Menu
JenProCestovatele
Výlety Zlínský kraj

Zámek a zahrady v Kroměříži: Nejcennější památka Zlínského kraje láka statisíce!

Taťána Kročková

Taťána Kročková

30. 10. 2021

Jistě jste slyšeli o zahradách a zámku v Kroměříži – co tam ale dělat dále? Odpověď zní, že vůbec není třeba se obávat. Kroměříž je totiž zajímavé město, kde se zvídavý turista snadno zabaví. Jsou tam nejen turistické atrakce, ale také kulturní události a místa, kam se dá zajít jen tak na procházku.

Dominanta Kroměříže – arcibiskupský zámek

Z téměř objektivního hlediska je nejvýznamnější památkou Kroměříže zámek se zahradami, který je zapsán na seznamu UNESCO. Olomoucké biskupství zde mělo vliv už ve 12. století, později na místě vyrostl gotický hrad. Ten byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek, který ale brzy zničili Švédové. Po rozsáhlé rekonstrukci má budova raně barokní podobu, kterou známe dodnes, s věží, kterou bylo ještě třeba znovu opravit po vandalském zásahu německých vojáků ve 40. letech minulého století.

Na zámku v Kroměříži uvidíte samé umělecké skvosty, a to nejen architektonické. Povědomý vám jistě bude prostorný a bohatě zdobený sněmovní sál, který se občas objevuje ve filmech. Mezi významné interiéry zde patří i několik jiných sálů a jídelen, ale potažmo vlastně všechny místnosti. V zámku se prostě je na co dívat, a navíc každá místnost má své zajímavé dějiny.

Největší či nejstarší knihovna na světě. Kde je najdete?

Malířské skvosty slavných mistrů v kroměřížské obrazárně

Kromě překrásných interiérů s dobovým nábytkem je arcibiskupský zámek také pokladnicí uměleckých děl. Obrazárna je například domovem legendárního, geniálně promyšleného obrazu Apollo a Marsyas renesančního mistra Tiziana. Najdeme zde také díla od Cranacha, van Dycka, Veronese a dalších. Od roku 2016 zde funguje také sekce zaměřená na grafiku a kresbu.

Na zámku je i významná knihovna s asi 90 000 knihami, mnoho z nich je několik set let starých. Nejvýznamnějším dílem je Kroměřížský sakramentář z 9. století. Návštěvníci se mohou při prohlídce zámku podívat do sekcí zvaných Stará a Nová knihovna. I Trezorová a Lesní knihovna však obsahuje knihy, do kterých zájemci mají možnost prezenčně nahlédnout.

Knihy a obrazy má každý zámek. A co původní noty vážné hudby?

Zámek Kroměříž také disponuje hudebním archivem. Jsou zde stovky originálních notových zápisů, a to včetně skladeb Beethovena, Mozarta, Haydna či Adama Michny z Otradovic. Ve druhém patře zámku můžete část těchto hudebních památek vidět.

Čtvrtou sbírkou zámku jsou starožitné mince a medaile, z nichž je část trvale vystavena v budově biskupské mincovny a menší část také v Trezorové knihovně. Celkový počet položek přesahuje 10 000, sbírku začal sestavovat biskup Karel II. z Liechtenštejna–Kastelkornu v 17. století.

Kroměříž květná zahrada

Jaké prohlídkové okruhy může návštěvník zámku absolvovat?

Arcibiskupský zámek Kroměříž vstupným vyhoví spoustě lidí. Prohlídka něčeho tak překrásného a cenného samozřejmě nestojí pár šupů… Návštěvníci však mají k dispozici různé možnosti, a všechny stojí za zhlédnutí.

Největším zážitkem je okruh Via maxima, který sestává z prohlídky reprezentačních sálů, věže, sala terreny a výstavy, která je na zámku aktuálně k vidění. V tomto roce okruh nebyl právě k dispozici z důvodu rekonstrukce obrazárny, která je jeho součástí. V nabídce je také návštěva kteréhokoliv ze zmíněných míst nebo kombinace věže se sály. Napřesrok se snad už můžeme těšit na zrekonstruovanou obrazárnu, a tedy i možnost zažít prohlídku celé veřejně přístupné části zámku.

Unikátní parky v Kroměříži – zahrady s krásnou podívanou

Dalším důvodem, proč Kroměříž UNESCO tak nadchla, je, že historicky a umělecky významný zámek také disponuje překrásnými zahradami. Podzámecká zahrada je ze dvou zahrad ta větší a nachází se blíže samotné budově zámku. Zahrada je koncipovaná dle anglického stylu, tedy zdánlivě přírodní. Roste zde přes 200 vzácných dřevin a setkáme se i s exotickými ptáky.

V Podzámecké zahradě můžete okem spočinout na důmyslně rozmístěných stromech a keřích i na altánech a pavilonech pocházejících od různých autorů. Jmenovitě jde například o neoklasicistní zámeček, přístřešek v asijském stylu na ostrůvku v rybníku či Sala terrena složená z tří zdobených místností. Podzámeckou zahradou vede naučná stezka, kde se o celém parku dozvíte více.

Zámek Náměšť nad Oslavou. Kdysi významné hudební centrum, dnes oblíbené místo pro svatby

Květná zahrada je unikátní ukázkou zahradní architektury

Druhá zahrada je nedaleko. Lenoši a nemohoucí se mohou svézt na zastávku Kroměříž, Květná zahrada (tak se areál jmenuje). Jde pro změnu o francouzskou zahradu: uvidíte zde mnoho geometrických tvarů sestavených z chodníků, keřů i bylin. Rostliny zde stojí za to i samy o sobě, ale kromě toho je v Květné zahradě k vidění i rotunda, fontány, skleníky a kolonáda se sloupy a sochami. Můžete se zde projít po vlastní trase nebo využít možnosti komentované prohlídky.

Návštěva Kroměříže: Zámek otevírací dobou neční z řady, zahrady jsou otevřeny stále

Stejně jako u jiných hradů a zámků, i kroměřížský zámek má sezónu hlavně přes léto. Od července do září můžete na prohlídku každý den kromě pondělí, v květnu, červnu a říjnu bývá otevřeno o víkendech. Po zbytek roku je zámek zavřený, otevírá se však ještě o státním svátku 28. října. Konkrétní časy se liší dle měsíců v roce, minimální otevírací doba je od 10:00 do 14:00.

Ve městě Kroměříži však je co dělat celoročně. Zavítáte-li sem přes zimu, můžete se projít Podzámeckou zahradu. Ta je totiž v provozu celoročně, zavírá se až večer a je volně přístupná pod podmínkou, že zde nebudete jezdit na kole ani sem nepřivedete psa. Květná zahrada také bývá otevřena i na podzim a v zimě, přičemž aktuální sezónní změny otevírací doby je radno vyhledat spíše na jejím webu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek a zahrady v Kroměříži: Nejcennější památka Zlínského kraje láka statisíce!