Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Zámek Rožmitál pod Třemšínem několikrát vyhořel. I přes nepřízeň si zaslouží podporu a koná se na něm spousta akcí

V okrese Příbram se nachází zchátralý zámek Rožmitál pod Třemšínem, který byl svého času nejprve hradem. Jeho původní název pocházející z němčiny, zní Rosenthal, což znamená v překladu údolí růží. V současné době je ve správě dobrovolnického spolku, ale to neznamená, že byste si ho nemohli prohlédnout na zajít na nějakou fajn akci. Nepochybně má své kouzlo a velmi bohatou a pohnutou historii. A v nejbližším okolí je rovněž spousta pěkným míst, která můžete navštívit.

Historie hradu Rožmitál pod Třemšínem

Hrad pochází ze 13. století, kdy jej založil Oldřich z rodu Buziců, který jako první začal používat přídomek z Rožmitálu. Jeho bratr Sezima předal polovinu hradu a panství pražskému arcibiskupství, což později vyvolalo neshody a spory o majetek. Arcibiskupství vlastnilo polovinu hradu až do doby husitských válek, kdy následně Zikmund tuto polovinu hradu zastavil a prodal bratřím Zmrzlíkům ze Svojšína. Od nich ale tuto polovinu získali pánové z Rožmitálu, čímž konečně sjednotili svůj majetek.

Přestavba zámku Rožmitál a jeho rozkvět v 16. století

Zdeněk Lev z Rožmitálu provedl na hradě několik stavebních úprav, velmi se však svým rozhazováním peněz zadlužil a nakonec o hrad přišel. V 16. století hrad vykoupil Florián Gryspek, který byl vysokým královým úředníkem. Svůj nový hrad nechal v letech 1559 až 1564 přestavět na renesanční zámek v italském stylu. V této době vznikl tzv. Gryspekovský palác o dvou patrech. Gryspek také založil pekárnu, sýpky, pivovar, nechal přivést vodu až na nádvoří do kašny. Město za dob jeho působení mohlo pořádat trhy, získalo vlastní magistrát a trestní právo.

Násilná rekatolizace po bitvě na Bílé hoře

Kvůli účasti na stavovském povstání bylo však v roce 1622 celé panství Gryspekům zabaveno a od krále jej dostal darem opět pražský arcibiskup, tentokrát Arnošt Vojtěch, hrabě z Harrachu s podmínkou, aby se snažil místní obyvatelé přivést ke katolické víře. Nastala násilná rekatolizace, a to i za pomoci Jana Přibíka Jeníška, který ve zdejší oblasti s jezuity řádil tak, že místní obyvatelé před nimi utíkali do lesů. Sám arcibiskup však násilnou rekatolizaci neschvaloval.

Požáry zámku Rožmitál

Zámek pak v roce 1660 vyhořel, Arnošt jej nechal opravit, ale následně již arcibiskupovi sloužil spíše jako letní sídlo. Další požár na sebe nenechal dlouho čekat, bylo to v roce 1724 a pak již zámek na své opravy čekal celá další léta. Opravil jej až arcibiskup Jan Mořic Gustav z Manderscheid-Blankenheimu.

Ukradené tělo arcibiskupa

Na konci 18. století pak nechal tehdejší oblíbený majitel, arcibiskup Vilém Florentin kníže Salm, z bažiny vybudovat zámeckou zahradu a anglickém stylu, která byla v 19. století volně přístupná veřejnosti. Když zemřel, přál si být pohřben v Rožmitále, ale z nařízení se měl pohřeb uskutečnit v Praze. Místní obyvatelé však svého arcibiskupa nechtěli vydat a byl nutný vojenský zásah s potrestáním a uvězněním buřičů.

Další útrapy zámku Rožmitál pod Třemšínem

V roce 1813 ale zámek čekal další požár a jeho opravy již nebyly v zájmu tehdejších obyvatel. Až na počátku 20. století arcibiskupství opravilo střechy a fasády a nechalo zavést vodovod. Za druhé světové války pak na hradě bydleli nacisti a v roce 1940 vznikl další požár, který zachvátil druhé patro Gryspekovského paláce. Na konci války na zámku bylo gestapo uvězněno.

Po válce proběhla spousta oprav zámku, který byl znárodněn a sloužil jako byty pro lesníky. Mobiliář byl už za války rozkraden, celkově byl zámek ve velmi špatném stavu. Pokračovala jeho velká rekonstrukce a po revoluci se řešilo vlastnictví. Zámek pak vlastnilo znovu arcibiskupství, ale dále chátral, nakonec byl po roce 2018 po mnoha peripetiích nabídnut k prodeji.

Zámek Rožmitál dnes a co nabízí

Od roku 2019 jej spravuje dobrovolný spolek Rožmitálský zámek, který pořádá dobrovolnické brigády a přes sezonu umožňuje prohlídky a pořádá různé kulturní akce, slavnosti nebo letní kino. V roce 2021 na zámku proběhl první ročník festivalu Repete Fest.

Tipy na výlety v okolí

V okolí můžete navštívit zámek Březnici, vystoupat na vrchol Třemšín, milovníky vojenství může zaujmout památník vězeňského zařízení v Lešeticích, prohlédnout si můžete i zámeček ve Vysoké, zámek Lnáře, zámek a muzeum Blatná, zříceninu Valdek nebo Hornický skanzen v Příbrami.

Zdroje: wikipedie, rozmitalskyzamek.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zámek Rožmitál pod Třemšínem několikrát vyhořel. I přes nepřízeň si zaslouží podporu a koná se na něm spousta akcí