Zámek Moravské Budějovice se nachází ve stejnojmenném městě v okrese Třebíč v oblasti Vysočiny. Stojí přímo na náměstí Míru v sousedství kostela svatého Jiljí. Zámek je oblíbeným turistickým cílem s velmi bohatou historií. Co dnes můžeme v Moravských Budějovicích vidět a jaké výlety v okolí stojí za to?
Historie Moravských Budějovic
První zmínka o této osadě nacházející se na tzv. Haberské stezce pochází z roku 1231. Koncem 13. století stál v této oblasti hrad. V 15. století se panství stalo majetkem Borovských z Lichtenburka a v roce 1522 Jindřich z Lichtenburka prodal panství bratrům Zdeňkovi a Burianovi Brtnickým z Valdštejna. V roce 1626 pak město Moravské Budějovice získal Hannibal ze Schaumburku, jehož synovec, hrabě Rudolf Jindřich, nechal v letech 1666 až 1672 vystavět barokní zámek z původních čtyř renesančních měšťanských domů nacházejících se na náměstí tehdejšího města. Původně byla součástí zámeckého areálu také městská radnice z roku 1592, později byla její funkce zrušena.
Zámek vlastnil rod Schaumburků až do roku 1736, kdy jej koupil hrabě František Václav Wallis. Rod Wallisů nechal zámek klasicistně opravit a vlastnil jej až do roku 1924, kdy jej zdědila Anna Marie Schaffgotschová. Po válce zámek připadl státu a konkrétně městu Moravské Budějovice. Již od roku 1947 zde bylo umístěno Muzeum řemesel. Dnes zámek slouží především jako muzeum.
Expozice zámku Moravské Budějovice
Prohlédnout si můžete expozici Řemesel a živností jihozápadní Moravy, absolvovat prohlídkový okruh Příběh města a zámku, který mapuje jak historii města, tak znázorňuje život na zámku v době posledních šlechtických majitelů. Obsahuje několik salonků a pokojů s původním mobiliářem. Za zhlédnutí stojí i část hradeb s klášterní branou a přilehlý kostel svatého Jiljí, dále samostatně stojící kaple svatého Michala, která byla původně románskou rotundou.
Geologická rarita v Moravských Budějovicích
Město Moravské Budějovice má i unikátní geologickou raritu. Je jí kousek skály pod farou, který je vzácným geologickým útvarem zvaným pararulová vrása. Vznikl před 600 až 800 milióny let a patří mezi opravdové rarity. Jako první ji zkoumal místní archeolog, politik a mecenáš Jaroslav Palliardi, jemuž je věnována pozornost i v muzejní expozici. Zajímavostí v expozici je také neolitická hliněná soška ženy s měsíčkovou hlavou.
Tipy na výlety v okolí Moravských Budějovic
A co ještě stojí za zhlédnutí v okolí Moravských Budějovic? Během léta se dá v okolí koupat, je tam celá řada rybníků, místní koupaliště se třemi bazény, tobogánem, saunou i mnoha možnostmi sportovního vyžití, včetně krytého zimního stadionu, tenisového areálů, fotbalového hřiště nebo bowlingu. Také se můžete projet na koních, a to v nedalekých Lažínkách na Appaloosa Ranči, kde se chovají koně indiánského kmene Appaloosa. Určitě byste také neměli vynechat prohlídku zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou, hradu Bítov nebo zříceniny hradu Cornštejn.
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou: Nádherná zahrada i vyžití pro milovníky hudby
Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík, navylet.cz