Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Cestujete do exotických zemí? Jaká očkování byste měli zvážit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 5. 2018

Chystáte se odcestovat do nějaké exotičtější destinace? V takovém případě byste rozhodně neměli podcenit očkování. Je to efektivní způsob prevence onemocnění nějakou infekční chorobou, která se v zahraničí může vyskytnout.

Očkování do zahraničí provádí specializovaná pracoviště – střediska očkování a centrum cestovní medicíny. Nezapomeňte, že očkování musí být zahájeno včas, aby bylo možné dodržet potřebné rozestupy mezi vakcínami a zároveň, aby mohlo dojít k dostatečnému rozvinutí protilátek. Se svým obvodním lékařem pak můžete probrat, jaká očkování vám doporučuje.

Při tvorbě očkovacího plánu je nutné posoudit některé faktory:

  • kam jedete, jaký je váš cestovní program a délka pobytu,
  • zda budete ve městě nebo na venkově,
  • způsob cestování, stravování i ubytování,
  • roční období, které zrovna panuje v dané destinaci,
  • váš aktuální zdravotní stav,
  • kontraindikace očkování v minulosti,
  • věk, pohlaví,
  • vaše imunita (přihlíží se na infekční onemocnění, které jste prodělali nebo předchozí imunizaci),
  • termín odjezdu.

Jako první je nutné zkontrolovat platnost očkování proti tetanu. U osob nad třicet let se doporučuje přeočkování proti dětské obrně a záškrtu v případě cesty do endemických oblastí. U dětí se kontroluje, zda má už potřebné základní očkování.

Při samotném očkování se vždy dává nejdříve očkování povinné, pokud ho cílová země vyžaduje a až poté doporučené.

Která očkování jsou povinná?

Při cestách do některých zemí Afriky a Střední a Jižní Ameriky je nutné očkovat proti žluté zimnici a při cestách do Saudské Arábie je nutné očkování proti meningokokové meningitidě typu A, C, Y a W. Některé země vyžadují, abyste byli očkováni proti žluté zimnici v případě, že přijíždíte ze země, kde se tato nemoc endemicky vyskytuje.

Kam vyrazit v červnu za exotikou na dovolenou? Turisty potěší příjemné teploty a zeleň

Onemocnění, proti kterým chrání očkování

Lékaři vám, vzhledem k výskytu v mnoha exotických zemích, budou nejčastěji doporučovat očkování proti následujícím nemocem.

Žlutá zimnice

Žlutou zimnici přenášejí komáři. Jedná se o nebezpečné krvácivé onemocnění, které doprovází vysoká horečka, zimnice, únava a zvracení. Příznaky se objeví přibližně 3 až 6 dnů po štípnutí. V této fázi nemoci se velká část pacientů uzdraví bez následků. U druhé části pak přetrvává horečka a přidává se žloutenka, krvácení a selhání orgánů.

Žloutenka A a B

Očkování proti žloutence se doporučuje do mnoha exotických zemí. Proti hepatitidě typu B se u nás očkuje povinně. Typ A už povinný není. Mimo očkování je také dobrou prevencí dodržování zásad osobní hygieny a vyhýbání se konzumaci závadných potravin nebo pití kontaminované vody. Proti typu B ale funguje pouze očkování.

Cholera

Cholerou se nakazíte od druhého člověka. Objevuje se v drtivé většině případů jen v rozvojových zemích. Inkubační doba je dva až pět dní a jedná se o průjmové onemocnění. Někdy nemoc proběhne bez větších komplikací, ale může být i velmi nebezpečná. Během velmi krátké doby ztratí pacient kvůli zvracení a úpornému průjmu mnoho tekutin, dojde k dehydrataci, selhání ledvin a smrti.

Vzteklina

Vzteklina je velmi nebezpečné onemocnění, které je bez rychlé pomoci vždy smrtelné. Proto lékaři očkování před cestou do některých zemí důrazně doporučují.

Japonská encefalitida

Japonská encefalitida se objevuje v jihovýchodní Asii a přenášejí ji komáři žijící v blízkosti stojaté vody (hlavně u rýžových polí a v záplavových oblastech).

Očkování proti klíšťatové encefalitidě. Braňte se zánětu mozkových blan

Tyfus

Břišní tyfus je taktéž velmi nebezpečné onemocnění. Objevuje se hlavně v rozvojových zemích Asie, Afriky a Střední a Jižní Ameriky. Ochránit se z části můžete prevencí. Konzumujte tepelně upravená jídla, ovoce a zeleninu loupejte. Nepijte nebalenou vodu a pravidelně si desinfikujte ruce. Protože ale v některých zemích existuje velké riziko nákazy, je očkování tou nejlepší ochranou.

Očkování do Evropy

V Evropě hrozí velmi podobné nákazy jako v České republice. Ve východní nebo jižní Evropě se ani zdaleka tolik nemusíte bát malárie nebo žluté zimnice jako jinde. Mnohem větší riziko představuje vzteklina, klíšťová encefalitida nebo borelioza. Lidé nad 40 let by se měli nechat očkovat právě proti encefalitidě. Pokud se chystáte pokořit rumunské hory, nechte se naočkovat proti vzteklině zcela určitě.

Vhodná je také hepatitida typu A neboli nemoc špinavých rukou a žloutenka typu B. Je možné dostat i injekci, která obsahuje látku chránící proti oběma typům naráz.

Očkování do Asie

Chystáte-li se například do Thajska a vaše cesta povede přes země, kde se vyskytuje žlutá zimnice, musíte být naočkováni proti žluté zimnici a mít k tomu mezinárodní očkovací průkaz. Jinak v Thajsku nebo okolních zemích není žádné očkování pro vás povinné, ale doporučuje se očkování proti tetanu, meningokokům a v případě cesty na venkov nebo období dešťů není špatné ani očkování proti vzteklině a japonské encefalitidě. Ti, kdo trpí na cestovatelské průjmy, by měli promyslet i očkování proti choleře. Důležitá jsou i antimalarika. Například v Laosu je budete určitě muset užívat. Jestliže vaše cesta směřuje do Japonska, nepotřebujete žádné speciální očkování.

Kdy jet do Thajska? Známe počasí na ostrovech i pevnině

Očkování do Afriky

V Africe velmi záleží na tom, kde budete. V hotelovém resortu v Egyptě nic zvláštního nepotřebujete a vystačíte s běžným očkováním, které je doporučené v Evropě. Pokud se chystáte po zemi cestovat, je nutné se chránit o něco víc. Zvážit byste měli očkování proti břišnímu tyfu, choleře, záškrtu i vzteklině, která se v některých oblastech Afriky vyskytuje. V místních tocích v Egyptě nebo jinde byste se rozhodně neměli koupat kvůli riziku kožních parazitů. V Keni se mimo občasné malárie vyskytuje v epidemiích i žlutá zimnice. Na tu určitě nezapomeňte. Proti malárii se očkovat nedá, ale je možné mít s sebou profylaktické léky. Nedají se koupit volně, proto si je vyzvedněte ještě před cestou.

Dovolená v Egyptě. Co navštívit a proč nabízí mnohem víc než jen pyramidy

Očkování do Severní a Střední Ameriky

Ve Spojených státech vám stačí stejné očkování jako ve střední Evropě. Při cestě na jih už zvažte vakcínu proti tyfu. Ta se může vyplatit už při cestě do Mexika. Očkování proti tyfu nebo meningokokům je vhodné i do Dominikánské republiky, která je velmi oblíbenou turistickou destinací.

Očkování do Jižní Ameriky

V Chile, Peru nebo Brazílii je vhodné očkování proti záškrtu. Brazílie se vyznačuje i výskytem žluté zimnice nebo vztekliny. Tu ostatně zvažte vždy, pokud hodláte cestovat po jihoamerické přírodě. V některých státech se vyskytuje také malárie. Nezapomeňte ani antimalarika.

Zásobte se repelenty kvůli obtěžujícímu hmyzu, který může přenášet horečnaté onemocnění a opatrní buďte i na místa, kde se koupete kvůli kožním parazitům. Do zemí, jako je Peru nebo Chile se hodí očkování proti tetanu a břišnímu tyfu.

Očkování do Austrálie

Do Austrálie se doporučuje běžné očkování: proti tetanu, hepatitidě A i B a proti meningokokům. Žlutá zimnice není nutná. Velmi vzácně se objeví malárie. Nebezpečný může být zdejší hmyz, který přenáší horečku dengue a jiné tropické choroby. Proto si nezapomeňte nějaký velice účinný repelent.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Cestujete do exotických zemí? Jaká očkování byste měli zvážit?