Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Jakým zvířatům se chcete vyhnout na dovolené? Následujícím 14 určitě

Martina Mádlová

Martina Mádlová

13. 3. 2018

Na dovolené se určitě nechcete potkat s žádnými nepříjemnostmi. Někdy to mohou být i různá zvířata. Setkání s některými z nich může být otravné a v určitých případech dokonce život ohrožující. Podívejte se, co vás může na cestách potkat.

Podle odborníka Benta Christensena, který je univerzitním lektorem v oboru ekologie na univerzitě, patří k nejnebezpečnějším komáři a parazité ve sladké vodě. Komáři mohou přenášet mnoho vážných onemocnění a paraziti, kteří se nacházejí jak v pitné vodě, tak ve sladkovodních jezerech taktéž. Zejména tam, kde je mnoho lidí a nedbá se příliš na hygienu, si dejte pozor na to, co pijete a kde se koupete.

Která zvířata vám dokáží značně znepříjemnit dovolenou?

1. Komáři

Komáři se nacházejí všude tam, kde je vlhko. Různé druhy komárů jsou aktivní v různé denní době, některé během dne, jiné za soumraku a jiné ve tmě. Vyskytují se často v městských oblastech, pralesích a mokřadech.

Nejsou problém samy o sobě, ale mohou šířit řadu nemocí: malárie, virus zika, horečka dengue apod. Ochránit se můžete jedině neprodyšným oblečením, přípravky, které komáry odpuzují a využíváním klimatizace tam, kde je to možné.

2. Škorpioni (štíři)

Těmto malým zvířátkům se velmi dobře daří v suchém klimatu, ale setkat se s nimi můžete i v deštných pralesích. Nejvíce se vyskytují v tropech a i v jižní Evropě. Ve střední Americe a severní Africe existuje několik nebezpečných druhů. Obecně jich ale většina nebezpečná není. Pokud se budete vyskytovat v místech, kde škorpioni žijí, kontrolujte pravidelně boty, než si je nazujete a zkontrolujte i lůžko. Stejně tak nikdy nedávejte ruce do žádných malých děr. Když vás škorpion přesto kousne a vy nevíte, který je to druh, vyhledejte pro jistotu lékaře.

Nejbezpečnější země světa jsou někdy obrovským překvapením a jak je na tom Česká republika?

3. Pavouci

Pavouci jsou všude. V zásadě nijak neškodí, ale existují lidé, které kousnutí pavoukem zabilo. Není to ovšem ani zdaleka takové číslo, jak by se někdo mohl domnívat. Mnohem větší problém je podle Benta tzv. spider fobie (fobie z pavouků nebo také arachnofobie). Existuje opravdu mnoho lidí, kteří mají nadměrný strach z pavouků. Proto pavouci způsobují škody spíše proto, že se jich lidé bojí, než z toho, co dělají sami.

4. Štěnice

Štěnice existují všude po celém světě. Větší riziko, že se s nimi setkáte, je v horších hotelech, ale není vyloučené, že se objeví i v těch luxusnějších. Samy o sobě nejsou nebezpečné, ale velmi nepříjemné. Komplikace může přinést akorát jejich kousnutí, pokud se škrábete a zanesete si do rány infekci.

Pokud se po noci strávené v některém hotelu probudíte poštípaní a kousnutí vypadá jako bodnutí komárem, je pravděpodobné, že jste své lože sdíleli s dalšími obyvateli. V takovém případě dejte své oblečení okamžitě do mrazáku nebo do horké páry, až se dostanete domů. Je totiž velmi jednoduché si štěnice dovézt domu, ale mnohem hůře se jich zbavíte.

Kam cestovat sama? 9 bezpečných (a cool) měst pro ženy cestovatelky

5. Švábi

Taktéž švábi jsou všude. Nepřinášejí žádné zdravotní riziko, ale samozřejmě není nic příjemného se s nimi potkat. Riziko přenosu nějaké infekce je minimální a není nutná žádná zvláštní ochrana proti nim. Naopak, v některých zemích vám je nabídnou jako vynikající pochoutku.

6. Pijavice

Pijavice se nachází v deštných pralesích a dalších vlhkých lesích. Vyrojí se zejména v období po dešti. Ty, které se nacházejí na zemi, bývají horší než pijavice žijící ve vodě. Existuje několik druhů, které mohou šířit nemoci, ale je to extrémně neobvyklé. Ochráníte se před nimi dobrým oblečením a pevnými boty. Existují také odpuzující spreje.

7. Hadi

Nejnebezpečnější hadi se nachází v tropických oblastech, jako je Indie, jihovýchodní Asie, jižní a střední Amerika a jižní Afrika. I Austrálie má několik jedovatých hadů.

Turistům příliš často hadi potíže nezpůsobují, mnohem nebezpečnější jsou pro místní obyvatele pracující v zemědělství. Každoročně takto zemře 60 až 70 tisíc lidí, většina zemědělci.

Stejně jako u škorpionů i před nimi se můžete ochránit tak, že vždy zkontrolujete obuv a oblečení a nebudete detailně prohlížet žádné díry v zemi. V případě hadího kousnutí je vždy nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

8. Medúzy

Medúzy žijí ve slané vodě. Ty nejvíce nebezpečné se vyskytují v tropických a subtropických vodách. Jen málo lidí umírá po ožehnutí medúzou, ale je to velmi bolestivé a nepříjemné. Navíc mohou zůstat nepěkné jizvy. Jakmile je zahlédnete ve vodě, raději se nekoupejte nebo si vyhledejte jiné místo. Mají dlouhá chapadla. Často se objevují v různých časových úsecích. V Austrálii existují jasná období, kdy se jich objevuje víc. Existují také ochranné plavky. Když už se stane, že váš spálí, je možné postižené místo neutralizovat octem nebo vodou. Zeptejte se ideálně místních lidí, které s tím mají bohaté zkušenosti, jak bolestivé místo nejlépe ošetřit.

9. Mořský ježek

S mořským ježkem se můžete setkat ve slané vodě po celém světě. Ti nebezpečnější žijí spíše v hlubší vodě. Někteří mohou být opravdu smrtelně nebezpeční. Píchnutí od ostatních je jen velmi bolestivé. Těch klasických černých se bát nemusíte, ale případnou ránu vždy dobře ošetřete, abyste nedostali infekci. Ochrana před nimi existuje jediná. Používejte vhodné koupací boty.

Jak smlouvat v Turecku, Thajsku i Egyptě. Užijte si nákupy

10. Žraloci

Postrach všech – žralok. Setkat se s nimi můžete prakticky ve všech mořích, ale ti nebezpeční pro lidi se objevují hlavně v tropických a subtropických mořích.

Obecně se žraloků není potřeba obávat, i když dobrovolně si s nimi asi zaplavat nepůjdete, abyste si tuto teorii ověřili. Existuje několik druhů žraloků, o kterých je známo, že na lidi zaútočili – samozřejmě známý bílý žralok, ale třeba i žralok kladivoun.

Ochráníte se před nimi jen tak, že se budete vyhýbat místům s jejich větší koncentrací.

11. Rejnok

Rejnok se nachází především v tropických a subtropických vodách. I když se jich často lidé bojí, neznamenají žádné nebezpečí. Pokud už dostanete od zásahu ostnem, vyhledejte lékařskou pomoc. Smrti se ale bát nemusíte. Počet lidí, kteří po ráně od nich zemřeli, není vyšší než deset. Navíc nebezpečí vám hrozí jen tehdy, pokud se budu cítit ohrožen a vy na něj například šlápnete. Není to útočný tvor.

Ochráníte se před nimi těžko, protože vám nepomohou ani koupací boty. Protože ale je riziko opravdu minimální, není potřeba se jich nijak zvlášť bát.

12. Kočky a psi

Kočky a psi by vás asi nenapadli. Ale i oni mohou být nebezpeční. Je mnoho lidí, kteří se nakazí každoročně vzteklinou a zemřou. To stejné platí i pro kočky. Přenášejí i svrab a vši. Proto se na svých cestách raději nedotýkejte žádných zvířat a zvlášť těch, která se potulují po ulicích bez majitele.

Když by vás nějaké takové zvíře kouslo, ihned vyhledejte lékařskou pomoc.

13. Netopýři

Netopýři se mohou objevit taktéž všude na světě. Sami o sobě nejsou nijak nebezpeční, ale jako ostatní druhy sající krev jiných zvířat, mohou přenášet nemoci, například vzteklinu. Nikdy se jich proto nedotýkejte a nesnažte se je chytat.

14. Písečné blechy

Písečné blechy se objevují na pláži. Může mít několik různých druhů včetně komárů. Nachází se na všech tropických plážích po celý rok. Běžně se vyskytují hlavně na Floridě, severní Austrálii a některých místech v Thajsku. Dokáží pobyt dosti znepříjemnit a mohou přenášet nemoc zvanou tungóza.

Tyto blechy se vyznačují tím, že zalézají do podkoží, do kterého vnikají v místech s měkčí kůží. Obvykle na dolních končetinách, v patě zespoda do plosky nohou nebo pod nehty.

Možná si teď říkáte, jestli není lepší zůstat doma. Ale tak to určitě není. Setkání s většinou těchto zvířátek je spíše nepříjemné  než nebezpečná. Pokud byste chtěli být naprosto v bezpečí, museli byste zůstat zavření doma v posteli. Pak vás sice neohrozí zvířata, ale nejspíš umřete nudou. Svět stojí za objevování i přes určitá rizika.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Jakým zvířatům se chcete vyhnout na dovolené? Následujícím 14 určitě