Menu
JenProCestovatele
České hrady a zámky

Hluboká nad Vltavou. Windsorská Anglie uprostřed Jižních Čech

Martina Mádlová

Martina Mádlová

8. 10. 2018

Zámek Hluboká nad Vltavou je oblíbeným a úžasným výletním cílem pro každého milovníka historie, romantiky i nadšence do sportů. Za svoji současnou podobu vděčí rodu Schwarzenberků a patří k nejkrásnějším v České republice.

Hluboká byla součástí nejedné pohádky. Natáčela se zde Pyšná princezna nebo Princ a Večernice. Také se objevila v několika díle seriálu Pan Tau, v pohádce Tři bratři, a dokonce i ve slavné upírské fantasy Underworld: Krvavé války.

Hluboká nad Vltavou – historie

Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká byl původně založen jako strážný hrad ve 13. století českými králi a velmi často sloužil jako zástava. Z tohoto důvodu ho mělo v držení hned několik šlechtických rodů a každý po sobě něco zanechal. Pernštejnové založili v roce 1490 rybník Bezdrev, který se nachází nedaleko. Páni z Hradce, kteří vlastnili hlubocké panství v roce 1561, jej nechali stavebně upravit na renesanční zámek z původní gotické podoby. Na konci 16. století se na zámku objevili další majitelé, rod Malovců z Malovic. Ti přišli o majetek v roce 1619 jako protestanti a o čtyři roky později získal panství španělský generál Don Baltazar de Marradas jako válečnou pohledávku od císaře Ferdinanda II. A od jeho synovce se pak na začátku 18. století dostal zámek do rukou Schwarzenbergů, kteří na něm pobývali až do konce roku 1939. Tehdy poslední majitel Dr. Adolf emigroval před nacisty do zámoří. O Hlubokou a celé panství přišli definitivně v roce 1947 zvláštním zákonem Lex Schwarzenberg.

Každopádně díky nim má Hluboká dnes své nenapodobitelné kouzlo a vzhled. Zámek upravili stavebně dvakrát. Nejdříve v barokním stylu a později v romantickém stylu nové gotiky. Upravili i park a okolní krajiny. Hlavní předlohou projektu se stal královský zámek Windsor.

Zámek jako z pohádky

Zámek stojí na kopci ve stejnojmenném městě, asi 15 kilometrů od Českých Budějovic. Vidět jde už z dálky a nejlepší je večer, kdy je krásně nasvícený. Přístupný je po celý rok. Má stěny i stropy bohatě zdobené dřevořezbami. V některých místnostech visí díla mistrů už ze 16. až 18. století. Také lustry, vitráže nebo dobové nádobí. Určitě si nenechte ujít soukromé pokoje posledních majitelů, knížete Adolfa a jeho manželky Hildy. V suterénu je umístěna zámecká kuchyně. Okolí zámku obklopuje krásný anglický park a nechybí četné sochy, květiny, keře, stromy nebo kašna. V bývalé jízdárně sídlí Alšova jihočeská galerie, kde se nachází sbírka soch a obrazů holandských a vlámských malířů 17. a 18. století.

Jaké lokality v ČR jsou nejlepší pro rodiny s dětmi?

Nahlédněte do komnat, kde sídlila šlechta

Uvnitř zámku je toho ale mnohem víc. Kazetové stropy, elegantní a stylový nábytek, křišťálové lustry, bohaté sbírky gobelínů, stříbra nebo porcelánu. Zámek se svými 140 místnostmi a 11 věžemi nabízí hned několik variant prohlídek, protože prohlédnout si všechno najednou zkrátka nejde.

Kam na výlet: Vydejte se na Dlouhé stráně, nejnavštěvovanější elektrárnu u nás

Prohlídkové okruhy na zámku

Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou nabízí hned šest prohlídkových okruhů. Na který se vydáte?

1. Reprezentační pokoje

Do prvního okruhu patří ranní salon, čítárna, kuřácký salon, malá a velká jídelna, knihovna, osobní pokoje kněžny Eleonory a zbojnice. Vstupné na první prohlídkový okruh stojí pro dospělé 180 Kč, děti (6-18 let), senioři a studenti zaplatí 130 Kč.

2. Soukromé apartmány

Soukromé pokoje mají komornější charakter. Ukazují život posledních majitelů, Jana Adolfa II. a manželky Eleonory, Adolfa Josefa s manželkou Idou, Jana Nepomuka II. s manželkou Terezií a Adolfa s manželkou Hildou. Na trase nechybí lovecká jídelna, přípravna, pracovna, mramorový sál, ložnice, pokoj pro služku i původní toaleta a koupelna. Zajímavý je osobní a nákladní výtah. Vstupné stojí pro dospělou osobu 150 Kč, snížené vyjde na 110 Kč.

3. Kuchyně

Jak vypadala kuchyně na zámku, kde se běžně k večeři podávalo několik chodů? Ta, která je na hluboké, byla inspirována anglickými sídly. Proto sídlí v suterénu, v části orientované na sever. Tehdejší provoz s velkými kuchyňskými sporáky totiž nesměl rušit život panstva. Překvapí vás svou velikostí i jednotlivými částmi, které jsou rozdělené podle úpravy a charakteru pokrmů (teplá, studená, cukrárna). Vstupné do kuchyně je pro dospělé za 100 Kč a snížené za 70 Kč.

4. Věž

Výhled na okolní krajinu umožňuje zámecká věž. Ovšem jen za příznivého počasí. Když není pěkně, je věž zavřená. Neogotická věž, postavená v roce 1847, měří od nádvoří 52 metrů a má 245 schodů. Vstupné na ní stojí dospělého 100 Kč. Snížené vstupné vyjde na 70 Kč.

5. Hostinské pokoje

Pokoje v II. patře zámku jsou otevřené od října roku 2017.  Až do poloviny 19. století se tyto místnosti využívaly k ubytování příbuzných, přátel a vážených hostů knížecí rodiny. Než byly pokoje zpřístupněny, předcházel tomu pečlivý archivní průzkum a později časově i finančně náročné stavební a restaurátorské práce. Nakonec se podařilo všem třinácti místnostem navrátit jejich autentickou podobu. Celou prohlídkovou trasu završuje místnost, tzv. Stříbrnice, kde se nachází unikátní sbírka schwarzenberského stříbra, kterou můžete vidět úplně poprvé. Ještě nikdy zpřístupněná nebyla. Vstupné pro dospělé je 250 Kč a snížené 180 Kč.

6. Zimní prohlídková trasa

Na Hlubokou se můžete vydat i v zimě. Temperované prostory umožňují přivítat na zámku návštěvníky i v chladnějším počasí. Vidět můžete soukromé apartmá posledních generací majitelů panství. Uvidíte Hamiltonův salonek, chodby s trofejemi, zarámovanými fotografiemi členů Schwarzenbergů, kuřácký salon, malou jídelnu Terezie. Další je honosná lovecká jídelna, přípravna, malá jídelna Dr. Adolfa, jeho pracovna, obývací pokoj a ložnice. Pro dospělé stojí vstupné 150 Kč a snížené vyjde na 110 Kč.

A jestliže po prohlídce zámku ještě nebudete mít dost, můžete se vydat na zámek Ohrada asi 2 kilometry od Hluboké nad Vltavou, kde je umístěné muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství nebo krásnou zoologickou zahradu, která na vás čeká hned vedle zámečku Ohrada a nese stejný název.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hluboká nad Vltavou. Windsorská Anglie uprostřed Jižních Čech