Menu
JenProCestovatele
Švýcarsko

Vesnice jako hotel. Kde? Ve Švýcarsku

Martina Mádlová

Martina Mádlová

4. 10. 2018

Malá horská vesnice Corippo, schovaná na zelených svazích údolí Verzasca v jižním Švýcarsku vypadá, jako by se tam objevila kouzlem. Pravá pohádka. Ale tady, v nejmenší vesnici ve Švýcarsku, čelí občané kruté realitě.

To, co bylo kdysi prosperující zemědělskou komunitou zhruba 300 lidí, se zmenšilo na pouhých 12 obyvatel. Z toho 11 z nich je starších 65 let. Jedinou hospodářskou činností je dnes místní rustikální restaurace.

V této italsky mluvící části Švýcarska, nedaleko od Lacarna, najdete domečky s břidlicovými střechami a zdmi postavenými z místní žuly. Po celá staletí tu takto stály nedotčené a nyní hrozí, že se z místa stane město duchů.

Hotel jako záchrana

Švýcarsko, vesnička Corippo

Nicméně ještě není vše ztraceno. Místní nadace, Fondazione Corippo 1975, přišla s novým nápadem, jak vesnici zachránit. Corippo se stane prvním venkovním „albergo diffuso“ neboli rozptýleným hotelem.

Tento model se osvědčil již v Itálii. Znamená přeměnu asi 30 ze 70 budov na rekreační chaty a hotelové pokoje. Architekt a prezident nadace se domnívá, že tím vznikne možnost, jak poskytnout návštěvníkům zážitek ze speciálního pobytu v pravé venkovské obci, která se prakticky nezměnila od roku 1800.

Kromě osvěžení atmosférou autentické vesnice budou hosté moci procházet regionem, navštívit kulturní památky a vychutnat si místní gastronomii.

Velkolepé plány

Tento nápad se začal objevovat již v 90. letech. Původní myšlenka, přivést do vesnice nové obyvatele, se ukázala jako nemožná, protože budovy jsou velmi malé, a navíc nejsou přímo přístupné autem.

Nyní se daly věci, kolem záchrany vesničky a přetvoření některých budov na ubytování pro turisty, do pohybu. První chalupa, dvoupokojový Casa Arcotti, byla otevřena pro hosty na konci července letošního roku. Vlastní hotel má být otevřen na Velikonoce 2020.

V hotelu nesmí chybět ani hotelová jídelna s místem pro setkávání hostů. Veřejná prostranství před radnicí a kostelem se mají přeměnit na venkovní komunální prostory, zatímco mlýn, pekař apod. budovy jsou také určeny k rekonstrukci. Jsou zde také plány na terénní úpravy a opětovné zavedení kozího chovu, jakož i pěstování žita nebo třeba konopí.

Tipy kam ve Švýcarsku: 8 zajímavých míst, která jste možná neznali

Co dál?

Projekt ještě není plně financován, ačkoliv v srpnu 2018 New York Times oznámil, že dosud bylo vynaloženo 2,7 milionů dolarů, a to prostřednictvím veřejných finančních prostředků i bankovních úvěru.

Plán je velmi zajímavý v mezinárodním měřítku a návštěvníci touží po možnosti ponořit se do švýcarského vesnického života.

Existují však také určité obavy ohledně proveditelnosti.

S tak malým počtem obyvatelstva, které navíc stárne, je k dispozici málo lidí, aby se mohli o turisty starat i jim ukázat klasický venkovský život. Byly vyjádřeny obavy i ohledně infrastruktury. Podle některých by se raději měla vyřešit dodávka vody namísto lákání turistů.

Podle nadace by ovšem koncept hotelu mohl zvýšit počet obyvatel. Objeví se totiž nové pracovní příležitosti, které by mohly využít nějaké mladé rodiny a usadit se v Corippo natrvalo.

Jak celý velkolepý plán dopadne se uvidí až časem. Jisté je, že by byla velká škoda, kdyby tato kouzelná vesnice upadla v zapomnění.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Vesnice jako hotel. Kde? Ve Švýcarsku