Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Čechy

Túra na Plechý: Kudy na nejvyšší horu jižních Čech?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

7. 12. 2021

Plechý (1378 m. n. m.) je nejvyšší vrchol české části Šumavy a zároveň nejvyšší vrchol Jihočeského kraje. Díky svým nej, ale nejen proto, láká milovníky horského turismu. Možná láká i vás. Proč byste si na horu měli zajít, co po cestě uvidíte a s čím člověk musí počítat?

Proč název „Plechý”: Význam slova a trocha historie

Hřeben hory Plechý pohoří dělí na českou a rakouskou část. Vrchol tudíž logicky má i německý název, který zní Plöckenstein. To je ve skutečnosti původnější název, a proto hora nijak nesouvisí s plechem nýbrž s leskem, od slovesa blecken. V překladu jde o „lesklý kámen”. Starší název zní Pleckhenstein, neboli v ještě starším středověkém pravopisu Plechensteyn.

Výlety na Plechý nejsou nic nového, nejvýznamněji je s horou spojován česko-rakouský básník Adalbert Stifter (1805–1865). Tento umělec se má k Šumavě asi tak jako Bezruč k Beskydám: miloval horskou přírodu, rád chodil na hory a Plechý byl jedno z jeho oblíbených míst. Proto na svahu stojí žulový obelisk na básníkovu počest.

Kudy na Plechý? Mapa nelže, civilizace je daleko

První otázka by měla znít: proč jít na Plechý? Lanovka sem nejezdí, vozidly se dostanete nejblíže na 7 kilometrů od vrcholu a převýšení také není žádný med. Ale přiznejte si to: čtete si článek na tomto webu, protože ve vás dřímá duše dobrodruha.

Berme u Plechého náročnost jako výhodu. Takový celodenní horský výlet dokáže člověku skvěle zocelit tělo a pročistit hlavu. Navíc může posloužit jako příprava pro ještě náročnější túry. Vezměme si jako příklad třeba Tatry: nezakládají se vtipy o nepřipravených Čehúních v sandálech na realitě?

Túra na Roháče. Západní Tatry mají nejkrkolomnější hřebenovku Slovenska

Chce-li se vám výstup absolvovat z rakouské strany, ujdete méně kilometrů, a převýšení se samozřejmě nevyhnete. Cestu si můžete usnadnit lanovkou, na Plechý však od ní půjdete ještě více než hodinu cesty po hřebeni. Vzhledem k tomu, že ne každému se chce objíždět hory, zaměříme se zde na trasy z české strany.

Plechý a Plešné jezero

Z Plechého kraj pod sebou moc dobře neuvidíte, zato je zde krásná příroda. Ne nadarmo tu existuje národní park. Obdivovat můžete například jezero, od kterého na vrchol vede žlutá turistická značka. Mezi Plešným jezerem a vrcholem hory je velmi příkrá skalní stěna zvaná Jezerní. Tu můžete obejít snazší ale delší cestou po žluté z východní strany, nebo se hecnout a vydat se do svahu naučnou stezkou Duch pralesa.

Když už jste si vyhradili den na zdolání Plechého, jezero rozhodně stojí za to nevynechat. Nejširší ledovcové jezero české Šumavy vypadá krásně v každém ročním období. V minulém století zde byla turistická chata, po které už moc pozůstatků nenajdeme. Činnost člověka zde připomíná jen hráz s meteorologickou stanicí a měřidlem průtoku.

Možné cesty na Plechý – turistické trasy z Česka

Jak se ale vůbec dostat k Plešnému jezeru? Autem se dá dostat například k občerstvení U Juráška v obci Nová Pec. Tam se nachází placené parkoviště, odkud vede k Plechému trasa na západ po zelené značce. Od rozcestníku Pod kamenným mořem máte možnost vydat se hned nahoru nebo si zajít ještě pár set metrů k jezeru. Cestu pravděpodobně zvládnete během tří hodin, terénně je nejnáročnější v poslední třetině. Na zelenou trasu se také můžete napojit přes žlutou, která vede od zastávky autobusu Nová Pec, Rozbach. Tam však není parkoviště.

Šumava: 5 tipů na rodinný výlet

Milovníci delších horských pochodů se mohou vydat na Plechý cestou po hřebeni. Červená povětšinou kopíruje státní hranici. Směrem od jihovýchodu značka začíná v osadě Přední Zvonková u vodní nádrže Lipno, pak stoupá po hřebeni. Cestou na Plechý tudy potkáte vrcholy Smrčina a Hraničník, ke kterým z rakouské strany vedou lanovky.

Dále na západ se dá dojít na česko-rakousko-německé trojmezí a pak pokračovat po hranici Česka s Německem. Červená značka také skýtá nejkratší možnou trasu na Plechý, a to právě od západu, z Třístoličníku, kam se dá dojet z Německa.

Čertovo jezero a Černé jezero. Pověsti i skutečné příběhy, které se vážou k šumavským skvostům

Lze jít na Plechý s kočárkem nebo kolem?

Na vrchol by se s vozítkem šlo jen velmi těžko, ale k Plešnému jezeru s kočárkem můžete. Vhodná trasa vede z Jelení, což je osada na severu katastru Nové Pece. Můžete tu zaparkovat auto nebo sem dojet autobusem. Procházka začíná dvěma kilometry po modré turistické značce. Z té je pak třeba sejít na zelenou, která vás dovede až k jezeru. Je to vlastně výstup po té samé zelené značce, jen z opačného konce.

Fyzicky zdatní se mohou vydat k Plešnému jezeru na kole. Od něj směrem na vrchol je však zákaz vstupu pro cyklisty. Nařízení přísně doporučujeme respektovat – nezapomínejme, že jsme v národním parku, a buďme vůbec rádi za možnost chodit zde po lesních cestách.

Výstup na Plechý v zimě

Je ještě jedna věc, se kterou musíme počítat při plánování túry na Plechý: počasí. V tomto případě tedy spíše podnebí. Tím je myšleno, že klimatické podmínky na hoře jsou celkově poněkud drsné. Na cestu jsou vhodné např. dolomite boty.

Na Plechém výška sněhu dosahuje někdy více než 1 metr, je zde častý vítr a v závislosti na roční době i mlha nebo mráz. Jdete-li v zimním období, opravdu teple se oblečte. Jdete-li na jaře, oblečte se jako na sáňkování. To platí pro většinu hor, u Plechého však obzvlášť. Sníh zde totiž zůstává velmi dlouho, někdy prý až půl roku.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Túra na Plechý: Kudy na nejvyšší horu jižních Čech?