Menu
JenProCestovatele
Výlety Zlínský kraj

Valašské Meziříčí: Frgály, dva zámky a brána do Beskyd

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

25. 3. 2023

Na soutoku řek Vsetínská Bečva a Rožnovská Bečva leží historické a kulturní město Valašské Meziříčí. Co navštívit ve ValMezu, jsme se vám rozhodli přiblížit, protože toto místo opravdu stojí za to. Představuje vyváženou kombinaci historických památek, možností seznámit se s valašským folklorem i různých dalších obohacujících prohlídek, například v muzeích. A k tomu všemu si přidejte i spoustu turistických tras do přírody na všech světových stranách. Dokonce je odsud snadno dostupný i kus Moravskoslezských Beskyd!

Jakou má Valašské Meziříčí historii?

První zmínka o městě se dochovala z roku 1297, přičemž městem lidé tuto osadu nazývali už v roce 1377. Sice nebyl ve Valašském Meziříčí hrad celého panství, ale správní objekt tu ve středověku existoval. Na kopci nad dnešní hospodou U Valounů stávala ve 14. století tvrz Arnoltovice, ze které už se nic nedochovalo a která svého času měla pod sebou Meziříčí i sousední Krásno nad Bečvou. To celé patřilo pod panství rožnovské, založené olomouckým biskupem, kde se ve středověku vystřídali mimo jiné i Cimburkové či Jan z Messenberka. Sousední Krásno nad Bečvou bylo dědičnou obcí, samotné město Meziříčí bylo půdou vazalskou. Často je držel ten samý rod – ale de iure odděleně. Dnes je Krásno součást Valašského Meziříčí.

Nejvýznamnějším rodem byli pro město Žerotínové. Ve 30. letech 16. století začal vznikat v(e Valašském) Meziříčí zámek Žerotínů, ale pozor – v té době země patřila Janu z Pernštejna. Žerotínové jej kolem poloviny století, když získali Meziříčí, pouze dostavěli. Objekt je renesanční a sloužil jako rezidence meziříčské větve Žerotínů. Po jejich vymření se tu do 19. století vystřídaly jiné větve toho samého rodu, než zámek odkoupili Kinští. Byla tu v 19. století ženská věznice, v raném 20. století tu biskup chtěl kulturní centrum, za socialismu zámek používala armáda a teď je z něj muzeum a galerie. Město má také zámek Kinských na druhém břehu Rožnovské Bečvy. Ten vznikl přestavbou bývalé barokní správní budovy v 19. století.

Rožnov pod Radhoštěm. Navštivte jeho chloubu skanzen Valašské muzeum v přírodě

Meziříčí bylo zjevně na vzestupu už od začátku co do počtu obyvatel i ekonomiky. Kromě původního zemědělství tu kvetla spousta řemesel, od 16. století například soukenictví a později v době industrializace v Krásně vznikly významné sklárny. Chemický a sklářský průmysl byl velký i v minulém století. Ale samozřejmě obě obce/města nemohly nepoznamenat pohromy své doby – válka a mor. Specifická je pro Valašské Meziříčí epidemie tyfu, která nastala až v civilizovaném a pokročilém 20. století. Nákaza se šířila na počátku roku 1954, nakazilo se jí přes 250 lidí, zabila asi 20 lidí. Její příčinou byla poškozená trubka kanalizace, která kontaminovala studnu cukrárny.

Novější památka Valašského Meziříčí = zámek Kinských

Jako typicky zámecká expozice slouží novější zámek Krásno nad Bečvou, známější pod názvem Zámek Kinských. Rod získal Krásno a Meziříčí od Žerotínů v roce 1815, kdy je odkoupil hrabě František de Paula Josef Kinský. Majetek zdědilo jeho 5 dětí, ze kterých rožnovské panství pak získal syn Evžen. Zámek Žerotínů prodal státu a nechal si v roce 1854 postavit nový, empírový s parkem, na Krásně. Objekt měl od začátku elektřinu, topení i telefon.

V rámci prohlídky zámku můžete vidět autentické pokoje a seznámit se s tím, jak se na zámku žilo, než tam v raném 20. století vznikl lazaret. Budova patří už nějakou dobu Muzeu regionu Valašsko a teď je čerstvě zrekonstruovaná. Kromě interiérů připomínajících doby Kinského rodu jsou tam výstavní prostory s různými expozicemi, například etnografickými, edukační prostory a kavárna. Park zámku Kinských Valašskému Meziříčí dává příjemný kousek zeleně s amfiteátrem, dětským hřištěm a malou naučnou stezkou.

Název staršího zámku zní vlastně oficiálně stejně jako název města, ale také se na něj častěji referuje názvem rodu, který v něm převážně žil. V této sekci jej znovu zmiňujeme, protože se konají na zámku Žerotínů (Valašském Meziříčí) výstavy a zámek také disponuje trvalými expozicemi. Oba zámky jsou spravované různými muzei, ten žerotínský Muzejním a galerijním centrem. Zámek je významným kulturním centrem – jsou tu zámecké interiéry, barokní kaple, spousta vystaveného umění, divadelní sál i kavárna a penzion.

Muzea ve Valašském Meziříčí: Muzeum gobelínů a další

ValMez má i několik menších muzejních expozic. Nedaleko zámku Žerotínů se nachází kaple sv. Trojice, kde muzeum ze zámku Kinských provozuje lapidárium. Uvidíte v něm artefakty církevní i architektonické.

Možná vám také neuniklo, že se tradičně vyráběly ve Valašském Meziříčí gobelíny. Na Husově ulici funguje manufaktura dodnes. Slouží také jako živé muzeum – můžete se podívat dovnitř a sledovat, jak gobelíny vznikají před vašima očima. Expozice je dokonce interaktivní, takže vás někdo může nechat si to vyzkoušet. Samozřejmostí jsou tam i prodeje či restaurování.

Ve středisku volného času Domeček je možno vidět expozici valašských strašidel. Jde o 18 figur lidových mytologických stvoření včetně kulis a efektního nasvícení. Je však nutné dodat, že toto originální malé muzeum je v současnosti do odvolání uzavřené.

Masožravci se mohou vydat do severních končin Valašského Meziříčí. Muzeum řeznictví slouží k vzdělávání veřejnosti o tradici moravského řeznického řemesla. Jeho koncepce je zážitková, prohlídky obsahují i ochutnávky. Exkurzi si však musíte zarezervovat předem. Naopak v končinách jižních, tam najdete zas něco pro technické nadšence. Tím se myslí motorest, který kromě restaurace provozuje i soukromé muzeum veteránů.

Cesta na Cimburk vede hlubokým lesem. Vyplatí se zříceninu navštívit?

Jak vypadá ve Valašském Meziříčí kultura?

Kromě toho, že má Valašské Meziříčí divadla, kino, letní kino a kulturní dům, je tu samozřejmě i pár charakteristických událostí, na které se jezdí ze širokého okolí. Zajímavá jsou třeba letní pozorování konaná hvězdárnou, občasné přednášky ve Valašském ekocentru a samozřejmě už zmiňované výstavy na zámcích.

V létě se koná ve Valašském Meziříčí Gulášfest, samozvaná „největší hudební a společenská událost v regionu”. Trvá tři dny, lze tam ochutnat dokonce pár desítek druhů guláše, nechybí koncerty populárních hudebníků ani taneční stage, soutěž v jezení guláše a podobné aktivity.

Pokud jste z daleka, jistě oceníte ve Valašském Meziříčí jarmarky. V letní sezóně se konají pravidelné farmářské trhy, zajímavější jsou pak trhy spojené s oslavou Mikuláše, Vánoc či Velikonoc, které samozřejmě nesou jistou míru „valašskosti” a člověk tu může nakoukat trochu toho folkloru. Samozřejmostí jsou i frgály, které se v pekárnách v regionu pečou neustále. Tradice na vás dýchnou také na žerotínském zámku na Mezinárodním festivalu cimbálu či multižánrové přehlídce Valašský špalíček.

Historické budovy, hřbitov a další volnočasové atrakce pro velké i malé

Z náboženských památek můžeme jmenovat hned několik kostelů. U zámku Kinských stojí renesančně-barokní kostel sv. Jakuba Většího, u náměstí kostel Nanebevzetí Panny Marie stavěný původně jako část nového zámku, o kus dál starší kostel sv. Trojice ze 16. století. Kromě toho má Valašské Meziříčí evangelický kostel, ale ten je o dost modernější. Městský hřbitov se nachází v Krásně a má i židovskou sekci, ze které se však dochovalo jen 17 náhrobků. Z kaplí mají asi nejzajímavější architekturu sv. Rocha u autobusového nádraží a Nanebevzetí Panny Marie na Hrachovci.

Zůstáváte-li přes noc, navštivte ve Valašském Meziříčí hvězdárnu! Kromě toho, že se tam provádí úctyhodná badatelská práce, je hvězdárna přístupná i veřejnosti, a to nejen v létě. Koho zajímá vesmír, ten má zde jedinečnou příležitost.

Dále má Valašské Meziříčí faunapark s lamami, pštrosy a dalšími zvířátky, golf, discgolf, dva pivovary i spoustu kopečků s lesy a studánkami, kam se můžete vydat pěšky.

Do hor z Valašského Meziříčí – trasy a cíle

Je tu spousta různých památek a aktivit. Ale kromě nich také lze provozovat ve Valašském Meziříčí turistiku po horách – ubytovat se zde a užít si výlety do přírody. Město sousedí s jihozápadním cípem Beskyd i s jižněji položenými hostýnsko-vsetínskými hůrkami.

Do Beskyd se dostanete po žluté turistické značce přes Krhovou. Můžete tak vystoupat na hřeben, který se táhne k městu Frenštát pod Radhoštěm. Dobrodruh, který si jej chce projít celý, absolvuje 30 kilometrů, přičemž si může sejít k partyzánskému bunkru na Hradišťku či naopak vystoupat na populární rozhlednu na Velkém Javorníku. Přes místními i přespolními milovaný areál na Horečkách se pak dá sejít do Frenštátu a svézt se zpět do ValMezu vlakem.

V kopcích směrem ke Vsetínu se lze například vydat po modré a prohlédnout si větrný mlýn Medůvka nebo došlapat cca 20 kilometrů k rozhlednám Oznička a U Holáňů. Pokud nemáte takové ambice, můžete se projít třeba do sousední Zašové. Mají tam bývalý klášter, rozhlednu, dvě poutní místa i pivovar. Valašským Meziříčím také vedou naučné stezky: T. G. Masaryka a Jana Karafiáta.

Kam ještě zajet či zajít v okolí?

  • Rožnov pod Radhoštěm: Valašské muzeum v přírodě
  • vodní nádrž Bystřička
  • zámek Vsetín
  • hvězdárna Vsetín
  • Žerotínský zámek v Novém Jičíně
  • Štramberk: jeskyně Šipka, hrad, věž Trúba
  • Tatra muzeum Kopřivnice

Pustevny v Beskydech. Jakou mají historii a proč bychom je měli navštívit?

Zdroje:

Mapy.cz, Valašské Meziříčí, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí, Gulášfest.cz, Wikipedia, Meziříčsko.cz, Hrady.cz, Muzeum regionu Valašsko, Gobelín.cz, SVČ Domeček, Astro VM, faunapark.com,

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Valašské Meziříčí: Frgály, dva zámky a brána do Beskyd