Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Čechy

Vítkův hrádek je nejvýše položená zřícenina, která sloužila jako vojenská pozorovatelna

V okrese Český Krumlov nedaleko Přední Výtoně se na vrcholu stejnojmenné hory nad osadou Svatý Tomáš nachází Vítkův hrádek nebo také jinak řečeno Vítkův kámen. Stojí v nadmořské výšce 1036 metrů, což z něj dělá nejvýše položenou zříceninu v České republice. Hrádek má svou bohatou historii a kdysi sloužil jako pevnost. Dnes je velmi oblíbeným místem navštěvovaným turisty.

Vítkův hrádek a jeho historie

Hrad postavili Vítkovci jako své správní středisko a pohraniční pevnost. Pochází nejspíše z konce 13. století, první zmínky se však dochovaly ze 14. století. Vítkův hrádek se proslavil tím, že na něm v roce 1394 Rožmberkové věznili krále Václava IV. Rožmberkové pak hrádek vlastnili, kromě období husitských válek, až do 17. století. Posledním majitelem byl Petr Vok z Rožmberka. V době husitských válek hrad spravoval švagr Oldřicha z Rožmberka Reinprecht z Wallsee, který nechal zesílit opevnění a přistavět hradby s pěti baštami.

Od začátku 17. století Vítkův hrádek patřil Habsburkům, následně rodu Eggenbergů a za třicetileté války na hradě pobývala posádka císařského vojska. Hrad plnil svou funkci do 18. století, kdy vyhořel a zpustl. V 19. století hrádek částečně opravili Schwarzenbergové a vznikla také rozhledna z původní věže.

Vojenská pozorovatelna a rozhledna

Vítkův hrádek plnil svou obrannou funkci i ve 20. století. Po 2. světové válce byla ve věži instalovaná hláska a na hradě sídlila vojenská posádka. Později hrádek chátral a stal se nepřístupným. Od roku 1990 jej vlastní obec Přední Výtoň a o osm let později vzniklo Občanské sdružení Vítkův hrádek, které se dalo do správy tohoto objektu. Díky dotaci se podařilo hrad zrekonstruovat a zpřístupnit veřejnosti. Uvnitř věže bylo postaveno dřevěné schodiště (61 schodů) na 19 metrů vysokou plošinu, která slouží jako rozhledna na celé krásné šumavské okolí. Při dobré viditelnosti je vidět až do Rakouska na Alpy.

Romantická zřícenina jako inspirace pro umělce

Romantický Vítkův hrádek se stal také inspirací pro různé umělce, například básníka Adolfa Heyduka, který napsal tragickou báseň Pod Vítkovým kamenem nebo také báseň Dřevorubec, jež byly inspirovány tímto místem. Rovněž se toto místo objevuje v historickém románu Vítek rakouského autora Adalberta Stiftera a jeho povídce Hvozd, navíc Stifter i Vítkův hrádek několikrát namaloval. V roce 1871 hrádek navštívil korunní princ Rudolf. Na hrádku byla v roce 2017 odhalena socha Vítka I. z Prčice od sochaře Jiřího Genzera.

Svatý Tomáš a Český Krumlov

Prohlídka zříceniny je možná přes sezónu samostatně a bez průvodce, je to hezká procházka a turisty láká vyhlídka z věže, kde se mohou kochat krásami okolí. Za návštěvu stojí také horská vesnička Svatý Tomáš a proslulé město město Český Krumlov s mnoha kulturními a historickými památkami.

Český Krumlov: renesanční skvost v Jižních Čechách. Proč ho musíte vidět?

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, hrady,cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vítkův hrádek je nejvýše položená zřícenina, která sloužila jako vojenská pozorovatelna