Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Morava

Zámek Pohansko u Břeclavi stojí na velkomoravském hradišti. Udělejte si výlet za starými Slovany!

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

4. 8. 2023

V lese na břehu Dyje, kousek od rakouských hranic se nachází malý historický skvost: zámeček Pohansko. Břeclav leží jen kousek na sever, navíc je tato oblast také součástí Lednicko-valtického areálu. Máte tak možnost spojit několik výletů. Proč si zajet i na Pohansko? Historie sahá dále než k výstavbě zámku. Máte možnost stanout na bývalém hradišti starých Slovanů – a také si vychutnat zdejší přírodu.

Kudy na Pohansko?

Místo se nachází v lesích u hranic – v jižní části katastru města Břeclavi. Tudíž vás čeká pěkná procházka, která ale nebude moc dlouhá ani namáhavá. Od břeclavského nádraží to je něco málo přes 4 kilometry. Nejbližší zastávka autobusů leží od Pohanska 3 km, návštěvnické parkoviště 2,2 km. Budete procházet oborou Soutok, která je tu všude okolo.

Na parkovišti začíná Naučná stezka Pohansko. Ta je celkem 5,5 kilometrů dlouhá a sestává z 15 informačních tabulí o historii i přírodě. Když už tudy půjdete, neváhejte se něco nového naučit. Stezka nekončí u pohanského zámku ale pokračuje lužním lesem k druhému zámečku. Ten se nazývá Lány, vznikl ve stejné době jako zámek Pohansko – po roce 1810 – a navrhl jej ten samý architekt Josef Hardtmuth. Lány sloužily ve válce armádě, pak prodělaly rekonstrukci, nyní jsou soukromé a nepřístupné vlastnictví. Jsou nejjižnější stavbou Lednicko-valtického areálu.

Lednicko-valtický areál. Co vše tvoří nejrozsáhlejší kulturní krajinu na světě?

Vědecký význam Pohanska = archeologie Velké Moravy

Pohansko u Břeclavi archeologii významně přispělo: našly se tu nejen zbytky osídlení jako takového, ale dokonce ruina dávno zapomenutého středověkého kostela. První literární dílo, které řádně upozorňuje na význam lokality, bylo v roce 1928 „Slované na Moravě a říše velkomoravská“ Inocence Červinky. Od roku 1958 se o výzkum místa stará Masarykova univerzita.

Odborníci našli na Pohansku kostel, pohřebiště, dvůr i obydlí a opevnění. V roce 2008 objevili dokonce i pozůstatky druhého kostela. Pár artefaktů zde pochází už z pravěku. Rozsáhlé hradiště vzniklo někdy v 6. století a Slované tu sídlili do 10. století. Zanechali zde kromě staveb také například vyhlášené velkomoravské gombíky a různé zdobné náušnice.

Jak se tu v raném středověku žilo, vám může částečně ukázat Archeoskanzen Pohansko. Jde o pár venkovních replik autentických staveb jako polozemnice, keramické pece, studny, a co je možná nejzajímavější, pohanské svatyně. Větší naučná archeologická expozice se nacházela také v zámku, který se však zrovna rekonstruuje.

Zámek Pohansko Břeclavi dali Liechtensteinové

Jak jsme již naznačili, kromě toho, že bylo v Pohansku hradiště, tu stojí i mnohem novější historická památka. Jde o empírový lovecký zámeček, na který se krásně dívá z vyhlídky za rybníkem. Jeho stavbu si objednali Liechtensteinové, majitelé okolního panství, za účelem pobytu při lovech ve zdejší rozsáhlé oboře. Zámek se budoval v letech 1810–1812 v architektonickém slohu empíru. Romantické jezero, na jehož břehu stavba stojí, je mrtvé rameno řeky Dyje tekoucí dnes mnohem dále na západ odtud. Samotný plac stavby byl obranným valem středověkého hradiště, tehdy přímo na břehu řeky.

Dějiny zámečku tak trochu souvisejí s dějinami zdejší velkomoravské archeologie. Nejvíce pak od 90. let minulého století, kdy stavba připadla městu. Stará se o ni Městské muzeum a galerie Břeclav, které tu už od začátku vystavuje právě expozici věnovanou hradišti a vykopávkám.

Co vidět na zámku Pohansko? Otevírací dobu přerušili kvůli rekonstrukci…

Pro vzhled zámečku jsou typické pilířové arkády a kruhové medailony na fasádě. V těch lze spatřit typicky antické motivy, hlavně obrazy výjevů z různých mytologických příběhů s různými hrdiny včetně bohyně lovu Artemidy/Diany. Jako málokde na světě tu uvidíte zobrazeného i samotného Dia.

Archeologická expozice Pohanska představovala vhled do poznatků ohledně toho, jak se tu žilo. Akademici mají dobřou představu ohledně života prostých lidí, ale také ohledně role zdejších kostelů a struktuře společnosti. Škoda jen, že expozice nyní bohužel není k dispozici. Muzeum ohlásilo v záři 2022 uzavření z důvodu rekonstrukce. Některé opravy a přestavby už proběhly o deset let dříve, ale pravděpodobně teď půjde o něco většího. Podle všeho je zde však stále v provozu občerstvení. Můžete si obhlédnout exteriéry, podívat se na archeopark a pomník knížete Rostislava, posilnit se na cestu a pokračovat dále podyjskou krajinou.

Před přestavbou dokonce konal zámeček Pohansko akce. Například se tu pořádaly ukázky řemesel či středověkého boje, ale také různé folklorní události či koncerty a letní kino. Můžeme jen doufat, že se místo znovuotevře v plné parádě a znovu bude přispívat břeclavskému kulturnímu dění.

Bunkry u Pohanska & muzeum lehkého opevnění

Víme, že turisty láká na Pohansko Velká Morava i architektura 19. století. Také se tu však nachází pěkné malé muzeum s vojenskou tematikou. Jsme totiž u státních hranic opevněných klasickou betonovou (pro některé srdcovou) záležitostí – bunkry zvanými řopíky. Po předchozím objednání u Klubu vojenské historie Břeclav si můžete prohlédnout expozici zvanou U Závory. Jedná se o jeden k bunkrů, který se spolku povedlo zrekonstruovat, a také nedaleký dobový hraniční sloup se závorou.

Jaké další atrakce skýtá Pohansko a okolí?

Prohlédli jste si už centrum města Břeclavi? Doporučujeme. Za procházku samozřejmě stojí i periferní oblasti – nejen Pohansko, ale celé okolí. Většina ho patří k proslulému a světově významnému Lednicko-valtickému areálu. Na opačnou stranu se pak můžete vydat do malebných niv Podyjí. Pro aktivní relax v lesích vedou okolím Pohanska cyklotrasy i pěkné chodníky.

Moravská Amazonie: Největší český lužní prales je v ohrožení!

Z konkrétnějších míst stojí za zmínku a snad i za návštěvu například tato:

  • zámecká věž v Břeclavi
  • břeclavská synagoga
  • městské muzeum a galerie
  • Františkův rybník
  • zámeček Dianin chrám
  • zámeček Lány
  • zámek Valtice
  • muzeum železné opony Valtice
  • Barfußweg Warte a Brána druidů
  • Bernhardsthal
  • muzeum Lanžhot
  • trojmezí státních hranic

Zdroje:

Mapy.cz, Městské muzeum Břeclav, Hrady.cz, Pohansko.MUNI.cz, Kudy z nudy, KVH Břeclav

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Pohansko u Břeclavi stojí na velkomoravském hradišti. Udělejte si výlet za starými Slovany!