Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Čechy

Český Krumlov: renesanční skvost v Jižních Čechách. Proč ho musíte vidět?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 6. 2018

Český Krumlov patří k renesančním skvostům České republiky a rozhodně stojí za návštěvu. Nachází se na jihu Čech na obou březích Vltavy. Malebné městečko láká na svou nevšední atmosféru i velké množství památek. Chcete vědět, co navštívit v Českém Krumlově a jeho okolí? Připravili jsme pro vás seznam míst, která rozhodně nesmíte minout.

Kouzelné město, které je právem zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO láká na ulice plné umění, koncertů, galerií a řemeslných obchodů, zámecký most s lákavým výhledem na historické centrum a Vltavu či na dominantu města, zdejší zámek. Ne nadarmo se říká, že Český Krumlov je Praha v malém provedení a také Klenot Čech.

Celé město včetně svého centra je prostě magické a nezapomenutelné, plné úzkých a klikatých uliček. Všude můžete zahlédnout kouzelné fresky, které přibližují historii Českého Krumlova na každém kroku. K výjimečným památkám patří i radnice, kašna s morovým sloupem, Kaplanka, Vlašský dvůr, Jezuitská kolej nebo Široká ulice.

Smraďavka či Kozodírky. 10 nejvtipnějších a nejkurióznějších názvů českých vesnic

Český Krumlov zajímavá místa

V Českém Krumlově se rozhodně nudit nebudete. Podívejte se, co nejzajímavějšího vás tam čeká.

Český Krumlov zámek

Český Krumlov, zámek

Zámek v Českém Krumlově rozhodně nemůžete minout.

Dominantou města je bezpochyby nádherný zámek, který se tyčí nad městečkem a okouzlí každého, kdo ho spatří. Svou architektonikou, kulturní tradicí i rozlohou se řadí k nejvýznamnějším památkám ve střední Evropě. Součástí zámku je nádherné barokní divadlo z roku 1682 se známým otáčivým hledištěm. Nedílnou součástí zámku jsou i medvědi. Ti se zde chovají již od dob posledních Rožmberků. Na zámku vás čeká mnoho vzácných obrazů a tapisérií. Celá památka se skládá z celkem 40 budov, paláců a 5 zámeckých zahrad. Vezměte si proto občerstvení a dobré boty.

V současnosti mohou návštěvníci absolvovat dvě prohlídkové trasy s interiéry, které jsou přesně stejné jako v 16., 18. a 19. století. Tyto trasy jsou od listopadu do dubna zavřené. Vynahradit si to ale můžete v expozici Hradního muzea s celoročním provozem nebo ve válcové zámecké věži s vyhlídkovým ochozem.

Český Krumlov synagoga

Synagoga v Českém Krumlově má velmi pohnutou, ale barvitou historii. Byla vystavěna proto, aby sloužila jako svatostánek pro židovskou komunitu. Dokončena byla v roce 1910, ale mohla fungovat jen necelých 30 let. Po druhé světové válce sloužila nějaký čas jako modlitebna pro americké vojáky a poté ji využívala evangelická církev. Nakonec se ze svatého místa stalo obyčejné skladiště. V roce 1990 se vlastnictví synagogy vrátilo do rukou Židovské obce a ta se pustila do její renovace. Slavnostní znovuotevření proběhlo v květnu 2013 a od té doby je opět místem s otevřenými dveřmi pro návštěvníky i věřící.

Je chápána jako místo, kde se lidé potkávají, kde si mohou odpočinout a odpoutat se od všedních starostí. Pořádají se v ní různé společenské a kulturní akce. Právem se řadí k jedné z největší návštěvnických atrakcí Českého Krumlova.

5 nejlepších aquaparků v České republice. Běžte si zlepšit náladu

Kostel sv. Jošta

Kostel sv. Jošta už sice nestojí celý, ale jeho opravená věž stále dotváří panorama města. Původní kostel byl založen Petrem I. z Rožmberka jako součást panského špitálu. Po roce 1602 získali kostel jezuité pro svá německá kázání. Josefinské reformy ho v roce 1787 zrušily úplně a uzavřely. Veškerý majetek a vybavení mělo být přesunuto do jiných kostelů. Zmizely i zvony. Ty byly převezeny do Hodňova a Slavkova.

Bývalý kostel sloužil mnoha účelům a některé měli k jeho prvotní funkci velmi daleko. Bylo zde například kasino s tanečním sálem, prodejna Bati či obchod s jízdními koly. I když už kostel jako takový dávno nestojí, zůstaly zde některé detaily a gotické konstrukce (gotické průčelí, lomený portál a štít).

V současnosti slouží jako místo, kde se nachází obchody, restaurace a Muzeum marionet.

Muzeum Marionet

Muzeum Marionet, které sídlí ve výše uvedeném bývalém kostele sv. Jošta je ideálním místem pro všechny milovníky těchto fascinujících hraček. Loutky, divadélka i dekorace pocházejí z druhé poloviny 19. století. Celou kolekci doplňují moderní skvosty ze sbírek Národního divadla marionet.

V muzeu je i prodejní galerie, takže si klidně můžete zakoupit originální marionetu a vzít si ji domů. Marionety ukazují, jak mistrná dokáže být rukodělná práce a že stále platí ono známé „zlaté české ručičky“.

Ptačí hrádek

Ptačí hrádek je nedostavěný vojenský památník. Jeho stavba začala po roce 1813 a měla oslavovat vítězství spojeneckých armád Ruska, Rakouska a Pruska nad Napoleonem Bonaparte v bitvě u Lipska v tomtéž roce. Těmto armádám velel bratr vévody Karla I. Filipa ze Schwarzenberku, který sídlil v Českém Krumlově.

Návrh památníku připravil stavitel Jan Sallaba, který postavil i vyhlídkovou věž na Kleti. Bohužel byla celá stavba pro nedostatek financí zastavena.

Tip na rodinný výlet do středověku: Výstava v Klášterech Český Krumlov ukazuje život našich předků

Minoritský klášter

Původní Minoritský klášter, který se dnes nazývá Klášter rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, byl založen v roce 1350. V areálu se od konce 14. století nacházel dům pro laické společenství zbožných žen (bekyň). Působení klarisek ukončili reformy císaře Josefa II. Minorité (muži) zůstali v klášteře až do roku 1950. Až do roku 1995 byl areál využíván k různým necírkevním účelům a poté ho získal řád Křížovníků s červenou hvězdou.

Klášter patří mezi nejstarší stavby města a v jeho interiéru naleznete jedinečnou sbírku barokního církevního umění. Nádherným řezbářským dílem je barokní kazatelna. Její řečniště zdobí zlacený reliéf.

Za zmínku stojí i raně barokní oltář Panny Marie nebo barokní oltáře s bohatou řezbářskou a sochařskou výzdobou. Ke kostelu přiléhají klášterní budovy s významnou křížovou chodbou, která je zaklenutá síťovou klenbou. Naleznete zde mnoho unikátních a vzácných děl s vyobrazením svatých i bývalých panovníků. Až pojedete do Českého Krumlova, rozhodně klášter zahrňte do svého dne.

Wax Muzeum

Český Krumlov

Muzeum voskových figurín, tajuplné uličky i historie na každém rohu. To je Český Krumlov.

Na své procházce po Českém Krumlově  nesmíte minout Muzeum voskových figurín, které se nachází nedaleko malebného náměstí Svornosti. Muzeum se zaměřuje na osobnosti a region jižních Čech. Mezi nejzajímavější patří Karel IV. či František Josef I. Nahlédněte do tajemné alchymistické dílny nebo staré krčmy. Celkovou strašidelnou a trochu napjatou atmosféru dotváří různé světelné a zvukové efekty. Budete si připadat, jako když jste se ocitli v minulosti. A tak to také má být. Nahlédněte pro ruce rybářům v největším rozkvětu rybníkářství v jižních Čechách nebo se projděte po tržišti v 15. století.

A pokud toho nemáte ještě dost, můžete si prohlédnout i Zrcadlový labyrint, který je součástí muzea.

Skalní město Adršpach: Poznejte krásu přírody, která se snoubí s lidskou fantazií

Muzeum útrpného práva a tortury

O středověkém mučení jste asi určitě už něco slyšeli, ale vidět to přímo na vlastní oči, to je něco úplně jiného. Jak vypadá zařízení na trhání nehtů? Nebo speciální nože, které umožňovaly vyříznutí kůže ze zad? Jak je vidět, lidská představivost a také morbidnost v této oblasti neznala mezí. A vy některá taková zařízení můžete vidět i v Českém Krumlově, včetně katovského řemesla. Stačí se jen vypravit do prostor v Českokrumlovském radničním sklepení.

V dávném středověku se k přiznání viny používaly různé mučicí nástroje. muzeu útrpného práva a tortury tak můžete vidět známé španělské boty, housle či skřipec. Ale jsou tu i různé důtky a býkovce, cejchy, drtičky palců a kloubů, oslí masky nebo železná panna.

Aby byla atmosféra skutečně děsivá, zní ve sklepení různé audiovizuální efekty a expozice vězeňských cel. Dokonce jsou zde i jejich „voskoví“ obyvatelé. Na vlastní oči můžete vidět upálení čarodějnice nebo popravu mečem. A třešničkou na dortu je bojiště, kde havrani vyklovávají mrtvolám oči.

Na ploše velké 400 m2 naleznete přes 100 kusů mučicích nástrojů. Ale pozor. Není to rozhodně nic pro slabé povahy nebo děti.

Dovolená v Česku je lepší než moře. 4 tipy na výlety u nás

Český Krumlov zajímavá místa v okolí

Nejen samotný Český Krumlov, ale i jeho okolí nabízí návštěvníkům mnoho zajímavých a krásných míst k vidění. V nejbližším okolí stojí za návštěvu malebná vesnička Holašovice, statek Svachův Dvůr, Jindřichův Hradec či Hluboká nad Vltavou.

Užijte si krásy Českého Krumlova do sytosti. Nechte si na objevování jeho krás dostatek času a klidně zde zůstaňte několik dní. Není to jen úžasná historie města, ale i spousta dobrého pití a jídla, které zde na vás čeká. Každý si zde přijde na své, a kdo chce, může se klidně bavit až do rána.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Český Krumlov: renesanční skvost v Jižních Čechách. Proč ho musíte vidět?