ořechu nebo džus z plodů tamarindu. Oblíbeným nápojem je koktejl alouda. Základ tvoří agar, semena bazalky, mléko a esence vanilky a mandlí. Ochutnat můžete i lokální kávu nebo čaj. Co ale určitě nesmíte minout, je jejich rum. V restauracích ho často dávají jako digestiv.

Cestování do Afriky: ideální cíl pro dobrodružství, luxus, nebezpečí i romantiku

Co musíte na Mauriciu vidět a zažít?

Mauricius láká svými plážemi, skvělým ubytováním i přírodou. Není to ale vše, co můžete zažít na tomto malém ostrově. Projeďte se třeba lodí, ochutnejte noční život nebo poznejte místní historii.

Grand Baie

Rušná část ostrova kde najdete mnoho restaurací a barů, ale i krásné pláže a širokou nabídku vodních sportů. Nachází se zde nejhezčí pláž Trou aux Biches s bílým pískem a pláž Mont Choisy.

Ostrov IIe aux Cerfs

Ostrov na východním pobřeží s bílými písečnými plážemi a tyrkysově modrou vodou. Přijďte sem při odlivu, kdy se objeví velké množství lagun s vyhřátou vodou.

Poolostrov Le Morne

Turisticky velmi oblíbená část, které vévodí hora Le Morne Brabant. Odpočinete si zde v luxusních resortech i na krásných plážích lemovaných palmovými háji. Nenechte si ujít výhled z hory  zapsané v seznamu UNESCO.

Mahébourg a Blue Bay Marine Park

V bývalém hlavním městě se každé pondělí koná úžasný trh. Na jižní části ostrova je toto město centrem všeho dění. Až po vesničku Baie du Cap nenajdete moc hotelů, ale o to víc si užijete přírodu i nádherně průzračné vody v Blue Bay Marine Park. Tato oblast nadchne každého, kdo neholduje příliš velkým davům turistů a hledá klid.

Port Louis

Port Louis je hlavní město ostrova a rozhodně ho o své dovolené navštivte. Za zmínku jistě stojí rušný a pestrobarevný centrální trh plný čerstvého ovoce i zeleniny. Ochutnat můžete mléčný mauricijský nápoj alouda nebo podivné dragon furit. Zajímavostí je jistě Chinatown s početnou čínskou komunitou. Najdete ji za mešitou Jummah. Nechybí různé dobroty z místních pouličních stánků i spousta obchůdků s čínskou tématikou. V Port Louis se nachází jediný městský park plný velký banyánů, fontán i laviček. Jděte sem raději přes den. Večer na návštěvu zapomeňte. Nákupní a relaxační zónu najdete na nábřeží Caudan Waterfront. O sobotních večer můžete tancovat v rytmu živé hudby, dát si skvělou zmrzlinu nebo nakoupit různorodé suvenýry.

Blue Penny Museum

V areálu Caudan Waterfront najdete muzeum s nejcennějšími známkami na světě: Modrý a Červený Mauricius. Známky se osvětlují pouze na několik minut, každou hodinu 25 minut po celé. Je to z toho důvodu, aby nevybledly.

Mešita Jummah

Mezi domy se ukrývá nádherná mešita. Na první pohled si ji takřka nevšimnete, ale byla by velká škoda ji přehlédnout. Její boční stěny lemují malé obchůdky, které ještě víc umocňují historickou atmosféru.

Královská botanická zahrada Pamplemousses

Úchvatná zahrada s rozsáhlými sbírkami leknínů, palem a různých exotických rostlin. Na místě o rozloze 37 hektarů najdete palmové aleje, záhony s místní flórou a rostliny ze všech koutů světa. Roste tu unikátní palma Talipot, která během svého života vykvete pouze jednou.

Národní park Black River Gorges & Chamarel

Úžasné místo, které vám vezme dech. Můžete si zde odpočinout od koupání a oceánu, a naopak si užít úchvatnou přírodu. Za zmínku stojí vodopád Chamarel i nejfotografovanější místo na ostrově (Země sedmi barev). V oblasti Chamarel můžete ochutnat i lahodný místní rum přímo od zdroje.

Pozorování delfínů a velryb

Na Mauriciu se vám naskytuje unikátní příležitost pozorovat delfíny a velryby přímo v jejich domovině. Křišťálově čisté vody Indického oceánu přímo vybízí ke zhlédnutí úchvatného divadla – skupinek delfínů, které si dovádivě hrají přímo před vašima očima. Na otevřeném moři dále od břehu na vás čeká další nevšední zážitek a tím je pozorování velryb.

Nádherné pláže

Nejlákavějším na ostrově Mauricius jsou jeho pláže. Okolo velké části ostrova se vine korálový útes jako ochrana před velkými vlnami oceánu a vytváří lagunu s klidnou vodou. Pláže se v jednotlivých částech ostrova liší barvou písku i velikostí laguny. A na které pláže se můžete vydat? Na západním pobřeží je to osm kilometrů dlouhá a živá pláž Flic en Flac, na jihozápadě Le Morne s výhledem na dominantní horu Le Morne Brabant, okolí Blue Bay na jihovýchodní části ostrova, Trou aux Bichex, oblast Grand Baie s plážemi La Cuvette a Mont Choisy nebo Belle Mare, kde si ale musíte dát pozor na silné proudy.

Kultura a lidé

Ostrov je fascinující svou spletí nejrůznějších kultur. Ty se promítají i do místních tradic, jídla nebo architektury. Zastavte se v některém z náboženských chrámů nebo si zatančete původní tanec sega. Lidé zde jsou milí, upovídaní, veselí a vždy ochotní pomoci.

2.9/5 - (14 votes)

2.9/5 - (14 votes)


9 Komentáře Kouzelný Mauricius. Co vidět a ochutnat na tomto ráji na zemi

 1. Doporučuji si zaletět na ostrov nyní – rozdíl mezi realitou a článkem je asi několik let. Na ostrově je velmi draho a to úplně všude. Hlavně pobřeží. Resorty mají ceny uvedené na svých stránkách, tak můžete porovnat realitu. Severní část je oproti jižní části ostrova špinavá (odpadky). Každý se bude snažit turistu napálit. Doporučuji vnitrozemí, kde se nacházení restaurace, jenž překypují místními specialitami a jsou za rozumnou cenu. To ale musíte cestovat autem nebo na moto. Autobusy jsou zde trochu punkové 🙂 . Má zkušenost po 3 týdnech a cca 1200 km po ostrově….už nikdy více!!! Ale každý, ať si udělá obrázek sám. Hlavně nedejte na podobné články 🙂 .

  • Nesouhlasím, byl jsem tam před 10 lety a naprosto fascinující ! nevěřím, že by se to tak negativně změnilo !!

 2. I já si prošel podobnou zkušeností s ostrovem Mauritius jako pan Josef v předchozím příspěvku. Když pominu 12-ti hodinový let v přecpaném letadle společnosti KLM a neuvěřitelném bordelu v letadle po přistání na ostrově po vesměs holandských spolucestujících a následné šikaně ze strany místních celníků na letišti, dobré, byli jsme zde. Přesun do resortu sjednaným Taxi v pohodě. Ubytování v apartmánu odpovídalo sjednaným podmínkám. Nikoliv však již služby all inkluziv a přístup místního personálu. Ačkoliv se na place pohybuje pomalu víc číšníků nežli je hostů, více než jednoho nápoje se nedočkáte. Vyřešil jsem nákupem pití v místním supermarketu a při obědě a večeři požíval vlastní. Moc se jim to nelíbilo, ale přístup se nezměnil. Rozhodli jsem se navštívit hlavní město Port Luis. Doporučuji tuto cestu absolvovat místním autobusem, docela silný adrenalinový zážitek. Řidič si myslí, že je Fitipaldi, zatímco místní průvodčí se pokouší při této jízdě usnout, nemá šanci. Samotné město je dost na naše poměry špinavé a na místní tržnici jsem nedostal odvahu zde cokoliv ochutnat. Při pokusu zde něco místního nakoupit, byl problém. Prodejce se záměrně stavěl mezi nás a vystavené zboží, jako by říkal, běžte pryč. Tak jsme šli. Po této zkušenosti jsme již trávili čas na nádherné pláži a užívali si koupání a šnorchlování. Na rozdíl od jiných destinací, vás zde nikdo neobtěžuje. Abychom jen neleželi na pláži a ještě si také něco prohlédli, absolvovali jsme výlet na rychlém člunu na nedaleký ostrůvek s prohlídkou delfínů a místním barbecue. Když pominu opilé holanďany ve člunu a následné úporné průjmy po místním výborném barbecue na ostrově, výlet doporučuji. Krásné moře, koupání, jen ty delfíny to nějak nebavilo. Celkový pocit z této dovolené je asi takový, pokud chcete krásné moře, teplo a klid, doporučuji. Pokud očekáváte vstřícný přístup a ochotu místních při naplnění vašich zaplacených služeb, musíte mít hodně ostré lokty.

 3. Dovoluji si s uvedeným negativním hodnocením nesouhlasit. Byl jsem tam před deseti lety poprvé a podruhé letos v únoru. Byl jsem nadšený přírodou i vstřícností obyvatel. Ceny odpovídající kvalitám restaurací, podobné, jako v evropských přímořských destinacích. Určitě bych se na ostrov ještě alespoň jednou rád vrátil.

 4. Naprosto souhlasím. Kdo se chce nechat napálit at tomu článku uvěří. Ceny jsou mnohdy až neskutečné, lidé se vás budou vždy napálit a oškubat – o jejich přívětovosti a pohostinnosti si můžete nechat jen zdát. Resoprty jsou opravdu špinavé, servis velmi špatný. Řekl bych, že vetší zlodějnou na turisty je již jen SAE, kde dostanete v hotelu s ultra all inclusiv jen jedno pivo denně a večer vám nabídnou rakouské bílé víno, které normálně kupuji v rakousku za 6 EUR a v SAE ho máte za pouhých 100 US dolarů – super. A tak je to i na Mauriciu – ten kdo ten článek psal je buď zaplacen vládou Mauricia nebo “hlupák”.

 5. Byla jsem tam v listopadu 2017 a byla jsem nadšená. All inclusive odpovídalo, jídlo, pití po celý den, u oběda i večeře nebyl problém si vzít celou láhev vína, či litrovou vodu ve skle. Všichni milý a usměvavý, příroda nádherná. Ale chápu, že je rozdíl mezi 3* resortem a 5* my měli 5* a vše bylo dokonalé. Měli jsme to jako HONEYMOON a krásný větší pokoj s krásným výhledem na oceán. Procestovali jsme ostrov autem, které jsme si vypůjčili.

 6. Byl jsem tam letos v únoru a nesouhlasím s negativním hodnocením.
  Rozhodně není všude draze jak píše pan Josef, Lubomír či Zdenek. Vyhnul jsem se drahým rezortům a chtěl více poznat místní krajinu, lidi a kulturu. Na ostrově jsem byl dva týdny a celý ostrov jsem projel na skútru, taxíkem a autobusem. Byl jsem ubytován na třech různých místech, na jihu, jiho-východě a severu ostrova (Mahebourg, Le Morne, Grand Baie). Ano, narazil jsem i na lidi, kteří mne jako turistu natáhli (vyšší cenou služeb), ale za celý pobyt byli pouze dva, tři takoví. Myslím, že u nás v ČR je to směrem k turistům mnohem horší. Člověk by se měl ideálně informovat předem (např. tam kde je ubytován) o tom jaké ceny jsou adekvátní za jaké služby apod. a neakceptovat hned první nabídku ceny. Smlouvá se všude (kromě např. kamenných obchodů s pevnou cenou zboží). Pokud se vám cena nezdá a od obchodníka odcházíte, skoro za vámi utíká s lepší nabídkou… Rozhodně jsem nikde za něco neplatil víc, než bych platil v přepočtu na koruny u nás v ČR. Můžete ochutnat výbornou místní kuchyni aniž byste utratili víc než je nutné – vždy mě to vyšlo levněji než v restauraci v ČR a pokaždé to byla velká porce. Ani komfortní ubytování nemusí být drahé. Místní lidé ke mě byli vždy vstřícní a přátelští, aniž by po mě něco chtěli. Prostě vás jen zastaví na ulici a dají se s vámi do řeči, nebo se na vás jen usmějí či pozdraví. Najdou se místa, kde není čisto, ale většina ostrova tvoří nádherná příroda a pláže. Prošel jsem i místa kam byste se večer báli, ale taková se najdou v každé zemi. Co se týká autobusů, jezdí tam celkem staré kousky, ale má to své kouzlo. Nejen řidiči autobusů, ale všichni místní řidiči jsou na naše poměry celkem střelci, ale většina z nich nejezdí tak rychle, max. 80 km/h, nikam se tam nespěchá. Z a do hlavního města jezdí autobusy nové, moderní a klimatizované, takže to není tak hrozné. Pokud vychytáte správnou denní dobu můžete být i na hodně vyhledávaných turistických místech (např. Ostrov IIe aux Cerfs) relativně sami a nerušeni. Na závěr – nemyslím si, že je na místě hodnotit ostrov podle toho, že let na něj trvá 12h (když je vzdálený cca 9000 km) nebo že se na něm vyskytují i jiní (byť nepříjemní) turisté. Chce to nadhled. Jednoznačně doporučuji.

 7. K těm negativním hodnocením – netvrdím, že je tam vše ideální, ale mé zkušenosti z 10 pobytů za posledních 15 let jsou kladné, a to při 14ti denních pobytech v pětihvězdičkových hotelích s golfem.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*