Menu
JenProCestovatele
Výlety Královéhradecký kraj

Zámek Karlova Koruna rodu Kinských proslul chovem koní. Po rekonstrukci nabízí nové expozice

V Chlumci nad Cidlinou v okrese Hradec Králové na návrší Chlumec se nachází zámek Karlova Koruna, který patří k nejvýznamnějším barokním stavbám v Česku. Odedávna na něm sídlil známý šlechtický rod Kinských, který zámek vlastní také v současné době. Co všechno lze na zámku zhlédnout, jakou má historii a jaké výlety v okolí je možné podniknout?

Rodina Kinských zámek vlastní od 18. století

Původně stála v Chlumci nad Cidlinou tvrz, která je poprvé zmiňována v souvislosti s husitskými válkami. V 16. století byla nově opevněna a od počátku 17. století se dostala do vlastnictví rodu Kinských, kteří panství drželi až do znárodnění po druhé světové válce. Nový honosný zámek Kinští postavili v letech 1721–1723 za pomoci významných architektů a stavitelů Jana Blažeje Santiniho-Aichela a Františka Maxmiliána Kaňky. Na počest návštěvy císaře Karla VI. dostal zámek jméno Karlova Koruna. Uvádí se ale také, že je to kvůli specifickému půdorysu zámku, který připomíná královskou korunu. Zámek tehdy nechal postavit hrabě František Ferdinand Kinský, nejvyšší kancléř a nejvyšší lovčí království Českého.

Za druhé světové války v roce 1943 zámek vyhořel. To, co se podařilo zachránit, bylo rozvezeno po různých zámcích, například do Ratibořic, na Kozel, Opočno či do Zákup. Po dlouhé a rozsáhlé rekonstrukci byl zámek veřejnosti zpřístupněn až v roce 1969, a to v rámci expozice Národní galerie nazvané Barok v Čechách. Po roce 1992 byl majetek navrácen zpět rodině Kinských, kteří vytvořili expozici zabývající se chovem koní na Chlumecku a životem jejich rodiny v historii. K zámku přiléhá zámecký park, který je otevřený celoročně.

Karlova Koruna se zaměřuje především na expozice o chovu koní

Základní historická prohlídka prezentuje život šlechtické rodiny a chov koní rodu Kinských. Od září 2023 bude nově zpřístupněna vnitřní expozice Kopytem sem kopytem tam zaměřená na chov koní s interaktivní online aplikací pro všechny generace. Dále také nová interaktivní procházka Choďte si Korunou podpořená atraktivním obsahem v online aplikaci a komentářem hraběte Zdenka Radslava Kinského v podání herce Zdeňka Junáka.

Na zámku se také konají svatby i svatební obřady a pronajímají se prostory k nejrůznějším účelům. K pronájmu je krásný mramorový sál s kapacitou až 300 osob pro galavečery a plesy, anebo sloupový sál, který je vhodný například pro konání různých výstav, rautů, velkých svatebních hostin nebo divadelních představení. Dalším prostorem je Jízdárna s expozicí o chovu koní, ale nabízející také dost volného prostoru k pronájmu pro uspořádání nejrůznějších zajímavých akcí.

Svatby se mohou pořádat rovněž v zámeckém parku, kde se nachází i gloriet a několik historických soch. V oranžerii, která byla vybudována v 19. století, je dnes kavárna Café Orangerie.

Tereziánský a Lichtenštejnský trakt

Venkovní prostory nově zrekonstruovaného areálu zámku nabízejí jízdárnu, konírnu, kočárovnu, vodárnu a domek, v němž je informační centrum pro návštěvníky. Ostatní domky, které původně sloužily pro služebnictvo, byly přebudováno, v jednom z nich dnes sídlí hotel. V blízkosti zámku se nachází takzvaný Tereziánský a Lichtenštejnský trakt, což jsou samostatné historické budovy.

Tereziánský trakt byl na počátku 20. století rekonstruován a rodina v něm bydlela, nacházela se zde také knihovna. K Lichtenštejnskému traktu byla přistavěna jízdárna. V areálu zámku stojí též kaple Zvěstování Panny Marie a kaple Zvěstování Panny Marie Sedmibolestné, postavená podle Santiniho plánů. Dnes se v ní konají svatby.

Tipy na výlety v okolí

Kromě prohlídky zámku a zámeckého parku nebo posezení v kavárně v oranžerii si můžete v Chlumci nad Cidlinou zajít do městského muzea Loreta, okoupat se na místním koupališti, nebo navštívit zábavní Fajnpark s desítkami parádních atrakcí, které ocení hlavně vaše děti. Z dalších zámků poblíž určitě stojí za návštěvu třeba Hrádek u Nechanic, zámek Kačina, nebo zámek Choltice.

Zámek v Cholticích má jednu z nejstarších českých lékáren a zajímavé expozice pro děti

Zdroje: wikipedie, karlovakoruna-zamek.cz, kudyznudy.cz, navylet.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Karlova Koruna rodu Kinských proslul chovem koní. Po rekonstrukci nabízí nové expozice