Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Chystáte se do Ameriky? Podívejte se, jak si cestu co nejvíce usnadnit

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 6. 2018

Mnohými nenáviděná a mnohými milovaná. Rozhodně má Amerika, a hlavně Spojené státy, své kouzlo. Někomu se tam tak zalíbí, že se znovu a znovu vrací a někdo už tuto zemi nechce vidět nikdy víc. Před samotnou cestou za velkou louži se tak jako tak musíte dobře připravit. Podívejte se, na co před cestou nesmíte zapomenout.

Cesta do USA vyžaduje nějakou přípravu. Podívejte se na naše tipy, které vám ulehčí cestu.

1. Vstup do USA

Občané České republiky nemusí mít od roku 2008 pro cesty do USA vízum. Je potřeba ale vyplnit na stránkách Amerického velvyslanectví elektrickou cestovní registraci ESTA. Za ní zaplatíte poplatek. Některé cestovní kanceláře vám tuto povinnost ušetří, protože registraci vyřídí za vás.

2. Zkontrolujte cestovní doklady

Do Spojených států můžete cestovat pouze na platný cestovní pas. Jen občanský průkaz vám nestačí. Pas musí obsahovat biometrické údaje. Zkontrolujte si svůj doklad s dostatečným předstihem. Jeho vyřízení trvá několik týdnů.

3. Najděte si nejlevnější letenky

Letenky do USA nejsou úplně levnou záležitostí. Dají se ale sehnat i za méně než deset tisíc včetně všech poplatků a tax, když budete mít štěstí a dobrou ruku. Celkem pravidelně se objevují dobré akce. Termíny u takto výhodných cen bývají ale omezené s pevně danými letišti, mezipřistáními a hlavně, míst je jen omezený počet.

Cestovat do USA bez víza? Díky cestovnímu povolení ESTA je to možné!

4. Počítejte s časovým posunem

Ve Spojených státech je celkem šest časových pásem. Oproti Česku je tam od východu na západ o šest až deset hodin méně. Aktuální čas můžete zjistit na webu TimeAndDate.com. Než si na časový posun zvyknete, můžete mít během prvních pár dní potíže se přizpůsobit. Někteří lidé usínají již odpoledne a probouzí se v noci. Říká se tomu pásová nemoc. Někteří odborníci udávají, že na každou hodinu časového posunu je nutný jeden den k rekonvalescenci. Na jiné časové pásmo se můžete připravit v předstihu. Před odletem choďte spát brzy ráno a vstávejte až po poledni. Po příletu vás pak nezaskočí tolik únava a nebudete ztrácet drahocenný čas.

5. Jiné jednotky

V USA dávají přednost imperiálním jednotkám např. stopa, yard, míle, unce, libra, stupně Fahrenheita. Pro převod mezi jednotkami můžete využít vyhledávač Google. Ten vám bude užitečný i při převodu korun na dolary.

6. Vybavení na dalekou cestu

Lety přes oceán jsou dlouhé a často ještě prodloužené přestupy v některé z evropských metropolí. Během dálkových letů obvykle dostanete občerstvení a deku s polštářkem. I tak si vezměte s sebou něco dobrého na zub a klidně i svůj pohodlný polštář. Nezapomeňte knížku, časopis, křížovky, průvodce, dobrou hudbu, notebook, tablet apod.

7. Objednejte si dopravu z a na letiště

Letiště se v USA často nachází i desítky kilometrů od centra měst a na místě vás může doprava z letiště nebo na něj vyjít mnohem dráž, než když si ji objednáte ještě před odletem do Spojených států.

8. Sjednejte si cestovní pojištění

Nemít cestovní pojištění v USA se může pěkně prodražit. Proto ho nepodceňujte. Zdravotní péče je v ve Státech jedna z nejdražších na světě. Když nebudete mít vyřízené cestovní pojištění a něco se vám stane, věřte, že to s vašimi úsporami hodně zamává.

Cestovní pojištění. Vybíráte ho správně?

9. Nezapomeňte elektrický adaptér

V USA mají elektrické zásuvky jiný tvar než v České republice. Nezapomeňte si koupit ještě před odletem vhodný elektrický adaptér. Ušetříte si mnoho starostí a pobíhání po obchodech na místě.

10. Mějte po ruce drobné

Spojené státy americké jsou známé svým spropitným. Obsluha v restauraci, pokojské i řidiči jsou placeni tak, že se vždy počítá s dýškem. Proto si připravte zásobu jednodolarovek. V restauracích se počítá se spropitným 15-20 procent, taxikáři chtějí cca 10 procent a pokojským postačí jeden až dva dolary. Některé restaurace už mají spropitné v ceně. Hledejte vyplněnou kolonku „Service Charge“.

11. Mezinárodní řidičský průkaz se bude hodit

Chcete se prohánět autem po legendárních amerických dálnicích? Nezapomeňte, že musíte mít mezinárodní řidičský průkaz. Vyřiďte si ho před odletem včas. Půjčit si v USA auto není žádný problém.

12. Vstupenky na akce si zarezervujte předem

Chystáte se navštívit americká velkoměsta? Pak si vstupenky na různé atrakce objednejte předem. Ušetříte čas, protože nebudete nikde čekat fronty, a navíc můžete i ušetřit. Na některá místa se ani bez předem objednané vstupenky nedostanete.

13. Dobře plánujte

Ať už letíte za oceán na týden nebo na měsíc, vždy mějte připravený podrobný plán cesty. Vyhledejte si všechny atrakce a místa, která chcete navštívit, zjistěte si ceny vstupného, zarezervujte vstupy, pohlídejte otevírací dobu atd. A nezapomeňte, k plánu A mějte připravený i plán B.

20 tipů, jak ušetřit při plánování dovolené (nejen v USA)

14. Nové zážitky už na vás čekají

Amerika je jiná země než ta naše a spousta věcí tam funguje odlišně. Právě to ale turisty a cestovatele tolik láká. Zapomeňte na pověsti o fast foodech, obézní občany, politiku a užijte si jiný svět se vším všudy. Otevřete se novým zážitkům a uvidíte, jak hluboko se do vás tato země nevyčerpatelných možností zakousne.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Chystáte se do Ameriky? Podívejte se, jak si cestu co nejvíce usnadnit